Fotografie
Jaroslav okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 8 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Rybaření vesele...
před 18 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval OBRAZEM: Natura...
před 18 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Školáci pomáhaj...
před 18 hod
Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 4 dny

V souboji rybích specialit většinou vítězí klasika

Marek iRybářství 1 hodnocení
zdravé jídlo Recepty

Pro někoho je vaření potěšením a odreagováním, pro jiného každodenní nutností. Ale i v dnešním uspěchaném světě si můžeme najít chvilku a uvařit si to, na co máme chuť. Seznámil jsem se s rybářem, myslivcem a profesionálem v oboru kulinářského umění Martinem Liškou. Měl jsem to štěstí, že mi na talíři nabídl několik rybích specialit. Některé z nich teď nabídnu i vám.

text: Ivo Novák

Zajímala mě především příprava jídel. Čekal jsem nějaké speciální přísady a různá koření, ale to jsem žil v omylu. Martin sází na klasiku. Sůl, pepř, kmín, příprava na másle, nebo sádle, jinak recepty se liší jen několika přísadami. Rybí maso je to, co vytváří typickou chuť.

Štičí závitek

K této pochoutce potřebujeme filety ze štiky upravit na slabé plátky. Filet ze hřbetu je třeba seříznout na dva tenčí plátky, maso z břišní části není třeba upravovat.

Připravené filety osolíme, posypeme pepřem a kmínem. Citron je třeba nakrájet na tenké plátky a hlívu ústřičnou upravit tak, aby její části bylo možné do rybího filetu zabalit.

štičí závitek
Štičí závitek, foto: Ivo Novák

Pak už jen stačí položit na rybí maso střídavě hlívu a citron a vše stočit do závitku. Ten je třeba zajistit párátkem, nebo kouskem špejle.

Závitky vložíme na stojato do teflonové pánve, kde je na olivovém oleji osmažíme z obou stran, aby vznikla křupavá kůrka. Pak přidáme máslo a závitek dusíme pod pokličkou, dokud není hotov. Záleží na velikosti a síle rybích filet.

šéfkuchař ryby
Štičí závitek, foto: Ivo Novák

Jako příloha se vlastně hodí cokoliv. Chléb, brambory, hranolky…

Rybí měšec

Potřebujeme rybí filety z jakékoli ryby, sladkovodní nebo i mořské.

K přípravě je třeba nakrájet čerstvou kapii, pórek, malá rajčátka, přidáme stroužek česneku, rajčatový protlak a lžíci rybího koření. Směs promícháme.

rybí měšec
Rybí měšec, foto: Ivo Novák

Z alobalu si pak vytvoříme pomyslnou misku (měšec). Rybí filety osolíme, mírně opepříme a posléze je rozprostřeme na dno alobalové misky. Na vrstvu rybího masa přijde vrstva připravené směsi, znovu rybí maso a směs.

Alobal uzavřeme a takto připravený měšec můžeme upravit na grilu, popřípadě v předehřáté troubě při teplotě 180 stupňů. Za zhruba 40 minut máme hotovo.

rybí měšec
Rybí měšec, foto: Ivo Novák

Přidáváme plátek citronu a příloha je na každém z vás.

5

Hodnocení receptu (1)

  1. Klasická

    Klasika je vždycky nejlepší

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled