Fotografie
Jaroslav okomentoval Pikantní rybí k...
před 14 min
Fotografie
Jirka přidal úlovek Kapr obecný...
před 2 hod
Fotografie
zebo@seznam.cz přidal úlovek Pstruh obecný...
před 2 hod
Fotografie
Stanislava přidal úlovek Sumec velký...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 2 hod

Partiklová kulička

Marek iRybářství 10. prosince 2023 0 komentářů
kapr

foto: Šárka Šafrová

Praxe

Chytání kaprů na drobný partikl je způsob používaný již spousty let. Jeho výhoda je v okamžité atraktivitě a rychlosti působení, nevýhoda tkví v tom, že je lákavý nejen pro kapry, ale také pro veškerou tzv. bílou rybu. A přes tu je někdy velmi obtížné dostat se k větším kaprům.

text: Šárka Šafrová

Protože ráda zkouším nové věci, rozhodla jsem se, že vyzkouším chytání právě s drobným partiklem. Ale ne na malém háčku a velmi jemné montáži, nýbrž s pomocí speciálního lepidla nástrahu vytvarovanou do většího sousta. Prostě tak, aby velikost nástrahy byla optimální pro středně velké a větší kapry. K tomu jsem použila montáž s vlasovým přívěsem a plovoucí kukuřicí. Místo ní lze použít i jinou nástrahu. Musí ale být suchá, aby na ní lepidlo dobře drželo.

REKLAMA

Kukuřici jsem obalila lepidlem Bogey od firmy Kryston. To je speciální gelové lepidlo, které vám umožní chytat na váš oblíbený partikl. Dají se použít jakákoliv semena v suchém stavu. Lepidlo je dobré před použitím zahřát, aby se vám s ním dobře pracovalo. Stačí ho jen promnout v dlaních. Nebojte se ho nějakou dobu nechat na sluníčku, lépe se s ním pak pracuje.

Lepidlo naneste na zvolenou nástrahu a vytvarujete potřebně velkou kuličku, kterou provlečete vlas návazce a zajistíte zarážkou. Poté ji obalíte v jakémkoliv suchém osivu. Je důležité nejdříve kuličku umístit na návazec a až poté ji obalovat. Pokud to učiníte opačně, spousta semínek vám opadá. To platí i v případě použití mokrých semen. Sice se vám podaří kuličku obalit, ale po náhozu vám ihned spadnou.    

REKLAMA

Takto připravená montáž může rovnou do vody. Osobně jsem toto lepidlo zkoušela celé jaro. Osvědčila se mi zejména v době, kdy se rybám brát moc nechtělo a kdy bylo potřeba nástrahu nějak zatraktivnit. Na obalování jsem vyzkoušela konopí a semínka chia. Jejich výhoda spočívá v tom, že absorbují velké množství vody a ve vodě pouštějí sliz, přitom samotná semínka vám neopadají.

Zpočátku jsem montáž vytahovala asi po hodině. Bála jsem se, aby mi semínka neopadala. Bála jsem se však zbytečně. Pokud dodržíte postup a semínka nabalujete na kuličku v suchém stavu, tak zůstanou přilepená i po čtyřech hodinách ve vodě! Kromě partiklu se dají použít i mikropeletky. Ty jsem ale zatím ještě nezkoušela.

nástraha
Kapří lahůdka před zpracováním, foto: Šárka Šafrová

Jako návnada se při chytání s touto nástrahou nabízí uvařený partikl, například směs kukuřice, konopí a pšenice. Nebo malé peletky. Prostě cokoli drobného. Přiláká to veškeré druhy a velikosti ryb. Ty menší budou hodovat na jednotlivých semínkách. Pro většího kapra ale bude optimální velikostí právě ta „slepená partiklová koule“. Vypadá totiž velmi přirozeně. Jediná záludnost je v tom, že se kousek na ní schovává ostrý háček. Tak teď už jen počkat na jaro a pak hurá do toho.

kukuřice
Hotový návazec před obalením, foto: Šárka Šafrová
lepidlo
Lepidlo se zlehka propracuje, klidně je nechte nějakou dobu na slunci, půjde to lépe! Foto: Šárka Šafrová
nástraha
A je hotovo, lákavá nástraha může do vody, foto: Šárka Šafrová
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled