Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

V říčce na Vysočině se objevil račí mor

Marek Kožušník 25. září 2023 1 komentářů
rak

foto: Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina

Novinky

Vyšetření prokázalo původce nákazy račího moru ve vzorcích uhynulých raků v říčce Bystřici na Vysočině. Informuje o tom Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina.

text: Marek Kožušník

„Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina vydala 18. 9. 2023 mimořádná veterinární opatření k zabránění šíření račího moru v říčce Bystřici. Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, obce Bystřice nad Pernštejnem a MRS vymezila ochranné pásmo,“ informuje Petr Vorlíček, tiskový mluvčí Státní veterinární správy.

REKLAMA

Ochranné pásmo tvoří celý úsek toku říčky Bystřice od místa výtoku z Domanínského rybníka po místo vtoku do řeky Svratky. Opatření zakazují přemísťování ryb a dalších vodních živočichů z ochranného pásmo do jiných vod. V ochranném pásmu je po lovu ryb nutné provést mechanickou očistu a dezinfekci rybářského náčiní.

„Mimořádná veterinární opatření budou v platnosti půl roku. Agentura ochrany přírody a krajiny umístila v ochranném pásmu informační tabule, na kterých jsou popsána opatření a uvedeny informace o nákaze a o možnostech prevence jejího šíření pro rybáře a veřejnost,“ dodává mluvčí.

REKLAMA

Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina uložit pokutu.

Hrozba pro původní druhy raků

Račí mor je závažné infekční plísňové onemocnění, které napadá evropské raky a způsobuje jejich úhyny. Zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou na rozdíl od původních evropských raků vůči nákaze odolné. Účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit, neexistuje.

Plíseň roste rakům na těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Plíseň je výhradně račím parazitem, jiné živočichy neohrožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce.

K šíření přispívá například vypouštění raků do vodních toků z akvárií či vypouštění ryb, které mohly pobývat v kontaminované vodě. Spory se mohou šířit i na rybářském náčiní. K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami či mokré předměty, například sítě nebo holínky.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled