Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
před 23 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
před 23 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
předevčírem
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
předevčírem

Kladivo českého vikinga — lov štik na jerky

strunc 13. dubna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Zdeněk Hofman, foto: autor

Přichází čas na změnu. Pokud nechci utrácet za nákup dalších nástrah, vyplatí se sáhnout po modelech, na které už ryby dávno zapomněly. Dnes však budeme hledět vpřed a zkusíme probádat oblast s moderními kousky. Z obrovského koláče nabídek jsem ukousl jen několik výborných lákadel, které se osvědčily a už okusily stisk štičích čelistí.

Rozdělení místrah

Umělé nástrahy rozděluji podle zbarvení na dvě základní kategorie.Přirozené, které co nejvíce připomínají živou rybičku a vydráždí dravce na lovu. Do druhé kategorie řadím zbarvení dráždivé, které dokáže predátora vyprovokovat i během odpočinku. Dravci někdy nemají chuť žrát, ale pokud jim začnu kolem čumáku tahat nějakou bláznivou potvoru, ztratí nakonec nervy a zaútočí. Proto žádnou nástrahu nikdy předem nezatracuji.

REKLAMA

Kousky, na které nějaká ryba zaútočí, pak zařadím mezi favority. Při lovu štik mám ještě jednu podkategorii. Napodobeninu štiky. V určitých obdobích je štika vůči svým příbuzným hodně agresivní a pak tyto imitace fungují velmi dobře.

Volba cílové ryby

Pro výběr vhodné nástrahy je pochopitelně nejdůležitější, kterého predátora chci lovit. Výjimka však potvrzuje pravidlo a často místo štiky zabere candát nebo třeba sumec. Taková překvapení však k rybařině patří a bývají příjemným zpestřením.

REKLAMA

Pokud chci líčit na štiku, zásadní roli hraje velikost nástrahy. Štiku považuji za nejdravější rybu našich vod, která je schopna zaútočit na kořist i o stejné velikosti. Nezalekne se opravdu ničeho. Je jisté, že tato vraždící mašina se nevyhýbá ani menším soustům a likviduje vše, co jí přijde do cesty.

Při vykulení plůdku napadá celé hejno a s chutí polyká drobné rybky po desítkách. Je proto důležité sledovat, jaké a jak velké ryby se v dosahu dravce vyskytují. Velká nástraha má však ještě jeden nezanedbatelný důvod… Sníží se počet záběrů štíhlat.

Jerky

Z pohledu současné rybařiny jde o moderní nástrahu. S jerky jsem se poprvé setkal v roce 2008 ve Švédsku. Stavbou těla připomínají placaté wobblery bez nořící lopatky. Zásadní a převratný rozdíl je v pohybu nástrahy. Na rozdíl od wobblerů, twisterů a dalších nástrah se jerky pohybují ze strany na stranu. Pro štiky je tento pohyb neokoukaný. A proto je velmi často úspěšný. Dnes už jsou k dostání různé velikosti v plovoucích i potápivých verzích.

Nejčastěji používám 15 cm dlouhé, o hmotnosti 75 g, v potápivé verzi. Tato nástraha se osvědčila nejen v zahraničí, ale i na českých vodách. Náčiní pro lov s velkými nástrahami musí mít odpovídající kvalitu a pevnost.

Pro chytání s jerky se prodávají speciální kratší pruty s tvrdší špičkou. Délka prutu se pohybuje okolo 190 cm. Strategie vedení nástrahy totiž vyžaduje držet prut směrem k hladině. Cukavé pohyby během navíjení rozkmitají jerk do požadovaného pohybu. Nástraha věrně imituje živou rybu poskakující do stran.

Velmi důležité jsou krátké přestávky, kdy se nástraha pohybuje vlastní setrvačností a pomalu klesá ke dnu. V tomto okamžiku štika velmi často zaútočí. Tuto fintu jsem objevil náhodou, když jsem z nějakého důvodu nemohl navíjet. Kvůli hmyzu, který jsem odháněl, mi zabrala pěkná štika.

Nejvíce záběrů přichází pochopitelně ihned po nahození. Pokud velký jerk pleskne o hladinu ve štičím teritoriu, přichází záběr ve zlomku vteřiny.

Multiplikátor

V našich vodách patří mezi nejpoužívanější smekací navijáky. Jedinou výjimkou jsou velké multiplikátory při lovu sumců na bójku. Vláčecí multiplikátory, tzv. vajíčka, jsou však pro přívlač ideální.

Velkou výhodou je jejich nízká hmotnost. Při několikahodinovém mrskání vody je znát každý gram, a proto tuto výhodu ocení zejména starší rybáři. S těžkým cajkem se dostavují bolesti zad už po několika hodech.

Pořizovací cena multiplikátoru není závratná. Existují pochopitelně velmi drahé modely, ale stejnou službu odvede i multiplikátor, jehož akční cena se pohybuje kolem tisícovky. Vybrat správnou značku sice zabere trochu času a bádání, ale určitě tato snaha bude stát za to.

Při chytání s těžkými nástrahami je nezbytná pletená šňůra. Každý rybář má svůj vkus, ale ideální nosnost je 15–20 kg.

Lanka

Ve Švédsku se běžně používají speciální jerkové dráty. Jsou tvrdé, nejdou ohnout a díky této vlastnosti se jerky nemotají při nahazování. U našich rybářů se však tento návazec příliš neujal. Oproti normálnímu lanku je příliš silný a nápadný. Mnohem lepší je proto tužší lanko nebo vlasec hard mono.

Sehnat kvalitní hotové návazce bývá velký problém. Chybí totiž pevnostní karabinky a obratlíky. Pokud se vám bude prodejce dušovat, že malá karabinka stačí, protože má nosnost 10 a více kilogramů, nevěřte mu. Problémem není pevnost v tahu. Malá, tedy i slabší karabinka se často otevře při nahazování. Náraz nástrahy o hladinu prostě slabou karabinku vypruží a drahocenný jerk je navždy pryč. Nejlepší je nakoupit kvalitní komponenty zvlášť a návazce si vyrobit sám.

Výběr vhodné nástrahy

Základní rozdělení jerků je na potápivé s označením S – sinking a plovoucí F-floating. Velikostí i barev je na trhu nepřeberné množství. Při lovu postupuji tak, že začínám s osvědčenými kousky a pokud štiky berou, testuji i nevyzkoušené modely.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled