Fotografie
HAVLÍĆEK založil otázku rychlá nebankov...
včera
Fotografie
Soňa založil otázku Stav dravců v Č...
před 4 dny
Fotografie
Soňa okomentoval Latinský vtip...
před 4 dny
Fotografie
Soňa založil otázku Vltava - Praha ...
před 4 dny
Fotografie
Soňa okomentoval Pomoc dětem...
před 4 dny

Vzpomínáme na staré časy: Představujeme obchod Sport Ota Hořejší

Marek iRybářství 7. února 2023 0 komentářů
naviják

Horex, třetí model. Foto: Zdeněk Hofman

Ostatní

Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se do minulosti vracet. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek, sloužily svému páníčkovi klidně i celý život.

text: Zdeněk Hofman

Největší rozmach rybářského sportu nastal po roce 1930. Drahému rybářskému náčiní ze zahraničí začali konkurovat tuzemští výrobci. Zajímavou vzpomínku zaznamenal v Rybářském Věstníku Dr. R. Pytlík v roce 1934:

REKLAMA

„V posledních deseti letech utrpělo rybářství na tekoucích vodách na svém hospodářském významu. Působením nejrůznějších vlivů byla rybnatost našich řek a potoků snížena tak, že se rybářská živnost v nich provozuje jen výjimečně, protože jako samostatné povolání již rodinu neuživí.

Místo rybářů živnostníků, lovících čeřeny, tažnými sítěmi nebo do vrší, setkáváme se stále častěji s daleko početnějším národem rybářů udičkářů, kteří s pověstnou trpělivostí vysedávají na březích nebo loďkách a případný úlovek berou jako přilepšení k rodinnému rozpočtu.“

REKLAMA

Rybáře nezastavila ani válka

Zní to neuvěřitelně, ale k největšímu pokroku výroby rybářského náčiní, zejména rybářských navijáků, došlo na našem území během druhé světové války. Rouskův Stabil I z roku 1935 začal psát novou kapitolu rybářského sportu a noví výrobci neustále přibývali.

Během války začaly české výrobky zmenšovat náskok anglických továren. Došlo k paradoxní situaci. Zatímco továrny v Anglii změnily výrobu na válečnou, aby podpořily svoji vlast ve válce, v okupovaných Čechách nikdo zbraně dobrovolně vyrábět nechtěl.

naviják
Horex, první model. Foto: Zdeněk Hofman

Pokud nemuseli lidé nastoupit na nucené práce, sabotovali okupaci tím, že pokračovali ve výrobě rybářského náčiní. Díky časopisu Rybářský věstník, který i přes velké problémy vycházel až do září 1945, máme hodně důkazů o vývoji i výrobě.

Překvapení v rybářském sportu

Titulek prvního inzerátu v Rybářském věstníku v roce 1938 mluvil o překvapení v podobě obchodu Sport Ota Hořejší. Těžko říct, jestli existoval už dřív nebo vznikl až v tomto roce. Jisté je, že sídlil na adrese Lazarská 1, Praha 2. Zprvu se pan Hořejší věnoval výhradně obchodní činnosti.

Heslo: Rybář rybářům v dalším inzerátu dokazuje, že věděl, co prodává. V nabídce měl naše i zahraniční zboží od firem Jaro J. Rousek, J. Tvrdík, Allcock, Belaco, D.A.M., Milward atd.
Běžnou praxí bylo, že si obchodníci prodávali zboží pod vlastní značkou a stejně postupovala i firma Hořejší, což dokazuje poměrně velké množství dochovaných obalů, sáčků a zásobníčků.

naviják
Rozborka prvního modelu. Foto: Zdeněk Hofman

Postupem času začali obchodníci vyrábět i vlastní navijáky. Firma Staněk si zprvu nechávala vyrábět navijáky Klirex od pana Klíra. Později představila vlastní model Unity. Firma Sporting Club zahájila licenční výrobu Altex Hardy s označením A-X, Lesalov zase Dukar atd.

Král vrhacích navijáků

Ani Sport Ota Hořejší nezůstal pozadu a v roce 1941 představil pýchu rybářů a krále navijáků Horex. Nikde v inzerci není žádná zmínka o licenci, nicméně první model je přesnou kopií anglického navijáku Milward Magnacast. Další verze je již tvarově poněkud odlišná a třetí model se zase hodně podobá navijáku TAP Tlustoš.

naviják
Horex, druhý model. Foto: Zdeněk Hofman

Podobnost nemusí být čistě náhodná. Výrobci si nechávali jednotlivé polotovary vyrábět ve specializovaných fabrikách a ve svých firmách už navijáky pouze dolaďovali a kompletovali. Proto je cívka i provedení Horexe téměř shodné s Tapem. Klirex má zase stejnou cívku i další součástky shodné s A-X.

Konec všech snů

Mnoho malých i velkých firem se rozjelo po druhé světové válce naplno. Optimizmus však během několika let vystřídalo trpké zklamání. Po nástupu komunistů k moci a následném znárodnění všechno skončilo. Někteří výrobci měli to štěstí, že mohli alespoň pokračovat jako zaměstnanci státních podniků a zůstat tak u svého řemesla. Sport Ota Hořejší však upadl v zapomnění.

Díky čtenářům časopisu Rybářství se podařilo získat cenné informace i několik pozoruhodných exponátů značky Horex. Pokud něco o firmě Ota Hořejší víte nebo v garáži či na půdě nějaké výrobky najdete, dejte prosím vědět. I malý střípek se může stát důležitým kouskem celé mozaiky. Ota Hořejší si pozornost jistě zaslouží.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled