Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
před 4 dny
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
před 4 dny

Rybolov v Polsku. Vyrazte na rekordní kapry, candáty a štiky

strunc 2. srpna 2020 2 komentářů

Poznávání

Polsko je naší zemi v mnohém hodně podobné. Společná historie v podobě Velkomoravské říše a vlády rodu Přemyslovců či v historii nedávno minulé v podobě nástupu komunismu a v jeho určitě slavnostnějším ústupu.

Text: Radek Matouš, foto: autor

Země, která dala světu papeže Jana Pavla II, Bolka a Lolka a nespočet kvalitních a známých herců, režisérů, zpěváků i sportovců. Mezi ně patří i polští rybáři a třeba i známá „rybí šidítka“ oblíbené značky Salmo.

REKLAMA

Polsko a tajemství

Polsko je krásná země. Je to fascinující přírodní a kulturní mozaika poskládaná z unikátních částiček řečených vojvodství. Vedle bezpočtu historických památek může světu nabídnout i nádherné a jedinečné přírodní skvosty i unikátní poklady. Třináct z nich bylo tak oslnivých, že skončilo i na seznamech UNESCO.

Polskou slávu tak do světa šíří nejenom historická centra měst Varšava, Krakov, Zámoscie a Toruň, ale i středověký solný důl ve Wieliczce či nejstarší přírodní park v Bialowieszi, jehož prostor brázdí svými kopyty na čtyři sta mohutných zubrů.

REKLAMA

Stopy křižáků i Vikingů lze vypozorovat na největším polském ostrovu Wolin s bohatým rostlinným a ptačím světem, jemuž vévodí orel královský. Na tři sta ptačích druhů můžete obdivovat i v Biebrzaňske bažině, jež je největší svého druhu ve střední Evropě.

Velmi neobvyklé písky s mohutnými dunami vás překvapí v Slowiňskem národním parku. Dobré je, že i přesto, že pod jeho příkrovem zůstalo už několik vesnic, nezasypal tradice zajímavých etnických skupin, jakými jsou například Kašubové v Pomořansku. Už jenom samotný černý gryf (pták Noh) v jejich erbu je opředen mnoha tajemstvími. Stačí jenom začít objevovat…

Polsko a rybolov

Ve čtvrtohorách pokrýval Polsko velký ledovec. Jeho stopy můžete objevit v tisícovkách nádherných jezer koncentrovaných převážně na severu země. Nelze se tak divit, že ve spojení s rozmanitým mořským pobřežím se i Polsko stále více mění v zajímavou a atraktivní rybářskou destinaci.

Mazury s více než čtyřmi tisíci blankytných jezer obklopených hlubokými borovými lesy jsou tou pravou výzvou pro pravověrného rybáře. Klíčovou rybou lovenou v Mazurských jezerech je štika. Mezi další významná jezera v Polsku patří například jezero Koronowskie, kde lze chytit kapitální cejny, ale i štiky, okouny a candáty. (www.koronowo.pl)

V jezeře Dziwna můžete zase chytat velké exempláře bílé ryby, jako jsou plotice, cejni, karasi, ale tyto bohaté vody brázdí i dravčí populace – štiky, okouni a candáti.  (www.kamienpomorski.pl)

Větší část z více než 20 rybích druhů můžete objevit i v nejdelších polských řekách Visle a Odře. V horských řekách najdete pstruhy, lipany a lososy, v jezerech štiky, candáty, úhoře i sumce. Komerční rybolov je dostatečně zastoupen i v soukromých revírech. Doklady k rybolovu vám vydá Polský rybářský svaz prostřednictvím svých poboček v krajských městech.

Stále větší popularitě se těší mořský rybolov. Pěkné úlovky tresek a platýsů nejsou v Polsku vzácností. (www.wladyslawowo.pl).

Polsko a kapitální kapři

Revírů pro lov kaprů a bílé ryby je v Polsku dostatek, zejména soukromých. O doporučení jsem požádal Przemyslawa Mroczeka. Mezi jeho tipy pro lov kapřích velikánů patří jezero Wygonin a revíry Gaslowice a Niekelka. Jezero Wygonin se stalo v Polsku legendou. Úctyhodných 68 ha vodní plochy s maximální hloubkou 24 m je obklopeno krásnými lesy.

Jezerní vody brázdí kapři mezi 10–20 kg (www.rybaczowka-wygonin.pl). Revír Goslawice (www.goslawice.pl), který leží blízko města Konin, má rozlohu 38 ha s hloubkou mezi 0,7–3,5 m. Hlavní lovenou rybou je tu kapr (5-25 kg), amur (8-20 kg) a sumec (10-25 kg). Revír Nekielka se nachází 25 km na východ od města Poznaň. Rozloha je 18 ha a kromě kaprů zde najdete i nespočet kapitálních štik přes 10 kg, rekordní úlovek činí 22 kg (www.expert-karp.pl).

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. Zajímavé,zřejmě by to stálo za návštěvu. Jen tam máte chybičku s tím bolenem. To je treska nebo platýs ?

    1. Zdravím Vás, Petře. Díky za upozornění, ale ten text pod fotkou ke snímku nepatří. Věta se k němu nevztahuje…

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled