Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Učíme se v Třeboni: Rybolov od minulosti k současnosti

Marek iRybářství 1. května 2023 0 komentářů
historie rybářství

foto: archiv redakce

Poznávání

Už v dobách minulých se lidé snažili ulovit nějakou rybu, ale rozhodně to v počátku nebylo rybářským prutem a už vůbec ne pro zábavu. Ryby totiž byly stejně jako zvěř nedílnou součástí obživy.

text: Petr Svatek

Postupem času se rybolov rozdělil na dvě odvětví: komerční (odlov ryb za účelem zisku a potravy) a sportovní (v dnešní době především rybáři provozující metodu chyť a pusť).

REKLAMA

V našich podmínkách komerční rybolov neprovádíme, protože se zaměřujeme především na chov v oblasti rybníkářství (chov kaprovitých a dravých ryb) a pstruhařství. Komerční rybolov provádějí především přímořské státy v mořích a oceánech.

Na našem území se primitivní rybolov provozoval již 20 až 40 tisíc let před Kristem. Používaly se k němu oštěpy a různé druhy bodců. Až později se tehdejší rybáři naučili vyrábět háčky z kostí. Zlatý věk rybolovu začal až dobou bronzovou (zhruba 2300 př. n. l.), na kterou navazuje doba železná (zhruba 800 př. n. l.). V této době se začaly vyvíjet háky a háčky (jednoháčky, dvojháčky a trojháčky), které byly opatřeny protihroty.

REKLAMA

Již v 7. století našeho letopočtu, v dobách Sámovy říše, která byla předchůdcem Velké Moravy, jsou dochovány rybářské sítě. O ryby a jejich chov se později zasloužili především mniši v místních klášterech. Ryba totiž byla brána jako postní jídlo. V této době se už využívaly proutěné vězence, vrše a různá lapadla a první světlo světa spatřily také primitivní pruty.

historie rybářství
foto: archiv redakce

Jednalo se o kus větve, provázek a háček. Málokdo ví, že první naučnou práci o chytání ryb na udici sepsala v 15. století v Anglii žena. V Československu byla vášnivou rybářkou Ema Destinová, která chytávala na Nové řece.

Živnostníci vs. blázni u vody

V křesťanském období se na našem území začalo rybářství štěpit na dvě odvětví: na rybníkářství a říční rybářství. První rybářské organizace byly označovány jako rybářské spolky, první u nás vznikl roku 1430. Tyto spolky fungovaly až do roku 1849, kdy byly nahrazeny rybáři živnostníky.

Sportovní rybáři byli tehdy považováni za „blázny u vody“. Profesionální rybáři (živnostníci) těmito lidmi opovrhovali a na oplátku ani sportovní rybáři živnostníky neměli v lásce, protože jim vytýkali masivní úbytek ryb z řek. První rybářský naviják byl vynalezen v 17. století a pro jeho vzor byl použit rumpál.

První rybářský zákon vznikl v roce 1885, ale až v roce 1948 bylo profesionálním rybářům zapovězeno lovit ryby na volných řekách pro obživu. V dnešní době sportovní rybáře sdružují Český rybářský svaz (vznikl roku 1968) a Moravský rybářský svaz (1990). Pod Český rybářský svaz spadá sedm územních svazů.

První vzdělávací instituce pro profesionální rybáře vznikla v roce 1920 a byla jí rybářská škola ve Vodňanech, která funguje pod názvem Střední rybářská škola Vodňany dodnes. V roce 1951 bylo otevřeno učiliště pro rybáře v Třeboni; škola se dnes jmenuje Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína z Jelčan. Studenti těchto škol mohou pokračovat ve studiu na vysokých školách v Českých Budějovicích a Brně.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled