Fotografie
Jaroslav okomentoval Losos čočkovém ...
před 20 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Lín obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Sumec velký...
včera

Dvakrát chycený pstruh

Marek iRybářství 15. dubna 2022 0 komentářů
pstruh

foto: archiv Davida Kolouška

Šupiny

Teplé květnové počasí nedávalo příliš nadějí na jakýkoliv úlovek. Bylo tak teplo, že jsem se po chvíli i zapařil v prsačkách. Za celý den jsem měl jen pár opatrných záběrů a hodlal jsem své dobrodružství ukončit.

text: David Koloušek

Znáte ty dny, kdy je šance na úlovek naprosto minimální? Tak přesně jeden z takových dní to byl. Ale nehodlal jsem se vzdát.

REKLAMA

„Ještě pár hodů“ říkal jsem si.  Přemýšlel jsem, co změnit, abych ryby upoutal a přesvědčil k záběru. Nakonec jsem na karabinku navlékl oblíbený průzračný wobbler Apace a nahodil ho do tůně. Po pár otočkách navijáku se u dna objevil obrovský stín, ze kterého se postupně stala silueta ryby a má nástraha zmizela v jeho veliké tlamě.

Instinktivně jsem přisekl. Ryba na druhém konci vlasce to snad ani nezaznamenala a pomalu se zanořila zpět do hlubiny. Můj ultralehký proutek byl ohnutý jako luk. Netušil jsem, s kým mám tu čest. Celý svět pro mě přestal existovat. V tu chvíli jsem zde byl jen já a můj protivník někde tam v hlubině. Přetahovali jsme se o každý centimetr vlasce. Zvláštní ticho bylo narušované jen občasným zazpíváním jemně nastavené brzdy.

REKLAMA

Měl jsem pocit, že se snad zastavil čas, snažil jsem se protivníka uklidnit a pomalu unavit. Po prvním pokusu o přitažení blíž ke břehu jsem zahlédl obrovské tmavě žluté tečkované tělo.
Je jasné, že se jedná o pstruha potočního. A jakého!

potočák
foto: archiv Davida Kolouška

Impozantní rybí tělo se zamrská a vrací se zpět do tůně. Bojujeme spolu další nekonečné minuty. Nakonec zkouším své štěstí znovu a snažím se pstruha navést do připraveného podběráku. Stojím ve vodě, hladinu mám nad kolena a tečkovaný krasavec je blíž a blíž.

Náhle vystřelí wobbler z vody a já ztrácím s rybou jakékoli kontakt. Převládají ve mně lovecké instinkty a vrhám podběrák do vody. Přesně mířeným chvatem vytahuji pstruha snad jen jednou polovinou těla v podběráku. Uvědomuji si, jaké jsem měl štěstí.

foto: archiv Davida Kolouška

Mokrý a šťastný si ho prohlížím. Jeho dominantou je veliký spodní hák, zavalité tělo a tmavá barva. Šedesát centimetrů krásy. Po změření a focení vracím rybu vodě a mohu jet spokojen domů. Třeba mě nebo vás potěší již toto zahájení pstruhové sezony, které se kvapem blíží.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled