Fotografie
Vladimir založil otázku Od 3% půjčky od...
před 5 hod
Fotografie
Vladimir založil otázku HLEDÁTE LEGÁLNÍ...
před 5 hod
Fotografie
Vladimir založil otázku HLEDÁTE LEGÁLNÍ...
před 5 hod
Fotografie
Karel dal lajk úlovku od Marek...
před 12 hod
Fotografie
Radim dal lajk úlovku od Marek...
před 13 hod

Kolik rybářských technik ovládáš, tolikrát jsi rybářem

Marek iRybářství 1. března 2023 1 komentářů
kapr

foto: Jan Augustynek

Praxe

Jarní sníh pomalu taje a já se, stejně jako první sněženky, prodírám okolo své oblíbené vody. Již na dálku vidím, že zde někdo rybaří. A nejspíš se jedná o podobného tichého blázna, jako jsem já.

text: Jan Augustynek

Tichý blázen se pozná lehce. Má kolem sebe spoustu vybavení, je oblečen celý v zeleném a jeho oči směřují jen a pouze na vodní hladinu. Přistupuji blíže a prohazuji oblíbenou větu všech rybářů: „Zdravím, tak jak to jde?“

REKLAMA

Rybář se na mě podívá a odpoví: „Ani moc ne, voda je ještě hodně studená.“ Odpovídám mu: „Vidím, že chytáte na boilie, nezkoušel jste třeba lína na žížalku nebo nějakého cejna?“ A asi jsem právě uhodil hřebíček na hlavičku. Odpověď kolegy z Petrova cechu je totiž taková, že chytá pouze na boilie a specializuje se na velké kapry. To mě trochu zarazilo. Kolegovi jsem popřál hodně úspěchů a pokračoval dál.

Při prodírání houštím, jehož větvička mě občas šlehla přes tvář, jsem začal přemýšlet. „Asi to byl nějaký specialista…“ Mírně jsem se pousmál. Již v rybářském kroužku, jenž jsem díky své zapálenosti navštěvoval dlouhá léta, jsme se učili mnoho rybolovných technik a byla nám do hlavy vtloukávána známá věta: „Kolik rybářských technik ovládáš, tolikrát jsi rybářem!“

REKLAMA

Většinou to začínalo jemným jarním chytáním na lehkého policajta, tenký vlasec, malé drobné háčky a jako nástrahy jsme používali žížalky, těsto, anýzovky, medovky a hlavně skořicovou strouhanku na přilákání ryb. Když se teď procházím na jaře kolem rybníků, kde jsem s rybařením začínal, tu skořicovou vůni mám stále v paměti.

rybník
foto: Jan Augustynek

Postupně se probouzeli i kapři a líni, a tak se v období dubna začalo přitvrzovat v podobě větších nástrah, jako byly rousnice, obrovské chumle červíků nebo i vařená kukuřice. Většinou jsem měl ve vodě již nahozený jeden prut (třeba na kukuřici) cíleně na kapra a s sebou přitom stále nosil druhý (jemný) na líny a cejny.

Jak duben rychle utíkal, blížilo se pstruhové zahájení, na které jsem se vždy těšil. Většinou mě úplně přestaly zajímat jiné druhy ryb a propadl jsem zlatým potočákům, pestrobarevným duhákům a měl jsem i to štěstí zažít ve velké míře souboje s krásnými lipany. Na pstruhy jsem zezačátku chodil hlavně se třpytkou, ale později jsem, asi jako každý, podlehl krásám muškařiny – královské rybářské disciplíny.

V pozdním květnu jsem ještě stále v plné síle holdoval pstruhům, ale zároveň na mě pomalu přicházel vzrušující čas lovu úhořů. A tak nastalo střídání vod pstruhových a mimopstruhových. Když jsem měl málo času, byli cílovou rybou pstruzi, když bylo času více, šel jsem na úhoře nebo na kapry.

Přívlač, moje hlavní vášeň

Začátek června uběhl jako voda a já si již netrpělivě chystal náčiní na dravce (mojí hlavní rybářskou vášeň). V druhé půlce června jsem většinu času vláčel nebo seděl pozdě do noci při lovu na rybičku. Začátek a v podstatě celý průběh července vypadal skoro stejně.

Srpen byl měsíc dovolené s rodiči, ale na ryby se vždy nějaký čas našel, protože když jsem na rybách dlouho nebyl, byl jsem z toho celý nesvůj. Rád jsem si zašel na dravce, ale i na kapry a na amury z hladiny na rohlík nebo na chleba.

candát
foto: Jan Augustynek

Přelom srpna a září je často ještě plný krásných slunečných dnů, ale rybář již pomalu, ale jistě cítí přicházející podzim. V tomto období jsem se většinou snažil o ulovení nějakého slušného kapra na vlasovou metodu s kukuřicí.

Vzpomínám si, když jsem tenkrát poprvé spatřil boilie. Prodávalo se v rybářské prodejně na kusy v podobných dózách jako gumové bonbóny v cukrárně. A tak taky začaly i moje první krůčky k vodě s kuličkami pod háčkem.

Postupné ochlazování vody a čím dál častější střídání počasí vybízelo k lovu dravců, u nichž jsem většinou zůstal až do konce roku, protože, jak je všeobecně známo, podzim a zima patří mezi nejlepší období k lovu dravých ryb.

Ani po patnácti letech, kdy jsem s rybařením začínal, se můj neustálý koloběh střídání rybářských technik a lovených ryb v závislosti na ročním období nepřerušil. Díky tomu se umím u vody přizpůsobit aktuálním podmínkám i lovené rybě. Proto mě zaráží, jak moc rybářů se v dnešní době vyhraňuje vůči jiným rybolovným technikám a rybím druhům.

tloušť
foto: Jan Augustynek

Stále častěji se setkávám se slovy: „Já chytám jenom na boilie“ nebo „Jsem pouze vláčkař“, „Já jenom muškařím“ nebo „Chytám jenom na feeder.“ Myslím si, že to je špatně. Taky nejvíce preferuji přívlač a lov dravců celkově, ale rozhodně se nebráním ani ostatnímu chytání a s radostí si vždy nahodím na každou rybu, o níž si zrovna myslím, že bude brát.

Od doby, kdy jsem jako vysokoškolák začal brigádně vypomáhat v rybářských potřebách, jsem slyšel na toto téma mnoho názorů. Naštěstí vím, že díky starým ostříleným rybářům (ke kterým mám velký respekt a obdivuji je) se tento kolotoč rybářských technik stále v rybářských kroužcích učí, stejně jako láska a respekt ke každé ulovené rybě. Snad se z té dnešní uspěchané doby a rybářského marketingu, jenž se na nás tlačí ze všech stran, brzo nezblázníme.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Milý kamaráde,jsem sice o 40 let starší,ale mluvíš mi z duše.Mám to nastavené úplně stejně,pouze na podzim rád jezdím na moji milovanou Ohři a když ryby nesbírají,rád chytám na streemry.Přeji ti Petrù Žďár a ať ti berou.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled