Fotografie
Vojtech okomentoval Úlovky 2024...
před 12 hod
Fotografie
Petr okomentoval Vzpomínáme na s...
před 19 hod
Fotografie
Radim okomentoval Vysněná ryba...
předevčírem
Fotografie
Petr okomentoval Tak jak to máte...
předevčírem
Fotografie
brethmilos4@gmail.com založil otázku rychlá a legiti...
před 4 dny

Učíme se ve Vodňanech: Pokusné odlovy

Marek iRybářství 10. března 2024 0 komentářů
rybník

Odlov vrhací sítí, foto: Karel Dubský

Poznávání

Dnešní téma je zaměřené pro chovatele ryb. Pokusné odlovy, také lovy na zkoušku, po rybářsku pruby, se na chovných rybnících realizují s cílem posoudit přírůstek, výživný a zdravotní stav plůdku, násad a lehčích tržních ryb. Provádí se většinou dvakrát ve vegetačním období, u plůdku častěji.

text: Karel Dubský

Před pokusným odlovem se provede zakrmení na krmném místě. Poté je nutné zachovat v okolí klid. Ryby se objeví na krmném místě během několika desítek minut. Nejčastěji se odlovují vrhací sítí, v rybářských provozech speciálními sítěmi o délce až 100 metrů, tzv. prubními ploty.

REKLAMA

Pro dobré posouzení je nutné chytit dostatečný počet kusů tak, aby bylo možné zjistit objektivní průměrnou hmotnost. To může být u vrhací sítě problém a výsledek může být zkreslený.

Na živých rybách se posuzuje vizuálně tvar těla, zbarvení, zmasilost, stav žaberního aparátu, očí, močopohlavní papily, přítomnost exoparazitů, mechanické poškození atd. Zkušenému praktikovi stačí zběžný pohled na rybu z obou stran, aby zjistil, zda je ryba v pořádku. Pohled pod žaberní víčka nikdy nevynechá. Žábry musí být jasně třešňově červené barvy a celistvé. Jakékoliv změny (barvy, zahlenění, nekrotické změny) signalizují především nevhodné chovné prostředí. Na žábrách mohou být také parazité.

REKLAMA

kapr
Posouzení exteriéru, foto: Karel Dubský

Pruby se dále provádějí s cílem zjištění průměrné kusové hmotnosti (proto by měl být vzorek ryb statisticky co nejprůkaznější). Ulovené ryby se zváží v ohnoutce na některém typu závěsné váhy, kterých je na trhu velká nabídka. Zjištěná kusová hmotnost je ukazatelem toho, zda ryby plní očekávané tempo růstu. Na příkladu násad uveďme, jak lze s tímto údajem pracovat.

Plůdek nebo násadu nasazujeme na jaře o určité kusové hmotnosti. Pak máme také představu o tom, kolik by měla vážit při výlovu. Rozdíl mezi oběma údaji je plánovaný kusový přírůstek. (Ten může činit například 1 kg). Existuje jednoduchá pomůcka, tzv. doporučený procentický klíč k jeho rozdělení do měsíců květen až září takto – květen 10 %, dále po měsících 20, 30, 35, 5 % až do září. (Takže v našem příkladu má ryba například nabrat za období kveten, červen a červenec 60 % z 1 kg, to je 600 g.)

kapr
Zjištění průměrné kusové hmotnosti násady, foto: Karel Dubský

Tato doporučení platí opravdu jen orientačně, záleží zejména na průběhu roku, teplotách vody a počasí. Přesto je možné z pokusných odlovů odvodit, jak se situace na rybníce vyvíjí a zda budeme při podzimním výlovu spokojeni.

Díky pokusným odlovům můžeme zjistit zjevné chyby již v průběhu sezony, například přesazení rybníka. Ještě je možné situaci zachránit třeba odlovením části obsádky nebo úpravou frekvence přikrmování. Pokud ryby porostou podle předpokladů nebo i rychleji, pak budeme zcela jistě spokojeni.

Samostatnou zmínku vyžaduje plůdek kapra v prvním roce. U něj není ani tak důležitá aktuální hmotnost, jako spíše jeho kusová hmotnostní vyrovnanost, zdravotní a výživný stav.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled