Fotografie
Damian založil otázku I am a private ...
před 20 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
před 4 dny
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 6 dny

Učíme se ve Vodňanech: Odchov rychleného plůdku štiky

Marek iRybářství 6. července 2023 0 komentářů
štika

Rychlený plůdek štiky velikosti 4 cm po dvou týdnech odchovu. Foto: Jiří Hronek

Poznávání

Postup, při kterém se váčkový plůdek štiky obecné vysazoval (stále vysazuje) přímo do výtažníků nebo hlavních rybníků je možné z dnešního pohledu považovat za sice nenáročný, ale málo efektivní. Při této víceméně zastaralé variantě chovu nelze eliminovat značné ztráty zejména v rané fázi vývoje plůdku po vysazení, mimo jiné z důvodu kanibalizmu.

text: Karel Dubský

Kdo chce být v chovu této cenné ryby úspěšný, měl by uvažovat o odchovu rychleného plůdku. Jaký je postup a co je k tomu zapotřebí? Začněme odchovným rybníkem, spíše rybníčkem. Využít lze každý rybníček malých rozměrů, například velikosti do 0,2 ha. Důležité je, aby bylo možné provést výlov plůdku pod hrází. Vhodné jsou rybníčky s členitými okraji porostlými vodními rostlinami, zejména tzv. příkopové rybníčky s dlouhou břehovou linií.

REKLAMA

Rybníčky se napouští několik dnů před vysazením váčkového plůdku štiky. Je možné je vyhnojit například kompostem nebo uzrálou chlévskou mrvou. Rozvoj planktonu, který bude hlavním zdrojem potravy plůdku, je možné podpořit jeho naočkováním z jiného zdroje. Plankton v době vysazení váčkového plůdku může být střední velikosti.

Nevhodná je přítomnost dravých buchanek. Proto je možné provést před vysazením plůdku test na jejich přítomnost v malém akváriu nebo kádince, při němž pozorujeme, zda váčkový plůdek není buchankami napadán.        

REKLAMA

Váčkový plůdek se vysazuje v množství až 20 ks/m2. Vzhledem k tomu, že se dodává z líhní v rané fázi vývoje (kdy se ještě část plůdku zavěšuje), je vhodné jej vysadit rovnoměrně podél břehové linie do blízkosti porostů. Při uvedeném postupu by měl být v rybníce po dobu odchovu přítomný zooplankton, v případě nedostatku je možné jej nalovit a doplnit z planktonního rybníka.

štika
Kanibalizmus plůdku štiky. Foto: Jiří Hronek

Plůdek velmi rychle roste. Již za dva týdny dosahuje velikosti kolem 3 cm. Ani dostatek potravy nezabrání, aby v rybníčku nepropukl kanibalizmus. Ten snadno zpozorujeme pohledem ze břehu. To je již nejvyšší čas plůdek slovit, pokud chceme zabránit větším ztrátám.

Jak již bylo uvedeno, rychlený plůdek velikosti 3–4 cm je vhodné slovit pod hrází do odlovného zařízení z hustší sítě. Stačí podvléknout síťovinu pod výpustní rouru a vystavit hladinu v odtokové stoce na takovou úroveň, aby tlak vody na síť nepoškozoval drobný plůdek štiky. Někdy je třeba ještě posbírat plůdek uvízlý v nerovnostech dna. Proto je vhodné i při výlovu takto malého rybníku pamatovat na dostatek pracovníků. Za dobrý výsledek je možné považovat přežití 20–30 %.

štika
foto: Ivo Novák

Na školním pokusnictví v naší škole je realizován ještě jeden postup. Od předchozího se liší pouze intenzitou odchovu, při níž je nasazováno podstatně více váčkového plůdku – 100 ks/m2 i více. Při tomto způsobu již rybník nezajistí dostatek planktonu. Ten je průběžně loven v jiných rybnících a do odchovného rybníka dodáván prakticky denně.

Rybníček tak již víceméně slouží jako odchovná nádrž (zařízení), analogicky jako například žlab. Kdo chce tento intenzivní postup vyzkoušet, musí počítat s vysokou pracností a náročností na čas.

V čem je tedy chov rychleného plůdku štiky progresivní? Především v tom, že fáze maximálního kanibalizmu je překonána víceméně v řízených podmínkách. Odchovaný rychlený plůdek je poté vysazen do značně „zředěné“ obsádky výtažníků, případně hlavních rybníků. Pokud si dá chovatel dostatek práce s jeho rovnoměrným vysazením po celém obvodu rybníků a v rybnících je zajištěn dostatek potravních ryb, může se dočkat dobré produkce násad a tržních štik.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled