Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 16 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
předevčírem
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 5 dny
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 5 dny

Učíme se ve Vodňanech: Prosekávání ledu na chovných rybnících

Marek iRybářství 26. prosince 2023 0 komentářů
rybník

Stápění ledu, foto: Karel Dubský

Poznávání

Nejprve udělejme trochu pořádek v pojmech a správných termínech. Otvory v ledu, které zhotovují rybáři na zamrzlých rybnících, se nazývají prohlubně nebo také okna. Nejčastěji je lze vidět na komorových rybnících, což jsou rybníky určené k přechování násadových ryb od podzimu do jarního výlovu.

text: Karel Dubský

Tyto rybníky mívají silně zhuštěnou obsádku a vyžadují intenzivní péči a dohled. Plocha komorových rybníků tvoří řádově kolem 5 % z výměry rybářského podniku. Rybníků nasazených obsádkou je ve skutečnosti mnohem více, avšak vzhledem k nižší koncentraci ryb se na nich prohlubně až tak často nezřizují.

REKLAMA

Význam prohlubní lze shrnout takto: Hlavní důvod je zajištění přístupu světla do vodního sloupce, a to v návaznosti na to, že na ledě leží sníh nebo je z důvodu oblev neprůhledný, mléčný (pod ledem je tma). Tím se podpoří fotosyntéza drobných rostlinných organizmů, fytoplanktonu a ten produkuje tolik potřebný kyslík.

Současně dojde k „odvětrání“ rozkladných a odpadních plynů, jako jsou metan a oxid uhličitý. Určitý průnik kyslíku do vody nastane i difuzí přes vodní hladinu, případně čeřením hladiny. A když už jsou na rybníce okna, lze je využít i ke kontrolám stavu pod hladinou a analýze vlastností vody.

REKLAMA

A jak je to prakticky? Základním vodítkem je stav obsahu rozpuštěného kyslíku ve vodě. Ten se sleduje pravidelně, vzorky se berou ode dna, nejlépe před požerákem. V zimě při nízkých teplotách vody se kyslík ve vodě snáze rozpouští a problémy s jeho poklesem nastávají při déletrvajícím zámrazu se sněhovou pokrývkou.

Pod ledem je tma, produkce rostlinami je omezena a vodní organizmy jej spotřebovávají. Z toho také plyne, že pokud je led čirý nebo po krátkou dobu, potřeba vytvářet prohlubně nevzniká.

rybník
Řezání ledu motorovou pilou, foto: Karel Dubský

Prohlubně se nejčastěji zřizují pomocí speciální pily na led. Prosekávání sekerou je velmi pracné. Aby byly prohlubně funkční, mají velikost asi 1,5 m na šířku a délku i desítky metrů. Led se prořezává v místech předpokládaného složení ryb, to je v okolí loviště. V akutních situacích se na rybníce vytvoří i několik prohlubní. Po stranách a na obou koncích se z bezpečnostních důvodů označují kusy ledu.

Ještě k obsahu kyslíku. ČSN považovala za bezpečnou hranici obsah 3mg/l rozpuštěného kyslíku. Mnohdy i hodnoty o něco nižší nemusí nutně vést k problémům s předčasným zvednutím obsádky. Vždy je nutné posuzovat situaci na komorových rybnících komplexně, neboť faktorů ovlivňujících úspěch přezimování je vždy více.

rybník
Správně zhotovená prohlubeň na komorovém rybníku, foto: Karel Dubský

Ale u prosekávání prohlubní platí – raději dříve než pozdě. Avšak, je toto téma při současných mírných zimách vůbec aktuální? A jsou vůbec mírné a teplé zimy bez ledu pro ryby ideální?

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled