Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 10 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 10 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 12 hod
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Vzpomínáme na staré časy: Dřevěné wobblery RYNA

Marek iRybářství 23. prosince 2023 0 komentářů
wobbler

foto: Zdeněk Hofman

Retro

S dřevěnými wobblery RYNA jsem se setkal jako malý kluk, když mi soused věnoval reklamní plato s osmi wobblery.

text: Zdeněk Hofman

Bydleli jsme nedaleko Hradce Králové, kde výrobní družstvo Znak sídlilo a soused dostal wobblery od známého, který v družstvu pracoval. Psal se rok 1974 a o nějakém sbírání rybářského náčiní jsem pochopitelně vůbec neuvažoval. Platíčko jsem rozstříhal a dřevěné nástrahy šly na ryby. Z dnešního pohledu se pochopitelně jednalo o barbarství, protože wobblery v původním balení mají mnohonásobně větší sběratelskou cenu.

REKLAMA

Navíc mě čekalo zklamání. Wobblery pluly po hladině, špatně se potápěly a jejich chod se mi vůbec nelíbil. Zkoušel jsem je zatížit olovem, ale ani tak jsem žádnou štiku nechytil. Vrátil jsem se proto k oblíbeným rotačkám a plandavkám, které jsem uměl vodit těsně nade dnem, kde štiky číhaly na kořist. A že jich tenkrát v Labi mezi Smiřicemi a Josefovem plavalo požehnaně.

Velký třídílný wobbler Úhořík mi přinesla kolegyně z práce někdy okolo roku 1986 s rybářskou bižuterií po dědečkovi. Měl jsem už po vojně, ryby mě však s určitými přestávkami držely pořád. Ani tento wobbler mi bohužel žádné rybářské přání nesplnil. Chod měl sice lepší, pěkně se vlnil, štiky však nepřitahoval.

REKLAMA

Přiznám se, že jsem se ho chtěl dokonce zbavit, protože mi zabíral v krabičce s nástrahami příliš mnoho místa. Nahazoval jsem ho proto v neznámých vodách jako průzkumníka nebo v místech s větvemi, pařezy či jinými vázkami. Pokaždé se však z nebezpečných hlubin vrátil. Z batohu jsem ho nakonec vyndal a více než dvacet let ležel pohřben ve skříni s nepotřebným rybářským vybavením.

V roce 2008 spatřil znovu světlo světa a s velkou slávou se stal základem sbírky historického rybářského náčiní. Dřevěný wobbler Úhořík je unikát, kterých se dochovalo jen velmi málo.

Historie značky RYNA

Výrobě rybářských potřeb v Hradci Králové se do roku 1951 věnovala firma Čeněk Resl. Umělé mušky, třpytky a další nástrahy nesly obchodní značku Re-fly. Po znárodnění v roce 1948 vstoupila firma Resl do lidového družstva DIK (Družstvo invalidů Kukleny), které se po deseti letech sloučilo s družstvem Znak a začalo vyrábět rybářské potřeby pod ochrannou značkou RYNA (rybářské náčiní). Kromě bambusových prutů vyrábělo družstvo neuvěřitelné množství umělých nástrah, mušek, splávků, poskoků a dalších rybářských doplňků.

wobbler
Úhořík, foto: Zdeněk Hofman

Dřevěné wobblery

V katalogu z roku 1960 se dočteme, že dřevěné rybky jsou novodobou a velmi účinnou umělou nástrahou k lovu všech dravých ryb, zejména pstruhů, štik, candátů, bolenů, sumců a hlavatek. Proti jiným umělým návnadám – třpytkám, rybkám a devonům – mají mnoho předností.

Jsou těžší a dosahuje se jimi delších hodů. Po nahození na vodu plavou po hladině a ponořují se až v žádaném místě teprve při počátku navíjení vlasce, a to do libovolné hloubky, podle rychlého nebo pomalejšího natáčení vlasce na naviják.

wobbler
Murin Baby, foto: Zdeněk Hofman

Lze jimi bezpečně vláčet ve vodě i mezi různými překážkami, v místech vázek nebo hustých vodních porostů, kde vláčení jiným druhem nástrahy je ztíženo váznutím udice. Přerušíme-li při vláčení v místech vázek navíjení vlasce, vyplouvá wobbler na hladinu, takže se uváznutí zamezí. Wobbler nemá ve vodě pravidelný rotační pohyb, nýbrž kolíbavě kmitavý, nepravidelně vyrážející na strany, jímž vydráždí k záběru i ostražitého dravce.

Wobblery se vyrábějí v mnoha tvarech a velikostech v různém zbarvení. Montáž se provádí pečlivě, aby byl jejich chod vždy bezvadný.

wobbler
Ivaška, foto: Zdeněk Hofman

Úhořík
Hlavatková třídílná pohyblivá dřevěná rybka, velmi účinná, montovaná se dvěma trojháčky, pestře malovaná se šupinkami ve čtyřech odstínech.
Velikost: 125 mm.
Hmotnost: 30 g.

Murin
Výtečný druh wobbleru doutníkového tvaru, úspěšný pro lov hlavatek a štik, oblíbený ve slovenských vodách. Jednodílný, pestře malovaný ve čtyřech odstínech, montovaný se dvěma trojháčky.
Velikost: 80 a 100 mm.
Hmotnost: 12 až 18 g.

wobbler
Murin, foto: Zdeněk Hofman

Murin Baby
Výtečný tvar pstruhových a štikových wobblerů, velmi úspěšných. Montovaný se dvěma trojháčky.
Velikost:
55 a 65 mm
Hmotnost:
6 a 7 g.

Ivaška
Hlavatkový a štikový wobbler jednodílný, ve vybarvení a tvaru štičky, velmi oblíbený při lovu přerostlých dravců. Montovaný se dvěma trojháčky.
Velikost: 125 mm.
Hmotnost: 17 g.

wobbler
Holland, foto: Zdeněk Hofman

Holland
Úspěšný druh dřevěné rybky, osvědčený při lovu štik. Jednodílná rybka pestře malovaná, montovaná se dvěma trojháčky
Velikost: 65 a 70 mm.
Hmotnost: 10 a 11 g.

Ohlasy čtenářů

„S nostalgií jsem si přečetl v Rybářství 7/2022 chválu na naviják Shakespeare 2200 II Ball Bearing. I já tento naviják vlastním. Koupil jsem ho v roce 1979 v Ústí nad Orlicí, kde byl volně ve výloze. Stál 270 Kčs. Jsem s ním na výsost spokojený dodnes, ale… Při vláčení na Metuji 6 mě při jemném nahození pod rukou vypadla do vody cívka i s matkou brzdy. Cívku jsem vylovil, protože se ve vodě blýskala, brzdu se mi bohužel najít nepodařilo. Můžete mi poradit, kde bych ji mohl sehnat? Ivan Kubeček, Trutnov.“

naviják
Navijáky od Ivana Kubečka, foto: Zdeněk Hofman

Naštěstí jsem v depozitáři našeho muzea náhradní matku i s cívkou našel a jako překvapení jsem Ivanovi přidal i jeden funkční naviják Shakespeare 2200 II. Překvapení však čekalo i mě. Za pár dní mi přišel z Trutnova balíček se dvěma navijáky. Ivan Kubeček zachránil pro naše muzeum přehradový naviják TAP Tlustoš z konce 40. let minulého století a naviják Rousek Stabil Record ze stejného období.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled