Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
včera
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 4 dny

V chovném potoce uhynuly stovky potočáků. Rybáři teď nemají co nasazovat do revírů

Marek Kožušník 29. srpna 2023 0 komentářů
potočák

foto: Deník

Novinky

Na zhruba čtyřkilometrovém úseku potoka Hodonínka na Blanensku vysbírali o víkendu rybáři stovky uhynulých pstruhů obecných. Za otravu vody pravděpodobně může havárie v čistírně odpadních vod v nedaleké Olešnici. Uvedl to dnes Blanenský deník.

text: Marek Kožušník

Výsledky odebraných vzorků ještě veřejnost nezná, otravu nyní ale řeší úředníci v Boskovicích. Příčina havárie měla být už v sobotu odstraněna.

REKLAMA

„Posbírali jsme asi sto osmdesát kilo mrtvých pstruhů potočních. Dvouletých a tříletých ryb. Bylo jich odhadem přes patnáct set,“ řekl v pondělí odpoledne Deníku předseda nedvědického pobočného spolku MRS Pavel Dufek.

Podle něj ale šlo jen o kusy ze zhruba poloviny chovného úseku. Dál je podle něj hůř přístupný terén s tůněmi, kde určitě uhynuly další ryby.

REKLAMA

„Je to velmi smutná událost. Pstruha potočního už moc spolků nechová, jsme jedni z posledních. Tyto ryby jsme měli nasadit do řeky Svratky, nesplníme zarybňovací plán, protože náhradu nikde neseženeme,“ dodal Pavel Dufek. Předběžný odhad škody je nad padesát tisíc korun.

Hlášení dostali rybáři v pátek dopoledne, kdy už v olešnické čistírně zasahovali hasiči. Potokem Hodonínka tekla bílá voda a níž po proudu se začínaly obracet ryby.

Radní Olešnice se snaží vzniklou situaci řešit. Tvrdí, že se z části jedná o dědictví předchozího vedení. Problém podle nich zřejmě není v kapacitě čistírny odpadních vod, ale spíš v kontrole splašků, které do ní tečou. Není vyloučené, že některý z průmyslových podniků nebo další subjekty napojené na čistírnu nedodržují smlouvy s městem. To chtějí úředníci v nejbližší době prověřit a zjednat nápravu.

Ryby zabíjí i vedro

Na Českolipsku uhynuly během víkendu ryby v soustavě rybníků na okraji CHKO Kokořínsko – Máchův kraj nedaleko obce Zahrádky. Patří k nim například Novozámecký rybník, který má v nájmu Rybářství Doksy.

„U nás byly několik dní čtyřicítky, vedro bylo obrovské a rybníky jsou poměrně mělké. Voda se ohřála a zřejmě to způsobilo úhyn ryb. Nestalo se to tady poprvé,“ řekl redakci PrahaIN.cz starosta Zahrádek Martin Macho.

Severočeský územní svaz včera odpoledne oznámil na svých webových stránkách, že s okamžitou platností oznamuje dočasný zákaz rybolovu na mimopstruhovém rybářském revíru 441 024 Labe 8 v místě Havraního ostrova nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Rybáři tam evidují stovky uhynulých ryb.

„Vlivem změny klimatických podmínek došlo ke kyslíkovému deficitu, který způsobil úhyn části obsádky ryb. V současné době probíhají na místě sanace a snaha provzdušnit vodní plochu pomocí čerpadel, aby k dalšímu úhynu nedocházelo.“

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled