Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 21 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 21 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod

Deset pravidel rybářské etiky. Dodržujete všechny?

strunc 3. října 2020 1 komentářů

Novinky

Jsou nepsaná pravidla, která se u vody dodržují, i když se o nich nahlas moc nemluví. Tady je deset nejdůležitějších, která by měl znát opravdu každý!

Text: David Štrunc, foto: repro anglingtimes.co.uk, David Štrunc

Plašení ryb kolegovi

To snad nikdo nedělá. Rybářský řád nám jasně říká, jak daleko máme být od sebe při chytání vzdáleni. I přesto se třeba při zahájení pstruhové sezony stane, že se rybáři potkají v jedné tůni. Většinou vyhrává ten bezohlednější, protože člověk, který souzní s přírodou a podél potoka se plíží, často tento tlak nevydrží a raději odejde domů. O různém házení kamenů a klacků do vody ani nemluvě. Buďte k ostatním ohleduplní!

REKLAMA

Hlásiče na plné pecky

Občas to u vody vypadá, že hlásiče nemají vypínače, ani možnost regulace hlasitosti. Věřte, že ne všichni rybáři v okolí potřebují vědět, že máte záběr nebo přehazujete pruty. Pokud nutně potřebujete, aby vám hlásiče oznámily záběr zvukem, nastavte si rozumnou hlasitost.

hlásiče záběru

Noční svícení

Žijeme v době, kdy každý, kdo loví v noci, vozí k vodě čelovku. Nepsaným pravidlem je nejen to, že bychom neměli svítit do vody sobě ani kolegům, ale zároveň bychom neměli rybáře v okolí oslepovat tím, že budeme svítit přímo na ně. Světlo je v noci třeba používat co nejméně.

REKLAMA

Nepoužité krmení

Odcházíte od vody a zbylo vám ještě mnoho červů, pelet nebo šrotu. Co s tím? Většina rybářů krmení nasype hned vedle břehu do vody a jede domů. Rybář, který přijede těsně po vás, bude asi velmi nemile překvapen. Pokud se chcete zbavit krmení, naházejte ho dál od břehu, nebo si jej odvezte domů a použijte při příští výpravě.

ouklej

Dopřejte prostor ostatním

To platí především na menších vodách. Stejně, jako byste se k nikomu nevmáčkli, abyste mohli použít jeden pisoár, neházejte své montáže těsně vedle nástrah kolegy. Pokud to jinak nejde, a jinde se nahodit nedá, nejprve se s ním domluvte, jestli mu nebudete překážet.

Získávání informací

Vždycky je dobré zeptat se místních rybářů, jak to na revíru funguje, na co ryby berou a kde jsou nejlepší místa. Rozhodně bychom to ale neměli dělat tak, že přijdeme ke kolegovi, vyrveme mu montáž z rukou se slovy: „Hele vole, ukaž na co chytáš!“ Smějete se a přijde vám to nereálné? Věřte, že i takoví lidé jsou mezi námi. Osobně se mi to při muškaření několikrát stalo.

Zakrmené místo

Toto je opravdu složitý problém. Samozřejmě máte právo si u vody sednou kamkoli, nicméně pokud si kolega na nějakém místě týden v kuse vnadí s tím, že si tam půjde o víkendu zachytat, je neetické mu jeho místo zasednout.

Buďme tolerantní

Často dochází na břehu řek a rybníků k zbytečným slovním potyčkám. Ve výsledku nás k vodě táhne stejná věc a je jedno, jestli sedíme při lovu kaprů, jdeme po břehu s přívlačovým prutem nebo jedeme na kajaku. Pamatujme na to, že nejen my, ale i ostatní si chtějí užít pobyt u vody. S úsměvem jde všechno líp a možná budete překvapeni, že narazíte i na pohodové lidi.

Nepodvádějte

K čemu vám je, že kaprovi přidáte 4 cm nebo 2 kg? Ve výsledku je to stejně o vašem pocitu a o vašem překonávání rekordů. Tak proč balamutit lidi tím, že jste ulovili větší rybu, než jaká ve skutečnosti byla.

K rybám se chovejte šetrně

Ne každý nosí podložku a ne každý chce chytat obrovské kapry a sumce. Úctu si však zaslouží i malé a běžné ryby. Chovejme se k nim podle toho, ať nám ryby v řekách zůstanou i pro další generace.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Hlásiče „na plné pecky“ mi opravdu vadí a několikrát mě vyhnaly od vody. Jdu si odpočinout do klidu a někdo potřebuje vzbudit, aby vytáhl zaseklou rybu (přehlušit tablet v bivaku, halas popíjejících kamarádů). Pokud vím, že někdo chodí někam zakrmovat, tak tam nelezu. Ale abych seděl u vody a někdo přišel s tím, že tady týden krmí a mám vypadnout )případně mě přehazoval apod.) to je na facku. Totéž bojovníci za 70+, kteří s vrčení „do pr…e zase cejn“hodí rybu do rákosí, v lepším případě obloukem zpět do vody. Ne všichni jsme rybáři s láskou k přírodě, někteří jsou těžaři, kterým se musí povolenka vyplatit nebo prchají s kumpány před manželkou.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled