Fotografie
matejmarsik2@gmail.com přidal úlovek Štika obecná...
před 8 hod
Fotografie
Jiří přidal úlovek Candát obecný...
před 8 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 8 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Jelec jesen...
včera
Fotografie
Jiří přidal úlovek Štika obecná...
včera

Učíme s v Třeboni: Hormonálně řízená reprodukce ryb

Marek iRybářství 9. června 2024 0 komentářů
laboratoř

Pomůcky pro hypofyzaci, foto: archiv školy

Poznávání

Důvod, proč provádíme hormonálně řízenou reprodukci ryb, je zcela prostý. Velká část našich chovaných druhů ryb nemá zcela sjednocený výtěr, (nevytírají se v jeden den) nebo by se bez hormonální produkce vůbec nevytřely (amur, tolstolobik, tolstolobec). Hormonální stimulaci využíváme při umělých i poloumělých výtěrech. Výtěr ryb ovlivňují i vnější faktory, jako je délka světelného dne, teplota vody, stav vodní hladiny a množství ryb opačného pohlaví.

text: Petr Svatek

Hormonální pochody v rybích tělech řídí centrální nervová soustava za pomoci hypothalamu. Tato žláza s vnitřní sekrecí produkuje gonadotropní hormony, které ovlivňují hypofýzu. Ta následně produkuje gonadotropní hormony do krve ryb a tím přímo ovlivňuje dozrávání a ovulaci ryb. Všeobecně se dá říct, že hypotalamus je žláza nadřazená všem ostatním žlázám s vnitřní sekrecí.

REKLAMA

Hypofýza, tzv. podvěsek mozkový se nachází v tureckém sedle kosti klínové pod středním mozkem. Tuto žlázu nejčastěji odebíráme z kapřích hlav na zpracovnách v předvánočním nebo velikonočním období. Zaprvé je v tomto období k dispozici velké množství hlav a za druhé se toto období blíží přirozenému výtěru a hypofýza je tzv. vyzrálá.

výtěr
Hypofýza, foto: archiv školy

Nejdříve se rozřízne hlava pomocí pásové pily a následně se hypofýza odebírá pomocí speciální lžičky. Hypofýza je malá bílá kulička, která se následně dvakrát pročistí v acetonu. Následně se suší, nejlépe na filtračním papíru. Osušenou hypofýzu následně skladujeme ve skleněných nádobách s pevně uzavíratelným víčkem, aby nedošlo ke zvlhnutí. Lahvičku skladujeme nejlépe ve stabilní teplotě do 6 °C a nevystavujeme ji slunečnímu záření. Použitelnost takto skladované kapří hypofýzy je 3 až 5 let.

REKLAMA

Hmotnost těchto uskladněných hypofýz se pohybuje kolem 3–5 mg. Pro následné použití se drtí ve třecí misce na jemný prášek. Ten následně ředíme pro kapra v 0,06% roztoku chloridu sodného a destilované vody (fyziologický roztok). Takto připravený roztok následně podáváme kaprům ve dvou dávkách. První dávka (přípravná) se podává 24 hodin před výtěrem u obou pohlaví. Druhá (hlavní) se podává jikernačkám 12 hodin před výtěrem.

výtěr
Ovopel, foto: archiv školy

První dávka obnáší 10 % hmotnosti ryby a druhá zbylých 90 %. Celková dávka hypofýzy je 3 až 4 mg roztoku hypofýzy na 1 kg ryby. V některých publikacích se uvádí 2,5 mg/kg živé hmotnosti. Tento roztok vpichujeme rybám pomocí injekční stříkačky s jehlou do hřbetní nebo břišní svaloviny. Po vpichu se musí místo šetrně promasírovat, aby se roztok lépe vstřebal a nevytekl.

Dále se pro hormonální stimulaci mohou použít i syntetické preparáty. Ovopel je maďarský preparát v podobě bílých kuliček, který se podává kaprům v totožných dávkách jako hypofýza. Dále to může být český Supergestran v podobě roztoku nebo izraelský Dagin, který se také vyrábí v podobě roztoku.

laboratoř
Roztok Supergestanu, foto: archiv školy
fyziologický riztok
Fyziologický roztok, foto: archiv školy
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled