Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Roman přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 5 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Ryba s kaparovo...
před 5 dny

Vzpomínáme na staré časy: naviják Rousek Stabil Record II

Marek iRybářství 4. července 2023 0 komentářů
rybář

Petr Baborák, foto: archiv autora

Retro

Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se do minulosti vracet. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i celý život.

text: Zdeněk Hofman

Jméno Rousek se do historie rybářského sportu zapsalo nesmazatelným písmem díky Josefu Rouskovi, který se narodil 3. července 1904 v Praze. V roce 1930 koupil od svého strýce Jaroslava firmu Jaro J. Rousek v Zámku Žďár, zaměřenou na výrobu kovového zboží. Mladý obchodník, který získal první zkušenosti v Praze, pokračoval s úspěchem i na Moravě.

REKLAMA

Josef Rousek byl vášnivým rybářem, což se projevilo i v podnikání. V roce 1931 zahájil výrobu rybářského náčiní pod obchodní značkou Fishing Sport. Tento název měl napomoci k získání důvěry v tuzemské zboží. Rouskova obchodní strategie spočívala v kvalitě za rozumnou cenu. Díky výrobkům firmy Jaro J. Rousek se rybářský sport stal dostupný i běžným občanům.

Legendární naviják Stabil

Rousek Stabil I uvedený na trh v roce 1935 odstartoval výrobu smekacích navijáků na našem území. Zdokonalený model Stabil II spatřil světlo světa v roce 1936. Slibně nastartovanou kariéru však zasáhla krutost osudu. Josef Rousek 2. března 1936 zemřel ve věku nedožitých 32 let. Podlehl zákeřné chorobě srdce.

REKLAMA

naviják
Stabil Record II, foto: Zdeněk Hofman

Vedení firmy převzala manželka Irma Rousková, protože syn Josef byl nezletilý. S pomocí prokuristy Ing. Františka Tichého, za kterého se později provdala, řídili úspěšně firmu až do jejího znárodnění 27. 6. 1948. V roce 1940 byla zahájena výroba zlepšeného navijáku, jehož vynálezcem byl olomoucký učitel Alois Strnad. Firma Jaro J. Rousek tento patent odkoupila.

Rousek Stabil Record II

Navijáky Stabil Record byly mezi rybáři velmi oblíbené. V naprosté většině dodnes fungují, což dokazuje, že jsou vyrobené z kvalitního materiálu. Prodávaly se ve dvou velikostech. Malý Stabil Record II a větší Stabil Record III. Dobový popis uvádí, že se jedná o ideální naviják k vrhání lehkých nástrah s pevnou cívkou a samočinným zachycovačem šňůry, konstruovaným dle posledních praktických poznatků.

Jest mylnou domněnkou, že vrhací naviják se používá jen při chytání na třpytku. Zrovna tak dobře ho využijeme na chytání štik neb candátů na živou rybku, na plavanou i položenou, při chytání kaprů, parem a jiných ryb všemi způsoby.

Odpadá tak chytání na dlouhé pruty, protože s krátkým prutem a vrhacím navijákem docílíte hodu delšího a snadněji. Při výrobě tohoto navijáku měli jsme na paměti, že má sloužiti dobře rybáři při každém počasí, na různých vodách a při všech způsobech lovu. V konstrukci dbali jsme toho, aby tento naviják vyžadoval co nejmenší péče a žádné opravy.

Reklama výrobce

Vůdčím motivem naší továrny je snaha po neustálém zdokonalování všeho u nás vyráběného rybářského náčiní. Chceme, aby naše výrobky jakostí a dokonalostí nezůstaly nikdy pozadu za výrobky světových rybářských závodů a současně je vždy předstihovaly svojí lácí. Proto, vyrobivše již tři vzorky našich vrhacích navijáků, Stabily I, II a III, nepovažovali jsme jejich konstruktivní vývoj za ukončený, ačkoliv, jak o tom svědčí jejich odbyt, získaly si všechny velké obliby a plné spokojenosti u našich rybářů.

naviják
Stabil Record s příslušenstvím, foto: Zdeněk Hofman

Po zkušenostech, které s nimi učinili naši přední rybářští sportovci, uložili jsme našim konstruktérům, vypracovati podle jejich poznatků nový, čtvrtý vzor Stabil Record. Doufáme, a v tomto úsudku jsme utvrzováni shodnými posudky rybářských odborníků, kteří jej vyzkoušeli, že naše rybářská obec se bez výjimky přesvědčí o tomto vzoru našich Stabilů, že po všech stránkách splňuje všechny požadavky, které současný vývoj rybářského sportu žádá od ideálního navijáku s pevnou cívkou. A konečně doufáme ještě, že bude oceněna další jeho veliká přednost přede všemi ostatními značkami stejné jakosti: jeho poměrná láce.

Malý Stabil Record jest řešen konstruktivně odlišně od našich známých modelů Stabil II a III. Mechanismus jest odlišný, ale všechny výhody našich velkých vrhacích navijáků jsou plně zachovány. Proveden jest z hodnotných surovin a celý naviják Stabil Record jest dle posledních praktických rybářských poznatků upraven. Přesná práce na každém kusu činí z něj naviják vysoce spolehlivý.

Slovo závěrem

I přes skutečnost, že se těchto navijáků dochovalo až nečekaně velké množství, je opravdovým oříškem sehnat ostatní příslušenství. Pokud náhodou vlastníte i krabičku s návodem, rád odkoupím do sbírky.

Ohlasy čtenářů

ÚN Seč je domovem velkých ryb. Když mě Zdeněk Král (1957) pozval do chatové kolonie, neváhal jsem ani vteřinu a vyrazil. S kamarádem Petrem Baborákem po mnoho let schraňují historické rybářské náčiní. U Zdeňka na mě čekala slušná hromádka štípaných a bambusových prutů s navijáky Rousek. Byl mezi nimi i Stabil Record II.

rybářský prut
Zdeněk Král, foto: Zdeněk Hofman

„Tyhle cajky jsou po dědovi mojí manželky. Jmenoval se Jaroslav Novák (1901). Chytal s nimi na starém rameni Labe, zvaném Jarkovák. Lovil hlavně cejny a občas i kapry,“ vzpomíná Zdeněk.
Jenže to není všechno. Na Seči v Ústupkách mě čeká ještě několik překvapení. Zdeněk vyndává krabici plnou navijáků a náhradních dílů.

„Můj strejda Josef Hovorka měl na svou dobu parádní výbavu. Pořídil si dva přehraďáky Tap Tlustoš. Dnes by strejdovi bylo asi sto let. V Ústupkách dělal porybného a prodával povolenky. Proslavil se úlovkem kapra sedmdesát centimetrů, což byla tenkrát obrovská událost.“

rybářský prut
Petr Baborák, foto: Zdeněk Hofman

Mám radost, protože velké Tapy patří ke vzácnějším kouskům. Zdeněk má však ještě jedno překvapení. Sousední chata patří Petru Baborákovi, který je rozený vetešník. „Správný chlap nic nevyhodí,“ vítá mě na chatě a otvírá jednu krabici za druhou. Jsou plné starých navijáků po otci Jaromíru Baborákovi (1917).

„Otec rybařil tady na Seči, chata zde stojí už šedesát let. Chytal kapry, úhoře, candáty a občas zabrala i štika. Tady jsem na fotce s tátou a kaprem,“ ukazuje na velkou fotografii pověšenou na stěně. Na rozloučenou dostávám ještě otep starých bambusáků.
Na Seči žijí nejen velké ryby, ale i milovníci rybářské historie.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled