Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Na kapry s krmítkem

Marek iRybářství 3. listopadu 2023 0 komentářů
kapr

foto: Jiří Kadubec

Praxe

Pokud se budeme bavit o moderní kaprařině, tak samotné krmítko mělo být překonáno už někdy na počátku devadesátých let. Jenže se používá stále a lov s ním přináší zajímavé výsledky. Sice už upadalo v zapomnění, ale profíci ho později znovu vzkřísili.

text: Jiří Kadubec

Místo krmítkové směsi používáme method mix. Používáme i drobně odlišná krmítka, ale jinak se v mnoha ohledech po desítky let používají krmítka, které vlastně rybáři důvěrně znají.

REKLAMA

Proč právě krmítko?

Existuje mnoho způsobu, jak zakrmit okolo naší nástrahy drobnou a rychle účinnou směsí. Pokud vynechám zavážení krmných koulí a budeme lovit pouze na odhoz, tak máme několik možností, jak navnadit. Krmné koule nastřílet prakem, pomocí vrhací tyče, rukou anebo za pomoci krmítka.

Jeho obrovskou výhodou oproti dalším zmíněným variantám je, že zakrmujeme s absolutní přesností. Sice menší dávkou, ale naprosto cíleně. To se nám může hodit v případě, když víme, kde se kapři vyskytují. Při správném stylu nahazování můžeme minimalizovat i náraz o hladinu a tím tak kapry moc nerušit.

REKLAMA

Krmítková směs nebo method mix?

Oba pojmy jsou mnohdy zavádějící… A přesto jde o stejnou věc. Ač se mnou nemusí mnozí souhlasit, vždy se jedná o sypkou směs, která se umístí do krmítka (popřípadě se ve formě krmných koulí nastřeluje na krmné místo). To platí pro oba pojmy. Obyčejná krmítková směs může být směs šrotů a strouhanky, ale silněji marketingově posílený method mix kromě šrotu, strouhanky a mouček může obsahovat i aditiva, která se přidávají do boilie.

krmítko kapr
foto: Jiří Kadubec

Pro ty, kteří zatím mají v obou pojmech zmatek, postačí následující definice: Method mix je nadupaná krmítková směs nejrůznějšími ne/přírodními atraktanty.  Z toho plyne, že stejně jako běžnou krmítkovou směs si můžeme vyrobit doma i method mix. V tomto směru rád experimentuji a oproti „obyčejné“ směsi si můžeme dát záležet na tom, co potřebujeme, aby se okolo krmítka dělo. Method mix má za úkol přilákat ryby plující ve vodním sloupci přímo k nástraze.

Jaké jsou vhodné nástrahy?

Ať je method mix sebelepší, tak úspěšnost lovu ovlivňuje nástraha. A zde se dostáváme na rozcestí. Chceme chytat velké kapry? Zaměříme se na velké cejny? Budeme chtít chytat různé druhy ryb? Od toho všeho se odvíjí to, co na háček či pod něj nastražíme. Osobně rád vyrážím s krmítkem a kaprovými pruty. Proč?

Pokud tuším, kde se ryby, které hledám, nacházejí, tak s method mixem dosáhnu rychlejších záběrů. To stejné platí, pokud jdu na cejny s feederem. Dobře prokrmené místo přináší záběry. Nemohu říci, že bych lovil jen trofejní jedince, ale už jsem se dostal do té fáze rybářského života, kdy se za chimérami nehoním a rád lovím pěkné ryby.

A teď trochu blíže k lákadlům na háčku. Nemá smysl popisovat dopodrobna všemožné nástrahy, ale zmíním se spíše o svých favoritech. Při tomto typu lovu vynechávám veškeré „měkké“ nástrahy typu rohlík, chleba a podobně. Ideální nástrahy pro většinu mnou lovených ryb je obyčejná kukuřice, kdy několik zrnek prezentuji na vlase pod háčkem.

Kukuřice je poměrně trvalá nástraha a vím, že mně ji nebudou atakovat masožravci, kupříkladu sumci či sumečci. Při správné prezentaci je atraktivní i pro kapry všech kategorií, ale i pro velké cejny či líny. To jsou ryby, které mě baví. Takže kukuřici doporučuji na prvním místě. Je vhodná i jako součást method mixu.

krmítko kapr
foto: Jiří Kadubec

Další zajímavou alternativou ke kukuřici jsou nakládané fazole nebo cizrna. V obojím případě prezentované na vlasu pod háčkem. Samostatnou kategorií jsou nástrahy typu boilie a pelety. Jde o vytrvalé nástrahy, které zpravidla nezajímají menší ryby, ale pravidlo to není. Vzhledem k tomu, že chci rychlé záběry, tak boilie či peleta musí být tak atraktivní, že se po ní ryby doslova utlučou.

Tím, že dělám nástrahu atraktivní, se ale mnohdy sám vylučuji z možnosti ulovit největší ryby. Ovšem i při této strategii si sáhnu na krasavice, které běžné délky překračují. Tím se ovšem nenechte odradit od vašich oblíbených a funkčních nástrah. Znám vodu, kde spolehlivě fungují měkké foukané nástrahy a boilie a pelety vůbec.

Jak vyrobit kvalitní method mix?

Ač výroba nebo namíchání method mixu zní alespoň pro mě luxusně, jde stejně vlastně o namíchání „obyčejné“ krmítkové směsi. I když je třeba si uvědomit jednu věc… Většina krmítkových směsí vytvářených doma na koleně bývá zbytečně moc hustá. Pokud tradiční rybář – krmítkář nahodí svoje krmítko do vody, zpravidla vytáhne z vody i zbytky krmítkové směsi zpět. To je značná chyba. Při lovu na feeder je žádoucí, aby se obsah krmítka dostal do vody co nejrychleji. To samé platí tak i při lovu na method mix.

Jde o to obsah krmítka vyplavit co nejdříve do vody. A to tak, aby drobné částečky stoupaly ve vodním sloupci, popřípadě aby je na místo donášel proud. Hrubé částice však musí zůstat v okolí nástrahy! A je už celkem jedno, jestli se jedná o minipelety nebo o partikl. Podle toho vždy uvažuji, co bude nosným prvkem a mohu na něm i ušetřit. Zatímco dříve jsem experimentoval s různými moučkami, strouhankami a jiným sypkým materiálem, v současnosti jsem našel produkt, který vše obsahuje.

Psí granule jsou skvělé

Mají výbornou pojivost, vznášejí se, větší i menší kousíčky. Když nemám čas anebo chuť experimentovat, použiji tohle jednoduché pojidlo. Ovšem – granulemi samotnými logicky krmit nelze. Nejlepší je rozmixovat je na prášek a postupně do něj přidávat vodu, popřípadě kaprová dochucovadla (aminokomplex, dip, booster apod.). Pokud nemůžete z nějakého důvodu granule rozemlít, tak nejjednodušší je zalít vroucí vodou. Klidně den předem.

Granule absorbují velké množství tekutiny, takže je můžeme zalít stejným množstvím tekutiny, jaké představuje objemové množství granulí. Poté je důležité vytvořit kašičku. Když je vody moc, směs zahušťujeme. Minipeletami, ovesnými vločkami… A přidáváme též aromatické složky. Dobře ji zahustíte i rybími moučkami či podobným materiálem.

krmítko kapr
foto: Jiří Kadubec

Důležité je do takové směsi přidat hrubou složku. Měla by být vzdušná, ale pevná. Jednoduchým testem je vhodit menší kuličku do kbelíku a sledovat, jak směs pracuje. Není úplně na škodu, pokud je tužší (nerozbije se ihned o hladinu), ale musí pracovat, ne nepracovat!

Strategie krmného místa

Na snímcích je zřetelně vidět, na čem je metoda method mix založena. A je naprosto lhostejné, zda lovíte s feederem nebo kapraříte. Princip je vždy stejný. Můžete použít plničku, kdy jemnou směs natlačíte okolo nástrahy. Je to naprosto jednoduché, skoro triviální.

Se strategií zakrmení je to trochu jiné… Hodně záleží na tom, co vám sedne a co bude pro vás jednodušší. Krmné místo je třeba přiměřeně rozkrmit podle počasí, teploty vody, nakonec i podle ročního období. Ovšem domnívat se, že ryby dají zavděk malou porcí z krmítka a ihned se všechny objeví u vaší nástrahy? To je nesmysl. Prostor je třeba provnadit krmnými koulemi za pomoci lopatky, praku.

krmítko kapr
foto: Jiří Kadubec

Ačkoliv metoda lovu s method mixem má kořeny v anglických vodách, i u nás s ní rybáři loví dlouho. Krmítko se používá desítky let a jako pomůcku ho všichni také tak dlouho nejrůzněji vylepšují. A to je moc dobře…

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled