Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Na revírech Republikové rady ČRS nastane zásadní změna. Od roku 2024 zde budou platit pouze celorepublikové, celosvazové a místní povolenky pouze na tyto revíry

Marek iRybářství 22. června 2023 11 komentářů
črs

foto: ČRS

ČRS a MRS

Republiková rada ČRS schválila na červnovém zasedání změnu financování rybářských revírů v užívání Republikové rady ČRS. Součástí této změny je, že od roku 2024 přestávají platit na revírech Republikové rady ČRS územní povolenky všech územních svazů.

text: Lukáš Mareš, tiskový mluvčí Českého rybářského svazu

Nově tak budou na mimopstruhových rybářských revírech Republikové rady ČRS, tedy ÚN Orlík, ÚN Trnávka a Veslařský kanál Račice, platit pouze mimopstruhové povolenky celorepublikové, celosvazové a místní a na pstruhovém rybářském revíru Morava 24 pouze pstruhové povolenky celorepublikové, celosvazové a místní (místní povolenky lze zakoupit přes webové stránky ČRS, kde naleznete i seznam výdejních míst).

REKLAMA

Problematika rybářských revírů Republikové rady ČRS je z pohledu platnosti povolenek a financování hospodaření dlouhodobě diskutované téma, na které se nedařilo dlouhá léta nalézt shodu a řešení. Stěžejním bodem byla zejména situace, kdy na těchto revírech platily vedle sebe jak povolenky celosvazové, tak územní povolenky všech územních svazů, které mají velmi rozdílnou cenu (kalkulovanou příslušným územním svazem dle svých nákladů a potřeb).

Příkladem uvádíme ceny ročních územních MP povolenek pro dospělé na rok 2023 jednotlivých územních svazů: ÚS města Prahy – 1200 Kč, Středočeský ÚS – 1500 Kč, Jihočeský ÚS – 1800 Kč, Západočeský ÚS – 1600 Kč, Východočeský ÚS – 1500 Kč, Severočeský ÚS – 1900 Kč, ÚS pro Severní Moravu a Slezsko – 2000 Kč.

REKLAMA

Současně existovala značná disproporce v platbách za dosažené úlovky a za docházky na revírech Republikové rady ČRS mezi celosvazovými a územními povolenkami. Vedle sebe zde běžely nezávisle dva systémy, a to redistribuce (systém přerozdělení tržeb z celosvazového rybolovu) a systém krajského hospodaření, které má vliv na tvorbu cen územních povolenek. To způsobovalo velký nepoměr při financování hospodaření na revírech Republikové rady ČRS.

Podívejme se na celou věc prakticky. Při současných pravidlech mohou na Orlíku vedle sebe sedět dva rybáři, jeden má celosvazovou povolenku za 2950 Kč a druhý územní povolenku např. za 1200 Kč. Už jen tato situace je nerovnoměrná. Každý z nich uloví candáta o hmotnosti 2 kg. Za rybáře, který lovil na celosvazovou povolenku dostane uživatel revíru v rámci celosvazové redistribuce do hospodaření na Orlíku 800 Kč (400 Kč/kg) plus 20 Kč za docházku, přičemž příslušný územní svaz rybáře s územní povolenkou přispěje uživateli revíru pouze 200 Kč (100 Kč/kg) za úlovek candáta.

Příspěvky do hospodaření na revírech Republikové rady ČRS tak byly při lovu na územní povolenky několikanásobně nižší než při celosvazovém rybolovu, a proto vyvstala potřeba tuto situaci narovnat a sjednotit. Zrušením platnosti územních povolenek, kdy kalkulace ceny je v kompetenci každého územního svazu, dojde ke zrovnoprávnění lovu ryb a narovnání plateb za úlovky a za docházky na všech revírech Republikové rady ČRS.

Současně s touto změnou platnosti povolenek dojde k úpravě financování Republikové rady ČRS. O výši zarybnění revírů Republikové rady ČRS bude nadále rozhodovat Republiková rada ČRS, a to jak schválením rozpočtu, tak schválením návrhu jednotlivých postupů zarybňování pro příslušný rok.  

Pokud se na situaci podíváme z pohledu počtu členů, tak ČRS má cca 264 000 členů a z tohoto počtu loví na revírech Republikové rady ČRS cca 17 800 rybářů, pouze 9600 k tomu využívá územní povolenky. To znamená, že změna se dotkne pouze 3,6 % rybářů z celkového počtu členů ČRS, nejedná se tedy o žádný dramatický zásah.

Situace se částečně narovnává i v případě, kdy některé územní svazy nově prodávají územní povolenky pouze svým vlastním členům. Podmínky prodeje celosvazových povolenek jsou v celém ČRS jednotné a cena povolenky je stanovena pro všechny rybáře stejně, tedy i přístup všech rybářů ČRS k revírům Republikové rady ČRS bude jednotný a v celém Svazu stejný. Navíc doposud rybáři, kteří lovili na revírech Republikové rady ČRS na celosvazovou nebo místní povolenku „dotovali“ úlovky rybářů s územními povolenkami.

Republiková rada ČRS jako uživatel těchto revírů získá stejně jako jednotlivé územní svazy možnost hospodařit s finančními prostředky podle úlovků, docházek, prodeje místních povolenek, vývoje celosvazového rybolovu a výsledku hospodaření.

Věříme, že tato změna přinese zrovnoprávnění rybolovu na revírech Republikové rady ČRS pro všechny naše rybáře.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (11)

 1. Dobrý den, takže ne jenom, že na severní Moravě nemáme nonstop, ale když už pojedu na nonstop rybolov na Orlík tak si musím koupit hostování, nebo dražší povolenku viz.celosvaz,celorepublikovou.. rybaření jde do sraček, fakt už je to jen o penězích. Něco co fungovalo zruší.. Hovada.

  Lichnovský Jaroslav 23. června 2023
  1. Máme na severu nejdražší povolenky, revíru málo a budeme sponzorovat Pražáky ne???!!! Tak jaké ryby zadarmo???

   1. Severní Morava má nejdražší povolenky, a do vody dávají jen pod mírové ryby, sem tam nějaký kapřík mál přes 40, na takovou povolenku se můžu vysrat, raději si koupím Jihomoravskou a budu jezdit na jih, tam fakt ta ryba je a krásná chytačka, to vedení na severu chce rychle poslat do prdele, a dát tam lidi, kteří budou pro vodu a pro lidi něco dělat, a kteří nebudou hledět do své peněženky, bohužel to je fakt a realita, na severní Moravě dali všechny dobré revíry do soukromé hospodařené ( viz Hustopeče na Bečvou, kde si s toho udělali rodinný podnik, a velice si vybírají komu prodají hostovačku, další revíry Kletné, Skalička a TD ) ale tak by se dalo jmenovat dál, a největší vinu na tom má celý ČRS, že to vše povolila. Takové rybaření už není sportovní rybolov, ale něco jak když se ve vládě kdysi rozdávali trafiky, prostě je to zlodějna

   2. Jo přesně a u nás na Vsetínsku sadi úplný hovno. Kapři 26-38

 2. A o čem by to mělo být jako? Chtěl by jste si ryby odnášet zadarmo nebo jak?

  1. Už zase Pražáci všechno je do kurv..Je to moje volba kam pojedu na ryby a jakou povolenky si koupím. A jak je možné že člen a nečlen mají stejnou cenu nechápu . Je to šikana ČRS. A stejně naše vody budou za chvilku mrtvé jako je to na UA .

 3. Severní Morava má nejdražší povolenky, a do vody dávají jen pod mírové ryby, sem tam nějaký kapřík mál přes 40, na takovou povolenku se můžu vysrat, raději si koupím Jihomoravskou a budu jezdit na jih, tam fakt ta ryba je a krásná chytačka, to vedení na severu chce rychle poslat do prdele, a dát tam lidi, kteří budou pro vodu a pro lidi něco dělat, a kteří nebudou hledět do své peněženky, bohužel to je fakt a realita, na severní Moravě dali všechny dobré revíry do soukromé hospodařené ( viz Hustopeče na Bečvou, kde si s toho udělali rodinný podnik, a velice si vybírají komu prodají hostovačku, další revíry Kletné, Skalička a TD ) ale tak by se dalo jmenovat dál, a největší vinu na tom má celý ČRS, že to vše povolila. Takové rybaření už není sportovní rybolov, ale něco jak když se ve vládě kdysi rozdávali trafiky, prostě je to zlodějna

 4. Neustále se hledá jak zdražit povolenky členský nebo za brygady přitom chodím už teď dost často na rybí na různé reviry podle povolenky ale ani za posledních třebas 10 i 15 let jsem neviděl že by se třebas přístup k vodě upravil tím myslím cesta natož spadle stromy nebo dali zákaz koupání přijdete k vodě platíte si v podstatě za přístup že můžete provádět sportovní rybolov a máte to obsazene lidma přitom lov neprovádí tak jaké v tom rozdíl na veřejné koupaliště nejdou důvod nechtěj platit proč se to nezaridi daj cedule zákaz koupání atd a to nejhorší na Pou se i dvě rodíny bordel polních a teď já nebo jiné přijde rybář přitom máme jako po nich uklidít a když přijde porybny tak můžete mít i problém už se mi to stalo odmítl jsem to uklizet

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled