Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera

Se splávkem za lednovými tloušti

Marek iRybářství 3. ledna 2023 0 komentářů
tloušť

foto: MIlan Tychler

Praxe

Jsem rybář, který si nelibuje jen v jedné rybářské technice, ale vyžívám se v mnohých z nich. Rád chytám kapry, miluji přívlač a posedím si s chutí u feederového prutu.

text: Milan Tychler

Uznávám, že muška je pro mě v současné době jen velmi okrajová, ale nebylo tomu vždycky tak. Teď však mám dobré revíry pro muškaření daleko a času příliš málo. Jedna z technik mě však provází ze všech nejdéle, a to lov se splávkem. S tím jsem jako klouček začínal, a i když jsem řekněme v pokročilém věku, stále mě to víc než baví.

REKLAMA

Lov se splávkem má kromě mnoha různých předností i tu, že se s ním dá lovit velmi citlivě kdykoli v roce, a to včetně zimy. Mou zimní cílovou rybou při lovu se splávkem je zcela jednoznačně tloušť. Tato ryba si v potravě příliš nevybírá, je ochotná vzít i v zimě větší sousto a nijak zvlášť si nepotrpí na jemné náčiní. A tak klidně můžete chytat i s osmnáctkou vlascem bez návazce a určitě nějakého toho tlouště ulovíte.

Jakmile se řekne „lov se splávkem“, většinu rybářů napadne, že bude vhodné použít prut označený jako match, tedy prut určený speciálně pro lov se splávkem. Je to dobrá volba, ovšem jen v tom případě, že nemrze, anebo se teplota nedrží těsně okolo nuly. V opačném případě je tu problém v neustálém zamrzání malých oček, kterými jsou právě tyto pruty vybaveny.

REKLAMA

Proto je v zimě vhodnější vzít si na pomoc prut označený jako float. Tyto pruty jsou rovněž určené k lovu se splávkem, ale mají větší očka a většinou jsou silově lépe vybavené. Pokud takový prut nemáte a nehodláte do něj investovat, pak může posloužit i nějaký lehoučký proutek na položenou anebo lehký teleskop.

Při vyvážení splávku nechte rezervu

Samozřejmě to bude chtít vybrat pár vhodných splávků. Protože se chystáme lovit v proudné vodě, pak jsou vhodnější splávky spíše zavalitějšího než podlouhlého tvaru, protože takový splávek je v tekoucí vodě stabilnější a lépe se vodí. Vhodná je i silnější anténka, která se mnohem lépe sleduje, když spouštíme splávek do větších vzdáleností.

splávek
Splávek mě provází od dětství. Foto: Milan Tychler

Samozřejmostí je, že musíme splávek správně vyvážit, avšak vždycky si musíme nechat nějakou rezervu, protože větší nástraha také něco váží. Kdybyste splávek vyvážili naprosto přesně jako například pro lov s masnými červy a z vody vám trčela jen anténka, pak by vám nástraha splávek potápěla.

I když je v zimě dobré lovit jemně, tloušti jsou v této věci tak trochu výjimka, což nám usnadňuje mnoho věcí. V první řadě si tedy můžeme dovolit větší splávky. Ty se lépe vodí i sledují, dovolí vám větší zatížení, a tak se při jejich brzdění nebude zvedat nástraha ode dna, ani když splávek téměř zastavíte.

Když už jsme u toho vodění splávku, je třeba říci, že správné vedení rozhodně přinese více záběrů. Tloušť je chytrý, ryby okolo padesáti centimetrů už jsou v revíru i více než deset let a leccos si pamatují. Pamatují si třeba to, že nástraha, která se chová divně, může být dost nebezpečná a nebudou si jí všímat.

Obvykle se nechá nástraha se splávkem volně splývat rychlostí proudu. Někdy jsou ale tloušti trochu liknaví a je třeba je k záběru vyprovokovat. Pak na ně platí to, že když splávek v proudu mírně přidržíte, stane se to, že se nástraha začne zvedat ode dna a když splávek zase pustíte dál, nástraha bude klesat ke dnu. A právě tento pohyb tlouště často vyprovokuje k záběru a je jedno, zda lovíte s kouskem pečiva či s drůbežími játry nebo klubkem hnojáčků…

Záběr hned na první pokus

Je trochu pošmourno, ale teplo, takže musím rozhodně vyrazit alespoň na chvíli k vodě. Nemám dnes moc chuti máchat se ve vodě a připravovat krmení, takže vyrazím jen tak hodně nalehko bez sedačky a vidliček a jen s prutem v ruce a nástrahami v kapse.

tloušť
Někdy nemrznou jen očka… foto: Milan Tychler

Mám s sebou napařený bílý chléb, malou krabičku s hnojáčky a také nějaká chlazená drůbeží játra. Uvidíme, co zdejší tlouště nejvíce zaujme. Rozhodně nespoléhám jen na jednu nástrahu. Do tohoto úseku říčky chodí v zimě víc rybářů a většina z nich loví tlouště na pečivo.

Myslím proto, že právě tato nástraha bude ze všech nejméně zajímavá. Ale začnu právě s ní. Hloubku pod splávkem nastavím tak, aby se nástraha vznášela tak v půli sloupce a tloušti ji tak dobře viděli. Nejdříve pošlu splávek těsně okolo břehu. Splávek neuplave ani pět metrů a jde prudce pod vodu.

Zaseknutí sedlo a ryba vyráží hezky svižně k protějšímu podemletému břehu, kde se zřejmě hodlá ukrýt. Rychle ji zastavím, obloukem stočím zpět a pomalu ji vedu k sobě. Trochu vztekle škube vlascem, ale není jí to nic platné. Vlasec je pevný a větší háček drží dobře. Už vidím tmavý hřbet ryby, nazlátlé boky a červené ploutve. Na první pokus pěkný kousek. Tloušť jak malovaný.

Avšak následující půlhodinku to ani neklepne. Zkouším větší kousky i menší a stále nic. Nastražím tedy kousek jater a hned je tu záběr. Je to tloušť, ale malý. Ráz naráz po něm chytím ještě dva a konec. Je vidět, že rohlíkem bych neoklamal ani ty malé.

nástraha
Pečivo hodně saje vodu a je třeba s tím počítat při vyvažování splávku. Foto: Milan Tychler

Je čas posunout se o kousek dál. Pošlu splávek za pilíř mostu uprostřed říčky. Zase začínám na háčku s pečivem. Splávek se chvíli motá v tišině, než ho proud popadne a nese ho s sebou. Maličko ho na napnutém vlasci držím, aby neuplavával příliš rychle a snažím se ho držet na rozhraní rychlé a klidnější vody, což se mi docela bez problémů i daří.

Splávek se uklidní a pomalu pluje po hladině. Na chvíli ho přidržím a v tu chvíli, kdy vlasec zase povolím, jde splávek pod vodu. Zasekávám okamžitě a na konci vlasce se houpne těžké rybí tělo. Tahle ryba vyráží rychlostí blesku šikmo proti proudu a rve mi vlasec z navijáku. Cítím ji na vlasci pár vteřin a pak z háčku padá.

Tohle byl rozhodně velký a také dost opatrný kus, který vzal nástrahu asi jen na kraj tlamy a snažil se s ní zmizet. Háček se proto dobře nezasekl a ryba byla volná. Nevadí, určitě ještě nějakou tu příležitost dostanu.

Překvapení na háčku

Obhazuji pilíř z obou stran a nic. To se stává. Jeden zpackaný záběr poplaší všechny ostatní tlouště. Teď bude nějakou chvíli klid. Záběr přijde až od protějšího břehu, kde už se ani nesnažím chytat s pečivem a rovnou nastražím játra. Po dopadu na hladinu neuplave splávek ani metr a pomalu zmizí pod hladinou.

Spíše než na záběr to vypadá na nějakou vázku. Šel pod hladinu opravdu pomalu. Ryba však na háčku je a bojuje. Další slušný kousek ne nepodobný tomu prvnímu. Zkouším to znovu a spouštím splávek podél protějšího břehu dál. Spouštím ho tak daleko, jak to jen jde, respektive dokud zřetelně vidím anténku. A právě když se připravuji, že splávek stáhnu zpět, jde zase ke dnu.

tloušť
Játra bodují, foto: Milan Tychler

I tato ryba bojuje statečně a ke mně se přibližuje jen proto, že sama chce. Když je na mé úrovni a já ji chci zvednout výš k hladině, tak to prostě nejde. Drží u dna jako přibitá a mně je rázem jasné, že tohle tloušť rozhodně nebude. Prut se ohýbá, vlasec drnčí a ryba se drží u dna jako klíště. Hodnou chvíli vytáčí pod mýma nohama jednu osmičku za druhou, ale k hladině ji nezvedu ani o píď.

Nakonec trvá dobrých pět minut, než ji zvednu nahoru a je to tak, jak jsem si myslel – na háčku je parma.  I tahle ryba se dá v zimě chytit a na některých vodách je to i v zimě úlovek celkem běžný. Tady také, ale spíše je chytám s feederovým prutem než na plavanou. Drží se u dna, ale tak tomu bylo i teď jen jsem si hned neuvědomil, že záběr přišel v místech, kde se dno zvedá nahoru, a právě tam parmy často postávají.

Poslední místo je jen takový krátký hlubší proud za ostrou zatáčkou, který se rozlévá do klidnějšího tahu a kde na vnitřní straně vzniká protiproud. Tady jen málokdy chytím rybu ze středu sloupce, a tak vytahuji splávek po vlasci o kousek výš, aby byla nástraha blíže ke dnu. Ukázalo se to jako správná strategie, protože mám záběr na pečivo hned na první nahození. Tloušť sice není nijak velký, ale je to ryba ulovená v lednu, a to se počítá.

Zdržím se slabou půlhodinu, což mi přinese ještě celkem tři záběry a tři tlouště. Dva na játra a jednoho na hnojáčky. Skvělý zimní den se spoustou tloušťů a neuvěřitelná zábava se splávkem. K tomu hezká procházka u vody.

parma
V zimě se dá chytit i parma. Foto: Milan Tychler

Dost možná, že na nějakou chvíli i poslední, protože se skoro vyjasnilo a já cítím, jak začíná mrznout. Předpověď slibuje až -10 °C, což tady znamená zamrznutí klidných úseků a konec. Zima je tu ať chci nebo nechci, ale pokud to jen trochu půjde, přesto mě najdete u vody…

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled