Fotografie
matejmarsik2@gmail.com přidal úlovek Pstruh obecný...
před 8 hod
Fotografie
Jiří přidal úlovek Sumec velký...
před 8 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 8 hod
Fotografie
Matěj přidal úlovek Lipan podhorní...
před 8 hod
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Karas stříbřitý...
před 8 hod

Jak stáhnout úhoře?

strunc 7. září 2020 0 komentářů

Poznávání

Úhoř je ryba specifická nejenom svým tajemným způsobem života, ale i tím, že její usmrcení a další zpracování si vyžaduje jisté zkušenosti a dovednosti, které si určitě nelze nacvičit na vánočním kaprovi.

Text: Jozef Májsky, foto: autor

Už jenom zabít tuto nesmírně kluzkou hadovitou rybu představuje někdy problém. Na rozdíl od kočky s devíti životy jich má totiž úhoř minimálně jednou tolik. Asi nejsnazší by bylo, kdybychom mu usekli hlavu, ale to není správná volba, protože by nám to znesnadnilo následné stažení kůže. Podle literatury se prý osvědčilo přelít úlovek úhořů vařící vodou, do které je vhodné přidat ještě ocet (cca 2 dl na 3 l vody). Nevyzkoušel jsem to, ale ryby údajně hynou téměř okamžitě.

REKLAMA

Rozhodně nedoporučuji mlátit úhoře do hlavy. Praktičtější je oběma rukama rybu prudce uhodit o zem, čímž dochází k utržení aorty a následnému vykrvácení. I když si při uchopení úhoře pomůžeme hadrem, obyčejně musíme tento veskrze nepříjemný akt zopakovat.

Stahování úhoře

Při denním lovu úhořů z člunu na Liptovské Mare jsme s kamarádem nechtěně vynalezli i další způsob usmrcení tohoto rybího druhu, který ale nelze doporučit, protože není příliš humánní a zřejmě při něm dochází i k znehodnocení masa. Úlovky jsme tehdy ukládali do igelitového pytle s trochou vody v dobré víře, že to přežijí. Mýlili jsme se. Letní slunce nám náš úlovek doslova předvařilo. 

REKLAMA

Stahování

Stáhnout z úhoře kůži lze teoreticky pouze s pomocí ostrého nože a prstů. Podle zkušeností většiny rybářů i mých vlastních ale vřele doporučuji použít i kleště nebo robustnější peán. Především když nařežeme kůži pod prsními ploutvemi a začínáme ji stahovat, přijdou nám kleště velice vhod.

Pak už lze kůži uchopit snáz i do prstů a svléknout ji jako punčochu. Problémem bývá fixace úhoře ve svislé poloze. Při jeho zavěšení pomocí kusu drátu za spodní čelist nebo přibití hřebíkem dochází dosti často k utržení čelisti i celé hlavy.

Stahování úhoře

Před čtvrtstoletím jsem zcela náhodou při této činnosti použil jako „závěs“ vyřazenou kovovou „vidličku“ s háčkem, která se neosvědčila jako podpěra prutů. Když jsem ji ale prostrčil žaberním otvorem a následně ústním otvorem úhoře, získal jsem výbornou pomůcku, která mi stahování kůže velice ulehčila.

Stahování úhoře

Pro začínající rybáře může představovat snad jediný problém nalezení žaberního otvoru. Jinak lze ale háček této pomůcky udržet doslova pomocí jednoho prstu a druhou rukou pomalým tahem svléknout úhoře z kůže. Nehrozí tu utržení hlavy nebo roztržení čelisti, tah se totiž přenáší přes páteř.

Stahování úhoře

Závěrem bych snad jenom zdůraznil, že když tato metoda někoho zaujala do té míry, že se rozhodne vyrobit si podobnou pomůcku (háček) na stahování úhoří kůže, může být kratší. Pevnost použitého materiálu ale nelze podceňovat. Mrzí mě, že jsem se na snímcích nemohl pochlubit pořádným exemplářem „zlatého úhoře“, i když mám na kontě i několik kousků s délkou přes 90 cm. Zrovna nebyl na jejich lov ten správný čas a tak jsem byl rád, když mi přítel k demonstraci poskytl alespoň úhořího dorostence, který se poranil v sádkách a byl odsouzen k smrti.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled