Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Nizozemsko. Země ryb a tulipánů

strunc 19. listopadu 2019 0 komentářů

Kam na ryby

Text: Radek Matouš, foto archiv HS

Pro nás rybáře je ale Nizozemsko většinou spjato s velkými jmény lovců kapitálních dravců – Janem Eggersem, Bertusem Rozemeijerem a Henkem Simonszem.

Nizozemsko a tajemství

Nizozemsko je co do počtu obyvatel jenom o málo početnější než naše malá zemička včetně bratrů Slováků. Co do struktury krajiny ale hodně zaostává… Rovina, rovina a zase rovina. Proto jsou někteří Holanďané nadšeni z naší přírody, třeba z oblastí Krkonoš, Lipna apod. Absence jakýchkoliv kopečků je zde ale kompenzována úžasnými více než 7600 km2 vodní plochy a 450 km mořského pobřeží.

REKLAMA

Nizozemsko je jako stvořené pro rodinné výlety. Ženy mohou obdivovat zahrady a parky s nespočtem květin a pánové zde najdou, tak jako u nás, kvalitní výrobce chmelového moku, jako jsou například Heineken či Amstel. K tomu všemu zakousnete výborné a ve světě ceněné sýry eidam a gouda a pokud nebudete vědět, co s načatým večerem, pak je tady jasná volba – noční Amsterdam.

Nizozemsko a rybolov

Nizozemsko musí zákonitě naplnit sny každého rybáře, proto právem patří mezi nejzajímavější rybářské destinace v Evropě. Všudypřítomné kapitální ryby jsou zde nejenom díky výborným podmínkám a dostatku vodní plochy, ale zejména díky striktnímu dodržování rybářských pravidel a uplatňování metody chyť a pusť.

REKLAMA

Rozmanité pobřeží poskytuje místa pro atraktivní mořský rybolov. Mezi vyhlášené destinace patří místa v provincii Zeeland jako jsou Westerschelde, Veerse Meer a nebo Ooster Schelde.

Milovníci kaprů a obrovitých cejnů už jsou v Nizozemsku také jako doma. Mezi oblíbené destinace patří oblast Herkingen. Kapři přes 20 kg, sedmikiloví cejni či více než 20kg štiky jsou jenom malým výčtem kapitálních úlovků této oblasti. Nejlepší dobou pro lov je zde duben až říjen.

Zvláštní pozornost si zaslouží provincie na severu země s názvem Friesland, která má vlastní vlajku i řeč, ale co je pro nás rybáře hlavně důležité – také 200 km dlouhou spleť nádherných kanálů, které mají ryby tolik rády.

Nizozemsko a kapitální dravci

Nizozemsko je hlavně rájem pro lovce dravců. Štika, candát a okoun jsou hlavními lovenými rybami. Mezi vyhlášené říční revíry patří řeky Rhein, Waal a Maas. Velké oblibě se těší jezera Gooimeer, Wolderwijd, Veluwemeer; specialisté na candáty si cení jezer Ijsselmeer a Leukermeer.

Rybolov v Nizozemsku má přísná pravidla a je často kontrolován. Je dobré se s často měnícími se „notičkami“ seznámit ještě před odjezdem, nebo využít na začátku pobytu služeb průvodce, který vás vybaví všemi potřebnými informacemi.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled