Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 14 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 14 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 24 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
včera
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
včera

Myslel že táhne další plotici. Když úlovek uviděl, málem spadl překvapením do vody

strunc 13. září 2020 0 komentářů

Šupiny

Občas se to stane. Rybář má záběr, myslí si, že tahá rybu a pak najednou zjistí, že má na udici jiného tvora. Třeba želvu nádhernou (Trachemys scripta elegans).

Text: Ivo Novák, foto: autor

I když jde o živočicha, který má svojí domovinu v Americe, potkáme ho i u nás. Do volné přírody ho obyčejně vypouštějí chovatelé, kteří dětem původně koupili malou roztomilou želvičku, která však vyrostla a vyžaduje poměrně velký životní prostor. Jde o sladkovodní želvu, které vyhovují vodní plochy s prohřátou vodou. Setkat se s ní můžeme i v řekách, především v místech s mírným proudem.

REKLAMA

V našich podmínkách se želvám přežívat ve volné přírodě a rozmnožovat příliš nedaří, ale kdo ví, jak tomu bude za několik let. Zatím však (kupříkladu v rybníku) mnoho škody nenapáchají.

Výskyt želv je většinou ojedinělý a s jejich regulací si většinou dokáže poradit sama matka příroda. V médiích je želva nádherná označována za hrozbu. Četl jsem článek i o tom, že želvy zničily snůšky vodních ptáků. A škody na rybách? Zdravou uloví jen stěží. Na to je pomalá. Loví u dna a to stylem ze zálohy. Ulovit má šanci pouze neopatrné rybky, které připlují do její blízkosti, nebo ryby poraněné a nemocné. Jezdím na výlovy rybníků a s několika želvami v síti jsem se už setkal. Rybníkáři žádný zvláštní nárůst želv neobjevili.

REKLAMA

Když želvu chytíte na prut, klidně si ji odneste a vytvořte jí hezký domov. I když se zdá, že želva je nenáročný tvor, nějaký ten čas jí ale věnovat musíte. Zatím jich není tolik , aby bylo aktuální uveřejnit recept na želví polévku.

Potrava

Mladé želvy jsou masožravé. Živí se žížalami, červy, rybím masem, hmyzem, plži, korýši, obojživelníky. Dospělou žábu uloví jen stěží, ale pulce zvládnou. U plžů jim nevadí ani ulita. V dospělosti se z želvy nádherné stává všežravec. A je schopna vydržet i dlouhodobý nedostatek potravy. Za potravu jí mohou sloužit i borůvky, maliny či spadané ovoce.

Zimování

Želvy jsou schopné přečkat zimu v zimním spánku, který lze označit jako stav strnulosti. Mohou zimovat ve vodě i na souši. Metabolizmus je v tomto období téměř zastaven. Želvy mohou zimovat i pod ledem, kde jim stačí jen kyslík, který získávají z vody. Před zimováním želva nepřijímá potravu, aby vyprázdnila svoje střeva. K obdobnému jevu strnulosti může dojít i v letním období. Tak želvy přečkávají dlouhá sucha a vysoké, dlouho trvající teploty.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled