Fotografie
Jaroslav okomentoval Chlapský tatará...
před 6 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Vykradl auto ry...
před 6 hod
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
před 19 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 22 hod
Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
včera

Z deníku rybářovy manželky: Rybář a zlatá rybka

Marek Kožušník 14. září 2023 3 komentářů
rybáři

ilustrační foto: Robert Němeček

Ostatní

Kdyby chytil některý rybář zlatou rybku, měl by pravděpodobně tato tři přání.

text: Hana Svatušková

1. Mít za manželku rybářku

Mít manželku, která taky rybaří, je pro rybáře velká výhoda, pro některé z nich velký sen. Manželé si mají neustále co říct, mohou spolu trávit spoustu času. No řekněte, která manželka by byla natěšená, kdyby dostala k Vánocům nový naviják, nebo prut? Asi jen rybářka. Znám sice jen málo rybářských párů, ale jejich souhra je dokonalá.

REKLAMA

Manžel přijde domů z práce, žena ho pošle na hodinku si odpočinout a mezitím nachystá všechno rybářské nádobíčko včetně termosky s kávou, aby společně mohli vyrazit na ryby. U vody pak vidíte, jak má každý rozdělené úkoly… Manžel skládá pruty a manželka chystá vidlice, podběrák, vezírek, stoličky a krmení. Poté oba nahodí, zasednou k prutům a začíná nepsaný souboj, kdo bude mít větší úlovek.

Pokud není manželka rybářka, přání každého rybáře je, aby s jeho koníčkem alespoň trochu sympatizovala. Protože pokud žena rybářovo nadšení vetuje, vidíte, jak chlapi vyloženě na ryby utíkají, aby si od manželek odpočinuli, popřípadě si postěžovali kolegům, jak jsou jejich manželky nemožné a že vůbec nechápou, proč je rybaření nebaví.

REKLAMA

2. Vychovat ze svého potomka rybáře

Toto přání má bezpochyby každý rybář. Když vidím u vody tátu s dítětem, které se učí chytat, musím se pousmát, jak se rybář dme pýchou. Jsou to pro rybáře spousty hodin práce a poučování, také ukazování a vysvětlování. Pokud je potomek navíc syn – je to ideální. Ono s rybářkami se jaksi až tak moc nepočítá. I když na druhou stranu si myslím, že i rybářka může být v tomto oboru leckdy lepší než chlap.

Nedávno jsem u vody potkala rybáře s asi jedenáctiletou dcerou. Bylo vidět, že se vyzná. Nahazování jí šlo perfektně. Dívenka přívlačí projížděla vodu skvěle. Jen když se jí zachytila na třpytce travina, myslela si, že je to ryba. Otec se jen dmul pýchou, že se dcera dala na tento krásný sport. Většinou ale potkávám u vody rybáře, kteří zaučují své syny, někdy už v předškolním věku.

3. Chytit kapitální úlovek

Pod tímto termínem si každý rybář představuje něco jiného. Některý má sen, že pojede na ryby třeba do Norska a tam uloví velkou tresku. Jiní jsou skromnější, stačil by jim metrový sumec, nebo štika. Většině rybářů při trofejním úlovku ani nejde o to, přivézt si rybu domů, ale zažít ten nádherný pocit vítěze. Pak stačí jen pár fotek s kapitálním úlovkem a rybář je maximálně spokojen. Rybu opatrně vrátí vodě a je na sebe pyšný.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (3)

  1. No jako dokážete spolu zažít docela dost zážitku a každý víkend vyrazit na ryby je to super ale asi u kluků to musí být těžký najít holku která je rybarka

  2. Táta rybář,a děti taky toužily být rybáři, nejdříve dcera,pak Syn,a nakonec i já ,tak jsme všichni v rodině rybáři..Byl i dědeček i Strejc je.

  3. K rybaření mě dovedl soused pak se přidal děda pak otec a teď i můj syn

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled