Fotografie
Jaroslav okomentoval „Rybář“ házel u...
před 10 hod
Fotografie
Radek okomentoval „Rybář“ házel u...
před 15 hod
Fotografie
Radek okomentoval Zahájení pstruh...
před 22 hod
Fotografie
Radek okomentoval Kdy a kde je te...
předevčírem
Fotografie
Radek okomentoval Tření ryb...
předevčírem

Rybáři objevili žraločího Kyklopa. Zdá se nereálný, ale skutečně existuje

strunc 17. října 2020 0 komentářů

Novinky

Stvoření, které bylo objeveno v Indonésii, vypadá jako ze starodávného mýtu, ale tento jednooký žralok je skutečný. Vědci přišli s jasným vysvětlením, co se žraločímu mláděti stalo.

Text: David Štrunc, foto: repro The Sun

Nenarozený plod byl nalezen uvnitř většího žraloka, který uhynul poté, co se zamotal do rybářských sítích u pobřeží indonéské provincie Maluku.

REKLAMA

It was found inside a larger shark which became trapped in nets. Picture: ViralPress

Když rybáři žraloka rozřízli, nestačili se divit. Uvnitř našli bizarně vypadající mládě, které ještě v životě neviděli. Uprostřed čela mělo jedno velké oko, mléčně bílou kůži a už zcela vyvinuté ploutve.

Jeden z rybářů k případu řekl: „Našli jsme uvnitř tři mláďata… ale jedno z nich vypadalo velmi podivně, mělo jen jedno oko. Také barva byla zvláštní, dala by se přirovnat k mléku.“

REKLAMA

Rybáři ohlásili svůj podivný úlovek místní námořní kanceláři, než předali nenarozeného žraloka k testování.

Stav žraloka, známý jako kyklopie, je vzácná vrozená porucha charakterizovaná selháním přední části mozku, která zabraňuje rozdělení očí do dvou očních jamek.

Způsobuje různé mozkové a obličejové defekty známé jako holoprosencefalie, které mohou v závažných případech vést k potratu nebo úmrtí porodu.

Bílá barva žraloka už je o poznání méně zajímavá. Jedná se o takzvaný albinismus. Zvíře produkuje malé nebo žádné množství melaninu, který je zodpovědný za pigment v kůži. Stejný jev můžeme vidět u bílých myší nebo bílých sumců.

Námořní expert Felipe Galvan Magana z mexického Centro Interdisciplinario de Ciencias del Mar řekl: „Tento jev je extrémně vzácný. Pokud vím, bylo zaznamenáno méně než 50 příkladů takové abnormality.“

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled