Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Učíme se ve Vodňanech: Odběr kapří hypofýzy

Marek iRybářství 19. dubna 2024 0 komentářů
kapr

Přístup k mozkové dutině za pomocí pilky na železo. Foto: Karel Dubský

Poznávání

Při nácviku odběru kapří hypofýzy jsme měli k dispozici tržní kapry hmotnosti kolem dvou kilogramů. V rámci cvičení v laboratoři se jako praktický postup jeví použití obyčejné pilky na železo k otevření mozkové dutiny, která je kryta mohutnými kostmi čelními a temenními. Při průmyslovém získávání hypofýz ve zpracovnách ryb se k tomuto kroku používají okružní pily a hlavy již oddělené od trupu.

text: Karel Dubský

Po odstranění kostěné klenby lze v mozkové dutině pozorovat rosolovitou bílou hmotu. Jedná se o mozkomíšní mok, který mozek chrání. Ten je třeba opatrně odstranit skalpelem. Poté je již zřetelně viditelný mozek. U kapra je relativně malý, tvoří zhruba jednu tisícinu hmotnosti ryby. Je složen ze stejných částí jako u ostatních obratlovců (přední mozek, střední mozek, mozeček, mezimozek, prodloužená mícha).

REKLAMA

Z mozku vede deset párů mozkových nervů a je spojen s míchou. Proto se nelze divit, že při jeho vyjmutí, například pinzetou nebo na rozevřené nůžky, můžeme pozorovat záškuby očí nebo těla, a to i při předchozím šetrném zabití a vykrvení ryby. Vzhledem k tomu, že při anatomické pitvě jsme měli dostatek času, mohli jsme napřed některé z mozkových nervů a míchu přetnout (přestřihnout) a mozek pak snadno uvolnit. Zejména oční a čichové nervy jsou dobře viditelné.

koruna
Mozek a hypofýza kapra, foto: Karel Dubský

Po vyjmutí mozku se na dně mozkové dutiny nachází žláza, která je předmětem našeho zájmu. Hypofýza u kapra tržní velikosti je bílé barvy, má kulovitý tvar a velikost okolo 4 milimetrů. Někdy ji lze spatřit okamžitě, někdy je ukryta ve vrstvičce mozkomíšního moku.

REKLAMA

Ve zpracovnách ryb se na její vyjmutí používají speciální lžičky. Zručný pracovník odebere za směnu i stovky hypofýz. Čerstvé hypofýzy se umístí do lázně acetonu zhruba na 24 hodin a poté jsou vysušeny na filtračním papíru. Jedna konzervovaná vysušená hypofýza váží zhruba 3 miligramy.

koruna
Rybí mozek má hmotnost asi jedné tisíciny hmotnosti těla, foto: Karel Dubský

Hypofýza patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí. V organizmu je zodpovědná za řadu funkcí. Nás zajímá především řízení pohlavní činnosti (rozmnožování). Obsahuje totiž gonadotropní hormony, které mají vliv na urychlení ovulace jikernaček a spermiace mlíčáků kaprů i jiných druhů ryb. Hypofýza sama je řízena prostřednictvím tzv. spouštěcích hormonů vylučovaných hypotalamem, což je součást mezimozku.

V praxi to znamená, že díky injekční aplikaci hypofýz generačním rybám je možné v líhních účinně načasovat a provést umělý výtěr a zvýšit jeho efektivitu. Použití hypofýz, případně jiných hormonálních prostředků k vyvolání výtěru, je dnes samozřejmou součástí práce líhňařů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled