Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 13 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Na severu Čech řádili pytláci i masaři

Marek iRybářství 10. dubna 2024 1 komentářů
pytláci

foto: Severočeský územní svaz

Novinky

Rybářská stráž má u vod na severu Čech napilno. Severočeský rybářský svaz o tom informuje na svých stránkách.

text: Marek Kožušník

V uplynulých dnech se podařilo zadržet hned čtyři pytláky původem z Bulharska na chovné nádrži MO Žatec. „Tito pytláci byli chyceni bez úlovku, zjevně velice krátce po jejich příchodu,“ uvedl pro iRybářství Jan Skalský, mluvčí Severočeského rybářského svazu.

REKLAMA

Agresivní během kontroly podle Skalského nebyli. „Agresivity přibývá spíše později v průběhu roku, často bývá spojená s alkoholem, zvláště v létě,“ dodal.

Další výtečníci

Na pstruhové Ohři na Žatecku byli dále přistiženi dva rybáři, kteří lovili na žížalu. Jeden se prokázal mimopstruhovou povolenkou, druhý byl sice členem ČRS, ale povolenku neměl žádnou.

REKLAMA

Další povolenka byla zadržena například v MO Česká Kamenice, a to za ponechání 7 ks lína (v Severočeském ÚS povoleno ponechání maximálně 4 ks/den).

A tím výčet bohužel nekončí. „Další povolenka byla zadržena na Labi v Roudnici nad Labem, kde si rybář původem z Ukrajiny neoprávněně ponechal celkem 5 ks kapra, 10 ks cejna (cca 2 kg/ks) a také celoročně hájeného jelce jesena. Ryby ani nezapsal, navíc výrazně překročil povolený limit 7 kg/den,“ informoval Jan Skalský.

Další povolenka byla zadržena za lov na přívlač na MP revíru na Teplicku. Povolenky za porušování předpisů byly zadržovány ovšem i na dalších místech územního svazu, například na Labi na Ústecku.

Problém cizinců

„U cizinců vychází odhadem 50 % porušení pravidel z neznalosti platných pravidel,“ informuje pro iRybářství Jan Skalský. Je tak podle něj možné klást si otázku, zda v MO, kde jim vydají potvrzení o zkouškách pro získání státního rybářského lístku, opravdu vše proběhlo, jak mělo. „Není samozřejmě v silách Severočeského ÚS dohlédnout například na místní organizace, které fungují spíše jako pouhé výdejny mimo naši působnost,“ dodává Skalský.

Situace je samozřejmě odlišná oblast od oblasti. Na Žatecku se například podle Skalského řeší časté pytláctví jedné organizované skupiny sociálně slabších obyvatel, podobně tomu je i na některých dalších místech. Jinde může být problém s cizinci, zvláště v průmyslových oblastech, kde tito cizinci najdou dostatek i nekvalifikované práce, takže se nejčastěji řeší občané států východní Evropy (Rumunsko, Ukrajina, Bulharsko, Moldávie).

„Nejde ale jen o ně, v minulém roce byli například u Ohře zadrženi rybářskou stráží také dva Belgičané. Ta struktura je poměrně pestrá. Ovšem ve všech národech najdeme poctivé i nepoctivé, debatu samozřejmě ovlivňuje i mezinárodní situace,“ uvedl Jan Skalský.

„Ke všem by se mělo přistupovat stejně, ať již si nechá nepovolené množství ryb cizinec nebo Čech,“ dodal mluvčí severočeských rybářů.

Hezké počasí láká k vodě, dbejte ovšem platných právních předpisů včetně bližších podmínek výkonu rybářského práva.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled