Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Budeme muset i nadále vyplňovat sumář úlovků? ČRS představil nový formát úlovkového lístku

Marek iRybářství 14. ledna 2022 0 komentářů
Nový úlovkový lístek

Vzor zapisování čísel revírů v novém úlovkovém lístku. Zdroj: ČRS

ČRS a MRS

S novým A4 formátem úlovkového lístku se mohou už letos setkat rybáři Územního svazu města Prahy a Středočeského územního svazu. Postupně se budou povolenky k lovu ryb vydávat na tomto novém úlovkovém lístku i v ostatních územních svazech. Jaké budou jeho hlavní přínosy?

text: Marek Kožušník

Rybáři především nebudou muset po skončení platnosti povolenky vyplňovat Sumář úlovků a docházek. Povolenku odevzdají bez této sumarizace. Nový tiskopis už tuto část úlovkového lístku určenou k sumarizaci vůbec neobsahuje.

REKLAMA

Sumarizaci za příslušný rok zpracuje následně zpracovatel z jednotlivých docházek.

Dosud měl každý držitel povolenky k lovu ryb povinnost Sumář úlovků a docházek vyplnit, část rybářů ovšem tuto povinnost bohužel nedodržuje, anebo se dopouští celé řady chyb a nepřesností.

REKLAMA

Například v roce 2020 vykazovalo chyby několik desítek procent odevzdaných celosvazových povolenek. Tyto chyby se pak musely pracně a složitě dohledávat a opravovat.

U původních formátů povolenek („harmonika“) samozřejmě zůstává povinnost vyplnění sumáře při odevzdání povolenky po skončení její platnosti.

Výhody nového formátu

A4 je nejčastěji používaným formátem. Umožňuje snadný tisk, včetně potřebných údajů při vydávání povolenek k lovu ryb.

Formát A4 je mnohem výhodnější pro celý životní cyklus dokumentu oproti stávajícímu netradičně velkému formuláři (56 x 10,5 cm).

Dokumenty A4 můžeme snadno tisknout, skládat, skenovat, archivovat a s výhledem do budoucna i předávat v digitalizované podobě. Odpadne stávající (drahé, zastaralé a zbytečně pomalé) předávání velkého množství tiskopisů mezi mnoha subjekty (tiskárna, Rada ČRS, ÚS, MO, rybáři, zpracovatelé statistik apod.).

S formulářem A4 se při vyplňování údajů velmi dobře pracuje, vhodně se zobrazuje na monitoru.

Formát úlovkového lístku A4 se dá lehce složit (přeložení na 2×4 dílky). Dva potřebné ohyby papíru jsou naznačeny.

Po přeložení tiskopisu povolenky k lovu ryb vznikne formát A6 rozměrově shodný s Rybářským řádem a soupisem revírů, při dalším přeložení nedochází k poškození samolepky povolenky. Vzniklý ohyb vychází mimo samolepku.

Oddíly povolenky

Oddíl I povolenky k lovu lze velmi snadno vyplnit konkrétními údaji o držiteli povolenky a vytisknout na kterékoliv tiskárně přímo na MO.

Výhodou pro jednotlivá MO je také možnost snadného vytištění formuláře povolenky v případě spotřebování předtištěných úlovkových lístků.

Oddíl II povolenky k lovu, Evidence úlovků a docházek, má pro lepší přehlednost zapisování jednotlivých docházek a orientaci v tiskopise, označení každé strany a každého řádku pořadovými čísly.

Na zapisování povinných údajů v povolence jako je datum lovu, číslo revíru, číslo podrevíru, druhu ryby, ks, kg a cm se nic nezměnilo.

Čísla revírů

I když převážná většina revírů ČRS má šesticiferné označení (např. č. 481 501, ÚN Orlík), došlo k předtištění políček v části pro zapsání čísla revíru na 8 číslic. Ty totiž mají některé státní správou vyhlášené revíry, např. revír č. 06 441 087, Slatina.

Vzor zapisování čísel revírů v novém úlovkovém lístku. Zdroj: ČRS

V případě zapisování čísla revíru s obvyklým šesticiferným číslem se doporučuje zapsání čísla revíru tak, že číslo bude v políčkách zarovnané směrem doprava. Při zapisování šesticiferného čísla dojde tedy k vynechání prvních dvou políček a první číslo se napíše od třetího políčka, viz přiložený vzor.

Detailní informace najdete na stránkách Rybářského svazu zde.

Nový vzor úlovkového lístku formátu A4. Zdroj: ČRS
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled