Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 8 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 4 dny
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny

Hledání smaragdového pokladu

Marek iRybářství 1. prosince 2023 3 komentářů
lín obecný

ilustrační foto: David Bílek

Praxe

Lín obecný (Tinca tinca) je nádherná kaprovitá ryba, kterou si těžko spletete s jinou. Lín je tajemný, náladový a poslední dobou i čím dál vzácnější. Už od dětství patří k mým nejoblíbenějším rybám. Se svým smaragdovým zbarvením je mezi ostatními rybami opravdovým drahokamem.

text: Martin Vicher

Lovu lína se už věnuji už mnoho let. Bohužel, v mém okolí jsem revír, kde by se lovili velcí líni pravidelně, nenašel. Nalezení takové vody s výskytem velkých línů by pro mě něčím podobným, jako kdybych objevil naleziště smaragdového pokladu.

REKLAMA

Byly sezony, kdy jsem se líny snažil lovit co nejčastěji. Sotva jsem je někde vystopoval, už jsem na ně líčil. A mnohdy jsem jich i dost ulovil. Byly jich stovky, ale větší jedinci se mi dlouho vyhýbali. Většina mých úlovků se pohybovala v rozmezí 20–40 cm. V našich revírech se dá jako velký lín označit už ryba v délce nad 40 cm.

Chytání línů má svá specifika. Nejdůležitější je najít místa jejich výskytu. Všeobecně je známo, že taková místa se nacházejí poblíž vodních rostlin (lekníny, rákosí atd.) a různých překážek, často v příbřežních partiích. Dále budou tam, kde najdou přirozenou potravu. Vyplatí se sledovat směr větru. Třeba pokud už druhý den fouká jedním směrem, zkouším je chytat na návětrné straně.

REKLAMA

Líny často najdeme i ve velmi malé hloubce. Někdy jsem je chytal doslova pod špičkou prutu ve vodě hluboké méně než půl metru. Líni se také dokáží specificky projevovat, což je skutečnost, která nám (někdy) usnadní jejich hledání. Při hledání potravy na dně je prozradí bublinky, které vystupují ze dna.

Zkušené oko lovce pozná, jestli ve dně ryje kapr nebo lín. Při rytí kapra vystupují bublinky větší a na větším prostoru, u lína většinou vystupují bublinky drobnější, na menším prostoru a jakoby přerušovaně. Těžko se to popisuje, záleží na zkušenostech rybáře. Líny často také prozradí jejich typické mlaskání, když z porostu obírají různý vodní hmyz a šnečky z listů vodních rostlin nebo větviček těsně u hladiny.

Mým favoritem je plavaná. Tuto techniku pro lov zelených krasavců jednoznačně upřednostňuji, přestože jsem hodně línů oklamal s feederem. Plavaná je ale univerzálnější, akčnější a jemnější při prezentaci nástrahy a také jsem s plavanou mobilnější.

Záběr lína se většinou projeví tak, že splávek mírně vyjede nad hladinu nebo se nakloní a pomalu ujíždí pryč. Anebo se rovnou potopí. Často popisované popojíždění a zdlouhavé ochutnávání nástrahy jsem zaznamenal jen při objemnějších soustech, jako jsou rousnice nebo několik zrn kukuřice.

A jsme u nástrah. V podstatě bych si vystačil s kostními červy, žížalami (rousnice, hnojáčci atd.), bílým pečivem a sladkou kukuřicí. Samozřejmě se dá chytat i na jiné nástrahy jako pelety, těsto, ale podle mých zkušeností je záběrů daleko méně. Dobré jsou i kombinace těchto nástrah, jako např. zrnko kukuřice s červíky nebo žížalkou, červi a žížalka… Kdo zkouší, má za tři.

Vnadit? Nevnadit? To je hodně složité téma. Někdy líni reagují na vnadění velmi dobře, jindy je krmení plaší. Stalo se mi, že když jsem přihazoval na loviště návnadu, zvýšil jsem aktivitu ryb i četnost záběrů, ale líny jsem si tím vyplašil a odpluli jinam. Obecně řečeno – líny krmení více plaší v menší hloubce a blízko břehu.

Krmení určené výhradně línům neexistuje. Pravda, dá se sice koupit od různých výrobců krmení určené právě jim, ale stejně se budeme potýkat s největším problémem při jejich lovu, to znamená odpudit jiné druhy zvláště kaprovitých ryb. Pokud ale nelovíte v revíru, kde lín druhově převládá, je to téměř nemožná věc.

Své krmení míchám takto: 1 díl strouhanky, 1 díl kukuřičného šrotu a 1 díl komerčního krmení, většinou tmavší barvy. Na sladší bázi je zjara, v létě zase s podílem rybích mouček a doplňuji ho podle situace partiklem nebo živou složkou. Není to nic objevného, tato návnada bude lákat i jiné ryby, nabízí se možnost krmit líny jen červy nebo sekanými žížalami, ale to se mi moc neosvědčilo, takže zůstávám věrný klasice.

Lín je zdatný soupeř. Na udici bojuje energickými úniky do stran, chvíli vlevo a hned zase vpravo, často mění směr, na jemném náčiní s ním budete mít práci.

Lov línů má obrovské kouzlo, ale v současnosti, bohužel, v našich revírech pozoruji úbytek těchto zelenozlatých fešáků. Proto se moc a moc přimlouvám: Kolegové, pouštějte jich co nejvíc! Já vím, lín je chutná ryba, ale měl by dostat větší šanci. Jímá mě hrůza, když vidím tuto krásnou rybu např. nastraženou na sumce. Měl jsem to štěstí, že vím, jaké je chytit půlmetrového lína.

Zastavme klesající trend v úlovcích línů. Jinak své smaragdové poklady už nikdy nenajdeme.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (3)

  1. Lin je promě překrásná ryba když ji chytnu tak ju s radostí pouštím tahle ryba by si zasloužila vyc pozornosti

    1. 👌👍 Také to tak mám. Ať to jezdí.

    2. Je to luxusní ryba prostě smaragd vody

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled