Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 14 hod
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Učíme s v Třeboni: Hormonálně řízená reprodukce ryb

Marek iRybářství 9. června 2024 0 komentářů
laboratoř

Pomůcky pro hypofyzaci, foto: archiv školy

Poznávání

Důvod, proč provádíme hormonálně řízenou reprodukci ryb, je zcela prostý. Velká část našich chovaných druhů ryb nemá zcela sjednocený výtěr, (nevytírají se v jeden den) nebo by se bez hormonální produkce vůbec nevytřely (amur, tolstolobik, tolstolobec). Hormonální stimulaci využíváme při umělých i poloumělých výtěrech. Výtěr ryb ovlivňují i vnější faktory, jako je délka světelného dne, teplota vody, stav vodní hladiny a množství ryb opačného pohlaví.

text: Petr Svatek

Hormonální pochody v rybích tělech řídí centrální nervová soustava za pomoci hypothalamu. Tato žláza s vnitřní sekrecí produkuje gonadotropní hormony, které ovlivňují hypofýzu. Ta následně produkuje gonadotropní hormony do krve ryb a tím přímo ovlivňuje dozrávání a ovulaci ryb. Všeobecně se dá říct, že hypotalamus je žláza nadřazená všem ostatním žlázám s vnitřní sekrecí.

REKLAMA

Hypofýza, tzv. podvěsek mozkový se nachází v tureckém sedle kosti klínové pod středním mozkem. Tuto žlázu nejčastěji odebíráme z kapřích hlav na zpracovnách v předvánočním nebo velikonočním období. Zaprvé je v tomto období k dispozici velké množství hlav a za druhé se toto období blíží přirozenému výtěru a hypofýza je tzv. vyzrálá.

výtěr
Hypofýza, foto: archiv školy

Nejdříve se rozřízne hlava pomocí pásové pily a následně se hypofýza odebírá pomocí speciální lžičky. Hypofýza je malá bílá kulička, která se následně dvakrát pročistí v acetonu. Následně se suší, nejlépe na filtračním papíru. Osušenou hypofýzu následně skladujeme ve skleněných nádobách s pevně uzavíratelným víčkem, aby nedošlo ke zvlhnutí. Lahvičku skladujeme nejlépe ve stabilní teplotě do 6 °C a nevystavujeme ji slunečnímu záření. Použitelnost takto skladované kapří hypofýzy je 3 až 5 let.

REKLAMA

Hmotnost těchto uskladněných hypofýz se pohybuje kolem 3–5 mg. Pro následné použití se drtí ve třecí misce na jemný prášek. Ten následně ředíme pro kapra v 0,06% roztoku chloridu sodného a destilované vody (fyziologický roztok). Takto připravený roztok následně podáváme kaprům ve dvou dávkách. První dávka (přípravná) se podává 24 hodin před výtěrem u obou pohlaví. Druhá (hlavní) se podává jikernačkám 12 hodin před výtěrem.

výtěr
Ovopel, foto: archiv školy

První dávka obnáší 10 % hmotnosti ryby a druhá zbylých 90 %. Celková dávka hypofýzy je 3 až 4 mg roztoku hypofýzy na 1 kg ryby. V některých publikacích se uvádí 2,5 mg/kg živé hmotnosti. Tento roztok vpichujeme rybám pomocí injekční stříkačky s jehlou do hřbetní nebo břišní svaloviny. Po vpichu se musí místo šetrně promasírovat, aby se roztok lépe vstřebal a nevytekl.

Dále se pro hormonální stimulaci mohou použít i syntetické preparáty. Ovopel je maďarský preparát v podobě bílých kuliček, který se podává kaprům v totožných dávkách jako hypofýza. Dále to může být český Supergestran v podobě roztoku nebo izraelský Dagin, který se také vyrábí v podobě roztoku.

laboratoř
Roztok Supergestanu, foto: archiv školy
fyziologický riztok
Fyziologický roztok, foto: archiv školy
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled