Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Poznejte ho a u...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Nevšední gumové...
včera

Brzké jarní muškaření na mimopstruhové řece

Marek iRybářství 5. února 2023 0 komentářů
perlín

foto: Jan Augustynek

Praxe

Čerstvé jarní paprsky slunce prohřívají vodní hladinu, na které ryby sbírají hmyz. Připravuji si muškařský prut, rovnám mušky v krabičce a celý natěšený vyrážím na ryby

text: Jan Augustynek

To je moje jarní rutina. A rád ji dodržuji hlavně proto, že jsem si našel metodu lovu, při které nemusím sedět na židličce, ale ryby mohu aktivně vyhledávat.

REKLAMA

Velký problém, s nímž jsem se při jarní muškařině musel vypořádat, byla zvednutá hladina řeky vlivem dešťů a následného tání sněhové pokrývky na horách. Když stojíte na břehu řeky a okolo vás plavou velké stromy, říkáte si, že to pro lov asi nebude ten pravý den – a taky že nebyl. Kromě hromady větví jsem neulovil vůbec nic. Nezbylo mi, že se smířit s nevyzpytatelností matky přírody a dal tomu ještě dva týdny čas.

Tuto dvoutýdenní pauzu jsem využil ke zdokonalování se ve vázání mušek. V rybářském řádu je napsáno, že moucha nesmí přesáhnout délku 3 cm. To bylo hlavní pravidlo, kterým jsem se při jejich vázání řídil. Byl jsem odhodlaný si toto jaro užít plnými doušky a pořádně potrápit svůj muškařský prut i zápěstí.

REKLAMA

Vodní hladina pomalu ustupovala, a to byl ten správný čas k další vycházce. Jelikož s chytáním na muškařský prut již nějaké zkušenosti mám, nemusel jsem řešit krušné začátky a naplno se věnoval lovu. Následující týdny bylo často slunečno, a tak se ryby pohybovaly převážně při hladině mimo hlavní proud.

plotice
foto: Jan Augustynek

Většinu ryb jsem měl tedy možnost pozorovat přímo při útoku na nástrahu. Ale rybu, kterou vidíte, je mnohem náročnější chytit. A já v polarizačních brýlích viděl úplně vše! Byl to klasický souboj nervů s důrazem na mou trpělivost.

Odměna se dostavila

Po většinu času mi přicházely záběry, když jsem s muškou jemně potahoval a následně ji nechával propadávat vodním sloupcem. Záběry byly často velmi jemné a nešly skoro ani dobře detekovat. Musel jsem bedlivě sledovat žlutou muškařskou šnůru a pozorovat každý neobvyklý pohyb a okamžitě reagovat zásekem.

okoun
foto: Jan Augustynek

Druhým velkým problémem byl lov přímo ze břehu. Jelikož muškař potřebuje za sebou pořádně velký prostor, musel jsem zdokonalit přesnost a techniku svého nahazování. Nejlepší místa totiž bývají ta nejhůře přístupná. Byla to velká škola a velká rána pro peněženku. O mnoho mušek jsem nenávratně přišel a na stromech nechal metry fluorokarbonu.

Ale dokázal jsem to! Krásné jarní slunečné dny jsem si užil, nachytal jsem desítky perlínů, plotic a pěkných okounů. Ryby na mušky reagovaly spolehlivě a o záběry nebyla nouze. Byl to aktivní rybolov, u kterého jsem se rozhodně nenudil. Teď se už těším na zahájení lovu dravých ryb, ale muškařit si ještě párkrát rozhodně zajdu!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled