Fotografie
Jaroslav okomentoval VIDEO: Pod hlad...
před 11 hod
Fotografie
Radek okomentoval VIDEO: Pod hlad...
předevčírem
Fotografie
Radek okomentoval Navnada...
předevčírem
Fotografie
Radek okomentoval Šňůra na feeder...
předevčírem
Fotografie
Radek okomentoval Na revírech Rep...
předevčírem

Lednové Rybářství: Domácí výroba wobblerů (1)

Marek iRybářství 28. prosince 2021 0 komentářů
nástrahy

foto: Jiří Rážek

Praxe

Zdatných kutilů je spousta, přičemž jejich velkou komunitu lze najít i mezi rybáři. Ať už to jsou třeba stavěči prutů, vazači umělých mušek, výrobci splávků, pekaři domácího boile…

text: Jiří Rážek

A vůbec to není jen proto, že by našinec chtěl ušetřit peníz za tzv. tovární konfekci, kdepak! Kutilství totiž obecně patří k naší národní povaze.

REKLAMA

Hned zkraje musím prohlásit, že i po třech letech celkem úspěšné domácí wobblerové modelařiny jsem zůstal pouhým nadšeným amatérem samozásobitelem, neprovozuji žádnou komerční sériovou produkci.

nože
Řezbářské nože s vyměnitelnými čepelemi. Foto: Jiří Rážek

Samozřejmě, že jsem si prošel klasickým obdobím pokusů a omylů, které někdejším prospektorům wobblerové samovýroby kdysi muselo zabrat času podstatně víc. Můj relativně promptní úspěch i řemeslný posun totiž způsobilo několik okolností.

REKLAMA

Tou zásadní je internet! Však jsem zpočátku spoustu času věnoval pročítání dostupných českých internetových diskuzí na dané téma, ba i sledování mraku zahraničních instruktážních videí, učil se od zkušených.

Po necelém roce „studia“ jsem dospěl k rozhodnutí, že jsem připraven do toho jít. Nu, a mojí hlavní motivací pak byla vzpomínka na fascinující okamžik, když jsem před asi čtyřiceti lety chytil první rybu na vlastnoručně umotanou umělou mušku… Právě tohle jsem si chtěl u přívlače s vlastním wobblerem zopakovat!

Abych nezdržoval. Potřeboval jsem nejprve nakoupit patřičné základní vybavení. Výhodou bylo, že ho není mnoho, přičemž v poměru k cenám prodávaných wobblerů jsem za ně utratil asi jako za deset, dvanáct kusů.

kutil
Začátečnická airbrushová stříkací pistole. Foto: Jiří Rážek

Což při průměrné ceně 200 korun za kus nebyl až tak velký výdaj. To nejspíš uzná každý příznivec přívlače, který za sezonu ve vázkách utrhne, zničí či jinak ztratí přes deset koupených wobblerů. Další výhodou je, že k výrobě „home made“ umělé rybky netřeba velkého prostoru.

barvy
Základní akrylové barvy. Foto: Jiří Rážek

Lze ji zvládnout i v domácích podmínkách, vyhovuje i malý koutek v panelákové kuchyni… Podstatným atributem výrobního úspěchu je však modelářova rozvaha. Je třeba nikam nepospíchat, vše činit pečlivě a v klidu!

Jaké si k výrobě wobblerů pořídit vybavení? Kde ho nakoupit? Jaké prodejny navštívit? Jak si práci zorganizovat? Proč jsou vlastně Češi tak dobrými kutily?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku ledna.

Objednat si ho od 1. ledna můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářstvímůžete si ho zařídit zde.

Časopis Rybářství leden 2022
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled