Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
před 4 dny

Neznalost zákona neomlouvá. Rybářská stráž a městská policie dopadla další cizince-pytláky

Marek iRybářství 13. července 2023 0 komentářů
rybářská stráž

foto: městská policie Plzeň

ČRS a MRS

Celkem čtyři cizince bez povolenky a rybářského lístku přistihli během několika dní členové rybářské stráže a plzeňští strážníci.

text: Marek Kožušník

V sobotu 8. července od 16 do 20 h proběhla velká součinnostní akce strážníků s rybářskou stráží v celém okolí vodní nádrže České Údolí jižně od Plzně. Strážníci o tom informují na svém webu.

REKLAMA

„V průběhu celé akce jsme kontrolovali například platnosti rybářských průkazů, správné zacházení s úlovky, výbavu rybářů, ale i čistotu a pořádek v místě lovu. Celkem jsme zkontrolovali asi třicet osob. Z nich byli odhaleni dva pytláci, cizinci, kteří ryby chytali bez rybářského lístku a povolenky,“ uvádějí plzeňští městští policisté na svých stránkách.

V dalších hodinách zabavili členové rybářské stráže dvě povolenky k lovu u dalších dvou cizinců za porušení Rybářského řádu a následovala také jedna udělená finanční pokuta za znečišťování místa rybaření. Posledními hříšníky byli dva řidiči, kteří nerespektovali zákaz vjezdu v okolí nádrže.

REKLAMA

„Nepoctivci byli odhaleni, jejich přestupky řádně zaznamenány a všichni se budou zodpovídat příslušným úřadům,“ sdělují dále strážníci.

městská policie
foto: městská policie Plzeň

„Celá akce proběhla bez komplikací, taktéž jednání s jednotlivými rybáři,“ řekla pro iRybářství Tereza Schliková, mluvčí plzeňských strážníků.

Pytláci u Radbuzy

O dva dny později přistihli členové rybářské stráže a městských policistů další dva cizince-pytláky na břehu řeky Radbuzy. „Oba muži měli nahozené pruty ve vodě a byli vyzvání k předložení všech potřebných dokumentů. Následně se ukázalo, že ani jeden z nich nemá povolenku ani rybářský lístek, a dokonce u sebe nemají ani doklad totožnosti, přestože ho u sebe jako cizinci na území České republiky musí mít,“ uvádějí strážníci na svém webu.

Oba nepoctivci byli předvedeni na cizineckou policii ke zjištění totožnosti a jejich údaje byly předány členům rybářské stráže pro potřeby správního orgánu, kterým budou oba muži za svá jednání dořešeni.

„Národnost cizinců uvádět nebudeme. S každým přestupcem je zacházeno stejně, a to bez rozdílu. Neznalost zákona neomlouvá, a proto pokud cizinci setrvávají na území České republiky, jsou povinni respektovat naše platné zákony a nařízení,“ vysvětlila pro iRybářství Tereza Schliková.

„Pokud si rybářská stráž znovu vyžádá naši součinnost, budeme v kontrolách pokračovat i nadále,“ dodala mluvčí.

Tenatové sítě jsou účinnější…

„Působím jako profesionální člen rybářské stráže Západočeského územního svazu. Jen za minulý týden mám šest pytláků, z toho byli čtyři cizinci a dva Češi. Řekl bych, že procento Čechů zůstává stejné, ale naopak cizinců rapidně přibývá,“ přiblížil pro iRybářství Jaromír Lev, který se účastnil obou zmiňovaných kontrol v okolí vodní nádrže České Údolí a na Radbuze.

„Letos se jedná už o nějakých zhruba třicet cizinců a pět pytláků české národnosti. Stává se výjimečně, že se cizinci dostaví na úřad, zaplatí pokutu a jsou jim vráceny zadržené udice. Většinou se jim nepodaří doručit obsílku s předvoláním, nebo nemají vůbec trvalou adresu na území ČR,“ vysvětlil Jaromír Lev.

„Když se u nás počty cizinců stále zvyšují, bude se zvyšovat i počet pytláků. Zavedl bych mnohem tvrdší tresty a vyšší pokuty, nebo i možnost i vyhoštění z republiky. Už u nás tahají i tenatové sítě, což je mnohem účinnější metoda lovu než na rybářský prut,“ dodal profesionální člen rybářské stráže.

Tématem, zda se rybáři u vody dnes chovají lépe než před deseti lety, se budeme zabývat i v srpnovém čísle časopisu Rybářství.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled