Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Kdy budou peníze na rybí přechody? Problematická situace ve Střekově brání migraci lososů a úhořů

Marek iRybářství 21. dubna 2022 0 komentářů

ilustrační foto: Severočeský územní svaz

Novinky

Rybí přechody na jezech, hrázích nebo u vodních elektráren jsou klíčové pro migraci ryb. Doposud přibývaly tempem jednotek ročně. Podle ochranářů ale už druhým rokem žádné nové projekty na stavbu rybích přechodů nejsou. Informoval o tom Deník.cz.

text: Marek Kožušník

„Investoři stále čekají na vypsání nových dotačních výzev Operačního programu životní prostředí,“ řekl Deníku.cz odborník na péči o vodní ekosystémy Pavel Marek z Agentury ochrany přírody a krajiny.

REKLAMA

Státní podniky Povodí Labe, Vltavy, Ohře, Odry a Moravy evidují na seznamu priorit zprůchodnění říční sítě v nejvyšších kategoriích dohromady třiadvacet míst.

„Jedním ze zásadních je Střekov v Ústí nad Labem, proti proudu vstupní brána na naše území. Tamní rybí přechod je starší a funguje jen omezeně pro některé druhy ryb,“ doplnil pro Deník.cz Pavel Marek.

REKLAMA

Podle Jiřího Musila z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, který se svým týmem sledoval funkčnost střekovského přechodu, jím i tak migrují během sezony desetitisíce ryb. „Pokud by byl přechod bezproblémový, dozajista půjde o stovky tisíc mnoha rybích druhů Labe,“ sdělil Deníku.cz.

Konkrétně na Labi je nejvýznamnější tažnou rybou vedle úhoře říčního (Anguilla anguilla) především losos obecný (Salmo salar).

Až několik desítek lososů každoročně připlave z moře do českých řek. Nejčastěji se vracejí na trdliště do řeky Kamenice, a to díky mnohaletému reintrodukčnímu programu. Rybáři každoročně vypustí do českých řek desítky tisíc malých lososů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled