V minulém díle jsme si řekli, jaké výhody skýtá rybaření na velkých vodních plochách. Popsali jsme si vhodné vybavení do lodi. Dnes si povíme, jak na nich vnadit, jaké montáže používat.

text: Michal Kučera

Větší nároky jsou u těchto vod nejen na výbavu, ale také na množství návnady. Na menších vodách vám mnohdy na týden stačí několik kilogramů krmení, ale tady mít na týden 2–3 kg návnady je nachlup stejné, jako byste neměli nic. Musíte pochopit, že migrující hejna kaprů mohou mít i několik set „členů“ a je otázka, jestli kolem vás projede jen jedno hejno.

Čím vnadit?

Několik hrstí rozhozených kolem montáží sice spolehlivě dokáže ulovit rybu, ale je jasné, že pro celé hejno to nebude signál, aby se zde alespoň na chvíli zastavilo. K tomu potřebujete minimálně několik kilogramů návnady denně. Je mi jasné, že pro mnohé není možné zkrmit desítky kilogramů boilie nejvyšší kvality. V tomto případě to ani není nutné.

Nestihli jste předchozí díl? Tady je!
Tajemství úspěchu na velkých vodních plochách (1)

Klidně lze použít jen 1 až 3 kg toho boilie, na které budete i chytat. A doplnit ho více kilogramy levnější varianty. Například k často používanému Gangsterovi G2 se výborně hodí Classic Monster crab nebo Krvavý Huňáček s příchutí Sardinka&Krab. Oboje boilie je založeno na rybí bázi a když ho jen zlehka přelijete boosterem G2, dostanete velmi kvalitní a cenově přijatelnou nástrahu.

Ve většině případů bych se vyhnul partiklu, snad jen někde vyjma řepky a trochy tygřího ořechu. Stejně tak i menším a středně velkým peletám, pokud vám jde o větší ryby. Větší halibutky jsou sice velmi dobrý doplněk ke krmení, ale zase si s nimi dejte pozor tam, kde je hodně sumců.  

krmení
foto: Michal Kučera

Pořád jsou ale lepší než mnohé rozpadavé pelety z krmných mouček nízké potravinové hodnoty, či naopak velmi levné boilie, které se nerozpadne ani po týdnu a jehož stravitelnost je na úrovni plastové bábovičky naplněné pískem.

Co na háček?

Jako nástrahu nejraději používám jednu větší kuličku boilie na dno, ale na některých vodách se může ukázat lepší nastražení na panáčka. V poslední době jsem vedle zmiňovaného G2 nejčastěji velké kapry lovil s boilie BigB Broskev&Black pepper a plovkou stejné příchutě.

Naproti tomu G2 jsem kombinoval s plovoucím boilie stejné příchutě, velmi často ovšem i s Máslovou hruškou nebo Pampeliškou. Třetí varianta je Liverix Mazaná škeble, jenž je opět skvělá s Pampeliškou, nebo Liverix Magická Oliheň, která se nejlépe kombinuje s plovoucí Olihní.

Jak na montáže?

Montáž přizpůsobte skutečnosti, v jaké dálce a jakých podmínkách budete chytat. Za úvahu určitě stojí montáž s odpadávajícím kamenem na gumičce. Obvykle volím delší 40 až 50 cm dlouhý návazec, nejraději z materiálu Taska Evolve 35 lb, který je poddajný, ale i skvěle odolný. Nechávám ho nestažený, a to i v místě vlasového přívěsu. A pevný silný háček, jako je Heavy Carp č. 4.

Dále potřebujete šokový nástavec 0,50 až 0,60 mm (podle obtížnosti podmínek), zejména při výskytu škeblí. Jestli použijete při dalekém chytání vlasec nebo šňůru, to je jen na vás. Osobně mám raději 0,35mm vlasec, ale při extrémních vzdálenostech, nebo tam, kde je na dně hodně překážek, se může ukázat jako lepší šňůra. Má totiž menší pružnost, o záběru se tak dozvíte dříve. A obvykle se drží výše ve sloupci než vlasec, takže s ní tolik neváznete.

Pivní dieta funguje!

Pak už potřebujete trefit jen správný výběr místa, štěstí na počasí a ono to nějak půjde. Kdyby vám docházely zásoby jídla, nezoufejte! My jsme ho na zmiňovaných balatonských závodech měli sice dost, ovšem při té frekvenci záběrů nebyl čas, kdyby ho někdo připravil.

A tak jsme po několik dní snídali, obědvali i večeřeli pivo. V životě bych nevěřil, jak skvělý iontový nápoj to je. Při rozumné konzumaci nás udržel celou noc ve střehu, zcela nahradil potřebu jíst, navíc nám dodával tolik energie, že jsme mohli bez spaní jezdit jak motorové myši. Navíc je asi perfektní na hubnutí. Osobně jsem během toho týdnu shodil 5 kg. Inu, ne nadarmo se říká, že to je české zlato. A taky, že pivo dělá hezká těla.