Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 3 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 3 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval „Rybář“ házel u...
včera
Fotografie
Radek okomentoval „Rybář“ házel u...
včera
Fotografie
Radek okomentoval Zahájení pstruh...
včera

Parma, vousatá kráska

Marek iRybářství 28. února 2024 1 komentářů
parma

Parma je krásná ryba. Foto: Zdeněk Hofman

Praxe

Na únor jsem vybral rybu, kterou můžeme chytat po celý rok. Ryba z čeledi kaprovitých není dravá, přesto občas zabere i na rybičku nebo umělou nástrahu. Jmenuje se parma obecná.

text: Zdeněk Hofman

Vousatou krásku jsem jako kluk nikdy nechytil. Snad proto, že mě plně zaměstnával lov kaprů, štik, úhořů a candátů. V okolí rodného Hradce Králové bylo plno pískoven, kde parmy nežily a nemohl jsem je potkat ani v nově napuštěné ÚN Rozkoš.

REKLAMA

Určitou šanci přinášelo Labe, kam jsem často vyrážel za štikami. S čistotou vody to však v sedmdesátých letech minulého století příliš valné nebylo. V knihách Oty Pavla jsem o těchto nádherných rybách často četl a řízením osudu jsem svoji první parmu nakonec chytil na Berounce. Už při prvním setkání mě okouzlila a od té doby se k jejich lovu pravidelně vracím.

Krasavice z říčních proudů

V silných peřejích je doma, zastihnout ji však můžeme i v klidnějších partiích řeky, což se nám někdy stává při lovu kaprů na boilie. Zdolávání parmy s tvrdým prutem však nepřináší takový požitek, i když většinou jde o kapitální kousky. Mnohem atraktivnější je lov na plavanou nebo feeder v prudké vodě.

REKLAMA

Nejraději chytám parmy v létě, kdy se můžu v kraťasech brodit mělkou řekou s prutem na plavanou. Speciální krabičku s červy mám na krku, abych mohl nástrahu snadno a rychle nastražit. Splávek uhání silným proudem, kličkuje v peřejích, olůvko poskakuje po dně a táhne za sebou malinký, ale ostrý háček s několika napíchnutými červy. Každou chvíli se broček zachytí mezi kameny a proud stáhne splávek pod vodu.

Na falešné záběry jsem však zvyklý a od záběru skutečného je dobře rozpoznám. Velmi atraktivní je i chytání bez splávku s těžším olůvkem. Nahodím na vyhlédnuté místo a napnutý vlasec držím mezi prsty. Dobré je předchozí rozkrmení lovného místa. Do krmné směsi přidávám i zem a pochopitelně dostatek živých červů nebo žížal, na které chytám.

V prstech najednou ucítím zaškubání hodující ryby a někdy mi vlasec doslova vystřelí z ruky. Divoké záběry však nemají pokaždé na svědomí jen parmy. Velmi často červíky zhltne podoustev. Po razantním záběru následuje silný odpor, který však rychle slábne. Zdolaná podoustvička bývá často až směšně malá.

Urputná bojovnice

Tvrdým rypcem rozrývá kamenité dno, kde hledá něco na zub. Ideální je přikalená mírně zvednutá řeka. Po letních bouřkách berou parmy doslova jako divé.

Berounka
Berounka, foto: Zdeněk Hofman

Brodím se řekou pod jezem a snažím se parmy vystopovat. Najednou ucítím škubnutí a během chvilky se vlasec rozjede. Zaseknu a rázem mám jasno. Tohle podoustvička nebude! Tah je hodně silný a ryba vyráží do nejdivočejšího proudu. Pro jistotu povoluju brzdu a doufám, že vlasec osmnáctka vydrží. Ryba dojede na střed řeky, kde se cítí bezpečně a zamíří po proudu do hloubky.

Brodím se korytem, zakopávám o kameny a občasným přidržením cívky se snažím rybu zastavit. Ta mezitím prchla o nějakých padesát metrů. V klidnější vodě však znejistí a obrací se zpět. Rychle navíjím a tajně doufám v brzké vítězství. To je však zatím v nedohlednu. Parma zalehla za kámen a odpočívá. Zprvu jsem myslel, že vlasec uvázl pod kamenem, pomalu navíjím a brodím se k rybě. Jakmile jsem ale na dosah, poleká se a vyrazí znovu do proudu.  

parma
Vousatá kráska, foto: Zdeněk Hofman

Nechci souboj zbytečně protahovat, parma dokáže bojovat až do úplného vyčerpání, což ji může ohrozit na životě. Začínám proto trochu riskovat a volím tvrdší pravidla hry. Díky přitažené brzdě musím několik výpadů vykrýt akcí prutu, pak už konečně vítězím. Je to nádherná šedesátka.

Jak se loví parma?

Výběr místa je celkem jasný. V létě se zdržuje hlavně pod jezy v proudu. Někdy sestupuje i do klidnějších partií řeky. V zimě se stahuje do hlubších a klidnějších úseků řeky stejně jako ostatní příbuzné druhy. Ideální metodou je plavaná nebo feeder. Při lovu na položenou je vhodnější pevnější náčiní. Pro lov v silnějším proudu potřebujeme těžší olova a krmítka. Vlasce používáme nejraději v rozmezí 0,18 – 0,20 mm.

rybářka
Souboj s parmou, foto: Zdeněk Hofman

Ideální nástrahou jsou červi, které někdy kombinujeme s vakuovanou kukuřicí. V kalné vodě parmy berou výborně na rousnice nebo žížaly. Mnoho rybářů loví parmy na sýr nebo lančmít. Zakrmit a chytat můžeme i na nejrůznější masové pelety a boilie. Parma zabere i na mrtvou rybičku a úspěšná bývá i přívlač. Vyplatí se udělat si na tuto nádhernou rybu čas a možná si lov parmy taky zamilujete. Pak určitě chytíte i nějakou kapitální.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Krásná ryba královna řek sice jsem chytl zatím jenom malý ale bojují jak velké

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled