Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 4 dny
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 4 dny

Učíme se v Třeboni: Proč jíst a chovat ryby?

Marek iRybářství 26. července 2022 0 komentářů
kapr

Hlavním chovným druhem v České republice je tradičně kapr. Foto: Petr Svatek

Poznávání

Světová produkce rybolovu a akvakultury tvoří víc než 150 milionů tun mořských a sladkovodních ryb a jiných vodních živočichů. Z tohoto množství připadá zhruba 80 % ve prospěch ryb mořských a 20 % ryb sladkovodních.  Nejvíce ryb se vyloví ve státech jako je Čína, Peru, Chile, Japonsko, Indie a Rusko.

text: Petr Svatek

Zajímavé jsou i údaje o konzumu ryb v různých státech, roční spotřeba na osobu je v různých státech velmi rozdílná. Například v Japonsku je to přes 60 kg, na Islandu až 90 kg, v Rakousku a Německu 10 až 14 kg, ve státech Evropské unie pak zhruba 20 kg.

REKLAMA

Češi konzumují přibližně 5 kg sladkovodních a mořských ryb za rok. Přitom jsme rybníkářkou velmocí, za rok vyprodukujeme zhruba 20 tisíc tun ryb s převahou kapra (88 %), zbytek připadá na býložravé ryby (amur, tolstolobik) a ryby dravé (štika, candát, lososovité ryby aj.). Další necelé 4 tisíce tun ryb odlovíme rybolovem na prut.

Budou oceány a moře bezedné?

To je otázka pro budoucí generace. Pokud ale budeme v mořském rybolovu pokračovat i nadále stejnou rychlostí a ve stejném množství, lze s jistotou říci, že tento kontrolovaně nekontrolovaný odlov ryb bez dané reintrodukce nebude pro mořský ekosystém únosný.

REKLAMA

Zde by měl (a už začíná) nastupovat umělý chov: v klecích, recirkulačních zařízeních, nádržích, sádkách či rybnících. Naštěstí umělé chovy už fungují i u mořských ryb. Úspěšně se chovají makrely, pražmy, kranasové. Tuňáka už se sice povedlo vytřít v zajetí, ale umělý chov má před sebou bohužel ještě dlouhou cestu.

Proč ryby chovat v zajetí v umělých chovech?

Na tuto otázku je hlavní odpověď velmi jednoduchá: se stoupající lidskou populací bude automaticky vzrůstat poptávka po potravinách. A za druhé? Asi nechceme absolutně vyhladit některé druhy ryb. Například tuňák má až nesmyslně vysokou hodnotu spotřeby kvůli Japonsku, kde se s oblibou konzumuje ve formě sushi a jiných pochutin.

Jak moc jsou ryby zdravé?

Výživoví poradci nejen v České republice doporučují jíst ročně minimálně 15 až 20 kg ryb na osobu. Mořské ryby jsou bohatým zdrojem jódu, který je nezbytným a zároveň deficitním prvkem v lidské potravě. Dále jsou velmi bohaté na fosfor a hořčík.

Ryby sladkovodní mají zase málo sodíku a hodně draslíku, a proto jsou dobře využitelné v dietách. Zapomenout nesmíme ani na rybí tuk, který obsahuje především u mořských ryb omega3 mastné kyseliny neboli nenasycené mastné kyseliny.

V těch jsou důležité účinné látky ve formě eikosapentaeonové kyseliny a dokosahexaenové kyseliny. Tyto látky velmi dobře podporují srdeční činnost a krevní oběh. Dále jsou ryby bohatým zdrojem vitamínu A a D.

Rybí svalovina se dle druhu skládá zhruba ze 70 až 80 % vody, 20 % bílkovin a 1 až 10 % tuku. Energetická hodnota je 3400 až 6400 kJ na 1 kg masa. Proto by bylo na závěr dobré říct, že ryba (ať už je to candát nebo kapr) na český stůl prostě patří.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled