Stvoření, které bylo objeveno v Indonésii, vypadá jako ze starodávného mýtu, ale tento jednooký žralok je skutečný. Vědci přišli s jasným vysvětlením, co se žraločímu mláděti stalo.

Text: David Štrunc, foto: repro The Sun

Nenarozený plod byl nalezen uvnitř většího žraloka, který uhynul poté, co se zamotal do rybářských sítích u pobřeží indonéské provincie Maluku.

It was found inside a larger shark which became trapped in nets. Picture: ViralPress

Když rybáři žraloka rozřízli, nestačili se divit. Uvnitř našli bizarně vypadající mládě, které ještě v životě neviděli. Uprostřed čela mělo jedno velké oko, mléčně bílou kůži a už zcela vyvinuté ploutve.

Jeden z rybářů k případu řekl: „Našli jsme uvnitř tři mláďata… ale jedno z nich vypadalo velmi podivně, mělo jen jedno oko. Také barva byla zvláštní, dala by se přirovnat k mléku.“

Rybáři ohlásili svůj podivný úlovek místní námořní kanceláři, než předali nenarozeného žraloka k testování.

Stav žraloka, známý jako kyklopie, je vzácná vrozená porucha charakterizovaná selháním přední části mozku, která zabraňuje rozdělení očí do dvou očních jamek.

Způsobuje různé mozkové a obličejové defekty známé jako holoprosencefalie, které mohou v závažných případech vést k potratu nebo úmrtí porodu.

Bílá barva žraloka už je o poznání méně zajímavá. Jedná se o takzvaný albinismus. Zvíře produkuje malé nebo žádné množství melaninu, který je zodpovědný za pigment v kůži. Stejný jev můžeme vidět u bílých myší nebo bílých sumců.

Námořní expert Felipe Galvan Magana z mexického Centro Interdisciplinario de Ciencias del Mar řekl: „Tento jev je extrémně vzácný. Pokud vím, bylo zaznamenáno méně než 50 příkladů takové abnormality.“