Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
před 4 dny

S plošným zákazem lovu z loděk nesouhlasíme, říká zástupce demonstrantů na ÚN Nechranice. Severočeský ÚS krok vysvětluje

Marek iRybářství 17. října 2022 2 komentářů
přehrada

ilustrační foto: Severočeský územní svaz

Novinky

Desítky rybářů o víkendu demonstrovaly na Údolní nádrži Nechranice proti zákazu lovu ryb z lodí. Ten zde platí od soboty 15. října z důvodu ochrany ohrožené populace candáta.

text: Marek Kožušník

Proti tomuto rozhodnutí se někteří rybáři bouří a nesouhlasí s ním. „Souhlasíme s ochranou candáta. Chceme ho také chránit, ať se vůbec nechytá třeba dva roky nebo se zvýší míry, nebo se přistoupí k jiné pořádné ochraně, ale ostatní ryby – kapry, pstruhy, boleny, okouny nebo sumce – by mělo být možné dál z loděk chystat,“ uvedl pro Ústecký Deník zástupce protestujících rybářů na Nechranicích Pavel Aschenbrenner

REKLAMA

„Proč se tyto ryby teď nesmí chytat? S plošným zákazem lovu z loděk prostě nesouhlasíme, je to nesmysl,“ dodal Pavel Aschenbrenner.

Mají protestující rybáři pravdu? „Opatření byla nastavena obecně k snížení tlaku na populace dravých ryb, primárně pak candáta a okouna. Jistě si asi všichni dokážeme představit, jak by rybářská stráž reálně vůbec mohla být schopna prokázat, že se lovící cíleně nezaměřují na okounovité ryby,“ vysvětlil pro iRybářství.cz mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

REKLAMA

„Ostatně pokud se podíváte na soukromé profily účastníků akce, tak zjistíte, že reálně jsou okounovité ryby nejčastěji právě jejich primárním cílem. Tvrzení je tak poněkud alibistické,“ dodal Skalský.

Stejně tak je podle Skalského častým argumentem rybářů, že k výraznější mortalitě při lovu okounovitých ryb z lodí na hloubkách ani nedochází. „To je nejen v rozporu s fyziologií těchto ryb, ale opět i v rozporu s fotografiemi, které odpůrci samotní na sociální sítích mnohdy zveřejňují. U candátů i okounů lze v řadě případů vidět nepřirozeně vypouklé oči i rozsáhlejší krvácení, stejně tak se setkáváme i s padlými rybami na návětrných stranách,“ doplnil Skalský.

Severočeský územní svaz podle mluvčího komunikuje v této věci dlouhodobě. Zveřejnil už dříve obsáhlou argumentaci včetně reakcí na tvrzení odpůrců a stanoviska kapacit z Akademie věd ČR, které dávají územnímu svazu za pravdu.

„Pravidla potvrdil rovněž nejvyšší orgán územního svazu, tedy konference, kde zcela jasně a demokraticky rozhodli zástupci více než 36 tisíc rybářů z našeho územního svazu. Oproti tomu pan Aschenbrenner vyzývá funkcionáře ÚS k jednání v rozporu se stanovami a jednacím řádem, často i způsobem, který lze označit za zcela krajní, včetně ultimát, vyhrožování a velice nevybíravých vulgarit,“ doplnil Skalský.

Skalský dále uvádí, že podle zástupců územního svazu bylo na demonstraci jen asi dvacet odpůrců opatření. „To asi samo vypovídá o podpoře odpůrců mezi členskou základnou. Je to patrné i v diskuzích na online platformách, že s odpůrci opatření řada rybářů nesouhlasí a přiklánějí se ke stanoviskům ÚS,“ uvedl mluvčí.

Zadržené povolenky

V sobotu také rybářská stráž zadržela dvě povolenky z důvodu lovu z lodě. Má tato událost souvislost s demonstrací? „Rybáři, kteří se porušení dopustili, byli kontrolováni ještě před akcí odpůrců opatření. Navíc se dopustili nejen porušení zákazu lovu z lodě, ale také ponechání a nezapsání ušlechtilých druhů ryb, v tomto případě sumců. Za to jim hrozí dle jednotného sazebníku trestů ještě vyšší trest,“ vysvětlil Jan Skalský.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. A co ostatní stejně hluboké přehrady? Tam se nebude zakazovat menší umělá nástraha jak 15cm a lov z lodě od 15.října? Tam není problém s mortalitou candáta?

  2. Já bych ty rybáře všechny zakázal!

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled