Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 2 hod
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny

ODEMČENÝ ČLÁNEK Z RYBÁŘSTVÍ: Muškaření včera a dnes

Ondřej Cupal 31. prosince 2023 0 komentářů

David Štrunc - milovník muškaření

Názory

Tichým vlahým večerem letící šnůra, jemně se třepetající jepice osvícená rudou září zapadajícího slunce. Zurčení čisté řeky pod nohama, kousek od břehu sbírající ryba. Prázdná hlava a pocit svobody.

Text: David Štrunc, foto: autor

Kolik z vás zažilo výše popsaný okamžik? Nepatří už pouze minulosti? S tichem se dnes setkáme málokde, jepice a chrostíci už jsou téměř minulostí. Každý, kdo tráví u vody volné chvíle, mi dá jistě za pravdu, že létavého hmyzu výrazně ubylo. I díky tomu je sbírající ryba téměř utopií.

REKLAMA

A co teprve letící šnůra? Co by nám asi řekli naši tátové/dědové, kdyby nás viděli stát a chytat „na Hitlera“? Vytratila se z muškaření veškerá elegance?

Nemyslím si! Stále se dají najít tichá, krásná místa plná ryb a života. Pravda, je jich jako šafránu, ale stále jsou. Věřím tomu, že jsou nadšenci, kteří stále házejí muškařskou šňůrou a užívají si tuto královskou disciplínu plnými doušky a neženou se jen za čísly. Dnešní rybařina je vlastně plná čísel. Jsme neustále přesvědčováni, že musíme ulovit co nejvíce ryb, co nejtěžší rybu, co největší rybu, ale proč? Muškaření je pro mě útěkem z těchto stereotypů.

REKLAMA

Chtěl bych se s vámi podělit o ty vzácné okamžiky splynutí s přírodou, ve kterých vnímáte spršky vody stříkající z letící šňůry a adrenalinové vteřiny před sebráním velkého pstruha

Když jsem se s redakcí časopisu domlouval na článcích, chvíli jsem váhal, o čem psát. Vždyť v rybářském světě již bylo všechno napsáno a co nebylo napsáno, na to najdete deset videí. A všechno zaručeně povede k nejlepšímu výsledku! Ale to mě nebaví.

Pstruh obecný potoční

Chtěl jsem pro vás připravit seriál, který bude zaměřený na mušky, jež řadím mezi téměř zapomenuté. Nečekejte žádné wolframové hlavičky s třemi omotávkami nití. Netvrdím, že takové mušky nejsou účinné, zajisté jsou, ale podle mě jim chybí duše. Chtěl bych se soustředit na mokré mušky, nymfy i streamery, se kterými běžně chytám a jsem s nimi úspěšný. Pokusím se vám popsat, jak s daným typem lovit, na co je vhodný, a hlavně vám ukážu postup, jak si tyto klenoty můžete navázat sami.

Pevně věřím, že čtenáři tohoto časopisu jsou velmi citliví a moudří lidé, kteří ocení psaný projev výrazně víc než několik slov s gramatickými chybami na sociálních sítích. Právě pro vás v tomto čísle začíná nový seriál. Chtěl bych se s vámi podělit o ty vzácné okamžiky splynutí s přírodou, ve kterých vnímáte spršky vody stříkající z letící šňůry a adrenalinové vteřiny před sebráním velkého pstruha. Příjemné čtení!

Text jsme vypublikovali v lednovém Rybářství a uvozoval celoroční seriál autora o vázání mušek. Pokud byste si chtěli Rybářství předplatit, můžete tak udělat zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled