Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Plzeň obnovuje velikonoční rybí tradici: Na sádkách nabídne kapra, lína i sumce

Marek iRybářství 8. dubna 2022 0 komentářů
sádky

ilustrační foto: SVSmP

Novinky

Kádě s rybami na prodej vídáme v našich ulicích obvykle jen před Vánoci. Tradice velikonoční ryby jako postního jídla pomalu vymizela, i když pochází již ze středověku. Město Plzeň chce tuto tradici obnovit.

text: Marek Kožušník

Plzeň nabídne prodej ryb na sádkách, a to na Škaredou středu (13. dubna) a Zelený čtvrtek (14. dubna) od 10 do 17 hodin. Po dobu prodeje je umožněn příjezd k areálu městských sádek u rybníka Košináře nejen na kole, ale také autem. Uvádí to na stránkách magistrátu.

REKLAMA

„Pro svoji vánoční rybu si na městské sádky dojde každý rok několik set lidí. Ryba na velikonočním stole má ale zřejmě ještě delší tradici než ta na stole vánočním. Tuto tradici bychom chtěli oživit,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

„Prodej ryb byl vždy atrakcí hlavně pro děti a my bychom tuto velikonoční tradici, která u nás v 70. letech minulého století zanikla, chtěli postupně oživit,“ dodal Vozobule.

REKLAMA

„V kádích na městských sádkách u rybníka Košináře budou na zájemce čekat kapři, líni, amuři a pro ty, kteří přijdou včas, i několik štik a sumců,“ řekl vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku Martin Gregar.

sádky
Stará pohlednice s prodejem ryb u Mlýnské strouhy. Foto: Archiv města Plzně

Cena ryb začíná na 110 korunách za kilogram kapra či amura, cena za lína, sumce či za štiku je ale vyšší. Ceník je uveden na stránkách plzeňského magistrátu.

V Plzni se ryby prodávaly už od středověku, kdy nechali u nově zakoupené vsi Bolevec městští radní vybudovat několik rybníků. Kádě s rybami bývaly pravidelně do 20. let 20. století na trhu, který se konal na březích Mlýnské strouhy a v okolí zbořeného domu U Zvonu. Ryby se ale prodávaly i v kamenných obchodech. Koncem 19. století bylo v Plzni takových obchodů šest, a to v centru města i na jeho okraji.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled