Fotografie
matejmarsik2@gmail.com přidal úlovek Štika obecná...
před 16 hod
Fotografie
Jiří přidal úlovek Candát obecný...
před 16 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 16 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Jelec jesen...
předevčírem
Fotografie
Jiří přidal úlovek Štika obecná...
předevčírem

Květen, kapří měsíc

Marek iRybářství 13. května 2024 0 komentářů
kapr

foto: Michal Kučera

Praxe

Zatímco duben je mnohdy ještě nevyzpytatelný a velmi často se stává, že se netrefíte do optimální nálady kaprů, květen už je obvykle jiná liga.

text: Michal Kučera

Prohřívající se voda nutí kapry k většímu pohybu, především k cestám za potravou. Navíc se pomalu začínají připravovat ke tření, což je další důvod, proč se v tuto dobu tak silně krmí.

REKLAMA

Pro nás, rybáře, to znamená velkou šanci na skvělé zachytání, případně na úlovek velké ryby. V podstatě k tomu potřebujete dvě věci: příhodné počasí a správné místo. S počasím to v květnu nebývá až takový problém. Snad až na občasná prudká ochlazení, která zejména na mělčích vodách mohou utnout aktivitu ryb i na několik dnů.

Příznivý je teplý jižní či jihozápadní vítr a pokud výrazně neochladí vodu, nejsou špatné ani dešťové přeháňky od západu či severozápadu. Na řekách je příznivá mírně zvýšená voda, ale pokud se voda úplně zakalí a valí se silný proud, aktivitu ryb to na několik dní zastaví.

REKLAMA

Trochu složitější je to s výběrem místa. I když kapři v teplejší vodě proplouvají čím dál větší úseky a velmi často zavítají až do příbřežních partií, nedá se říct, že je jedno, kam si sednete. V tuto dobu budou vždy oblasti plné ryb a oblasti, kde jich bude jen několik. To jsem poznal zrovna loni na Pálavě. Vzhledem k velkému rybářskému tlaku v místech, kam jsem se chystal, jsem dal přednost klidnější oblasti. Klid jsem sice měl, ale také příliš velké ticho bylo i na mých udicích. Výsledkem byl jen jeden devatenáctikilový kapr, jinak jsem byl prakticky bez záběru.

Někdy je to velké dilema – jestli dát přednost klidu či případně pohodlí, nebo se snažit najít kapry stůj co stůj. Osobně jsem ochoten obětovat pohodlí a chytat na nehostinném místě nebo se někam složitě přesunout. To mi nedělá problém. Ale klid je pro mě zásadní. K vodě si krom jiného jezdím odpočinout, vypadnout z civilizace a všech věcí s ní spojených, proto nevyhledávám rušná místa, i kdybych měl od kaprů písemně potvrzené, že tam zrovna teď budou. O to víc se snažím vyhledat takovou oblast, kam se mnohým rybářům zrovna moc nechce, ale kde tuším přítomnost ryb.

Risk, který se vyplatil

Před časem jsem právě v tomto období odmítl pozvání na pohodlné místo s posekaným trávníkem a bezproblémovým prostorem před sebou s minimem vázek. Místo toho jsem naložil loď a vydal se do oblasti plné překážek. Problém zde nebyl ani tak s místem ve vodě, ale najít něco na břehu, kde by se člověk usadil, vypadalo skoro nereálně. Buď to byla hotová džungle, kam ani nešlo lodí zajet, nebo pásy rákosí. Nikde kus pevného břehu, kde by šla třeba jen postavit židlička.

rybář
foto: Michal Kučera

Nakonec jsem objevil jakousi hromadu naplavenin u břehu. Byly v ní větve, listí, prostě cokoli, co může připlout po vodě. Trochu se to bořilo, ale šlo po tom chodit a s trochou diskomfortu se tu i usadit. A tak jsem to risknul. Před sebou jsem měl úzký pruh volné vody. Směrem doleva, a především doprava byla hustá spleť zatopených stromů. Kapři tu měli naprostý klid.

Už první noc jsem chytil čtyři krásné ryby, které se mi podařilo zdolat. Další den už jsem tak úspěšný nebyl. Ze tří záběrů jsem zdolal jen jednoho, dvě ryby mi zajely do vázek. I tak ta nepohoda na naplaveném břehu stála za to.

Pozorovat vodu je důležité

Někdy se vyplatí pozorovat ryby a teprve podle toho se rozhodnout, kam se usadíte. Mnohdy jsem zbytečně ztratil dva, tři dny tím, že jsem se nejprve někde vybalil, abych brzy zjistil, že to není ta správná volba. Proto raději zpočátku věnuji nějakou tu hodinu navíc prohlídce vody z různých míst. Na některých typech vod lze kapry takto vystopovat. Samozřejmě ne všude je to možné, ale pokud to jen trochu jde, snažím se objevit známky výskytu kaprů. Zjara se dá velmi dobře poznat, které oblasti jsou živé a které vypadají, že se ještě neprobudily ze zimního spánku.

Posledně jsem kvůli tomu změnil plány a chytal na jiném revíru, než jsem původně plánoval. Když jsem tam totiž přijel, zdál se mi takový bez života. A tak jsem navštívil druhý a posléze ještě třetí. Ten byl v průměru o metr a půl mělčí než ten původní, což zřejmě mělo velký vliv.

Hned jsem spatřil pohyby ryb poblíž hladiny a brzy i sem tam vyskakující kapry. Nakonec zakotvil zde a vyplatilo se. Když jsem totiž poté mluvil s kamarády, kteří v těch dnech chytali na mnou původně vybraném revíru, řekli mi to, co jsem tušil. Že si ani neškrtli, za několik dní prý ulovili jednoho cejna. Zato já si pěkně zachytal.

Návnady a nástrahy

Pokud jste našli vhodný revír a vhodné místo, neměl by být až takový problém kapry ulovit. Často jsou při chuti a bývají méně obezřetní než kdykoli jindy. Proto ve většině případů vnadím silněji. Buď samotným boilie, které předem namáčím, nebo spolu s řepkou a trochou tygřího ořechu. Nedá se nějak zevšeobecnit, kdy, kde, čeho a kolik. Je to spíš na zkušenostech, znalostech revíru a odhadu momentální situace.

Závisí i na tom, jak dlouho budete lovit. Pokud jen víkend, vnaďte spíš méně a častěji. Jestliže máte více času, mnohdy se vyplatí zpočátku vnadit o něco více, byť tím můžete první den nebo dva přijít o záběry. V průběhu dalších dní se vám to bohatě vrátí a nachytáte víc ryb, než kdybyste vnadili úsporně.

Co se týče výběru boilie, mám v tomto období své favority, jako je Gangster G2 Krab & Ančovička & Asafoetida nebo nový ManiaQ Slaneček. V případě kratších vycházek pak sázím na BigB Broskev & Black pepper nebo BigC Cheeseburger. Tyto boilie se o něco rychleji omílají, a tak je ně odezva od kaprů zpravidla rychlejší. Určitě bych mohl jmenovat i další varianty, se kterými bych si v tuto dobu věřil.

To už by pak záviselo na zkušenostech z jednotlivých revírů. Na mnoha vodách doplňuji klasické boilie plovoucím pop up. V tuto dobu bez nějakého seřezávání, celou 18mm pop up ke 24mm potápivé kuličce, nebo 14mm pop up k 20mm boilie. Tam, kde je ještě vzhledem k větší hloubce studená voda, se mohou ukázat jako skvělá varianta neutrálně vyvážené balance nástrahy. Hodně úspěchů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled