Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 24 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
včera
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Zářijová dovolená na Lefkádě z pohledu rybáře

Marek Kožušník 7. září 2023 0 komentářů

Kněžík paví (Thalassoma pavo), foto: Petr Šilha

Zahraničí

Loni jsem spolu s přítelkyní navštívil známý řecký ostrov Lefkáda a jako pokaždé mne nejvíce zajímalo vše živé. Jak pod vodou, tak okolo ní.

text: Petr Šilha

Ostrov má rozlohu 336 km², jeho šíře je 12 km a na délku měří 25 km. Lefkáda má hornatou krajinu se spoustou úrodných údolí plných života. Záměrně se vyhýbáme lehátky nabitým plážím plných koupajících se lidí a hledáme klidná místa, jež nejsou na první pohled jak ze žurnálu či pohlednic.

REKLAMA

Zdání prvního pohledu však klame. Vše živé, samozřejmě až na výjimky, zde upřednostňuje členitost terénu se spoustou míst k lovu a úkrytu před rovnou krajinou. Ta je sice vhodná k rozložení deky, ale ne k bujnému životu. Jak pod vodou, tak i na souši.

Najít taková místa zabere trošku více práce a spousty najetých a nachozených kilometrů k tomu, ale většinou pro nás vhodné prostranství dříve či později objevíme. Mohu říci, že hledání či cesta samotná mohou přinést třeba i nejsilnější zážitky z celé dovolené, ba dokonce zážitky životní.

REKLAMA

Jak je tomu u mne již zvykem, vzal jsem s sebou i malý cestovní prut a zkusil lovit ryby z mola. Žádná sláva to ale nebyla a o poznání lépe se mi dařilo při lovu ryb fotoaparátem. Kdo by měl zájem, může lovu z rybářské lodi, která zájemce odváží na širé moře.

moře
Při šnorchlování je na co koukat. Foto: Petr Šilha

Chcete-li se na ní svézt, doporučuji si zamluvit vyjížďku co nejdříve. Já o ni stál velice. Domluvil jsem si vyjížďku na dva dny a ani jednou to z rozličných důvodů nedopadlo. První den nás bylo na lov příliš a druhý den pro změnu zase málo. Prostě pech.

Loď kotví v přístavu městečka Nidri, kde se dá pořídit dobré a relativně klidné ubytování. Ostrov omývá Jónské moře a je plný života. Kde jsou pláže, je voda většinou bíle zakalena, viditelnost téměř nulová. V nitru ostrova moc vody nenajdete – je tu pár menších říček, dokonce i s vodopády –, ale většinou mají hodně málo vody. Nicméně v nich žijí sladkovodní krabi, hadi a jiná havěť.

Kdo má rád ovoce, přijde si tu na své. Často tu potkáte fíkový strom, hroznová vína, citrusy a jiné ovoce. Jen bych vás chtěl důrazně varovat před nádherně zbarvenými, a ještě lépe chutnajícími plody opuncií. Bez silných rukavic, trpělivosti a nože zažijete pichlavé peklo.

rybářský člun
Rybářský člun, foto: Petr Šilha

I když se to nezdá, velké rudé plody pokrývá stovky nepříjemných bodlinek. Já rukavice neměl a po utržení dvou plodů jsem měl o zábavu na tři hodiny postaráno. Bodlinek jsem měl v dlaních asi dvě stě. Celkově vzato se mi na Lefkádě moc líbilo. Jako výborný dopravní prostředek se nám tu osvědčila silná čtyřkolka. Rozhodnete-li se navštívit tento krásný ostrov, doporučuji červen, září a říjen. V těchto měsících je tu krásně, jsou o poznání nižší ceny, a hlavně o dost méně turistů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled