Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 18 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Ryba s kaparovo...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Fotogalerie: Úk...
včera
Fotografie
Jiří okomentoval Jak na líny...
předevčírem

ODEMČENÝ ČLÁNEK Z RYBÁŘSTVÍ: Přívlačové závody (2)

Ondřej Cupal 1. listopadu 2023 0 komentářů

Články

Rybáři, kterým nevyhovuje, ať už z jakéhokoliv důvodu, břehová přívlač představená v minulém díle, mohou svoje štěstí zkusit na lodních závodech. Ty jsou tzv. otevřené, stačí se tedy jen přihlásit, mají také volný start. Po začátku se tedy můžete vydat kamkoliv chcete. Omezují vás pouze podmínky revíru, eventuálně pořadatel, který však žádná omezení většinou nepřidává.

text: Jan Stluka foto: autor

Na rozdíl od ligových závodů na feeder a podobně není přehrada, řeka či její část v průběhu závodu nijak hájena. Formát bodování závodů vždy upřednostňuje kvalitu před kvalitou. Někdy se staví tzv. pyramida úlovků – např. dva candáti, tři okouni, jedna štika. Jinde lovíte tři štiky, tři candáty, tři okouny. Nejste tedy nuceni měřit, fotit či jinak manipulovat s desítkami ulovených ryb.

REKLAMA

Výjimkou potvrzující pravidlo je mistrovství republiky v přívlači z lodě, kde se ulovené ryby bodují tzv.  na kvadrát – tedy délka ryby se násobí její délkou. Většinou se tedy musíte zaměřit pouze na jeden druh ryb a provádíte jeho těžbu, a to doslova. To vás logicky nutí používat extrémní metody, např. velmi dlouhé návazce, které vám umožňují vést nástrahu dostatečně hluboko, zároveň velmi pomalu a přesto citlivě. Většina okounů má takto prezentované lákadlo bohužel zaseknuté velmi hluboko, což se bohužel dělo i na loňském mistrovství světa v přívlači, které probíhalo na ÚN Slapy. Kdo nevěří, ať si Youtube zapnout běží…

Rybáři na jezeře
Foto: Jan Stluka

King of the Lake (Král jezera)

Jedná se o nejstarší, největší a nejdynamičtější lodní závod v republice. Jelikož mám vlastní pětiletou zkušenost, ještě mohu několik nej přidat – největší doprovodný program, nejlepší promo team, nejlepší posádky, nejlepší formát atd.

REKLAMA

Ročník 2022 nastavil pomyslnou laťku hodně, možná až nepřekonatelně vysoko nejen v historii Krále jezera, ale i v rámci celé České republiky. O první tři místa se bojovalo do posledních minut, možná minuty. Mimochodem – každé posádce čas končil podle jejího vlastního uvážení. Stupně vítězů rozděloval jeden jediný centimetr v součtu šesti bodovaných dravců. Naprosto nevídaná a neslýchaná byla i velikost ryb.

Čistě pro pořádek uvádím celkové výsledky našeho teamu Rapala Fans (J. Stluka, T. Mráz): candát 63 cm, candát 82 cm (nebyl největší v závodě), štika 80 cm (ani ta nebyla největší), tři okouni, a přesto jsme nebyli první. Co dodat?

Přístav lodí
Foto: Jan Stluka

Ostatní soutěže

Lodní liga – profesionální přístup, velmi slušné ceny, ale méně posádek a s tím spojená i komornější atmosféra. Svojí účastí na tomto klání určitě neprohloupíte. Pokud vám štěstí nebude přát na jedné vodě, máte možnost opravy v dalším závodě, už ale v jiné lokaci.

Bellyboat liga – projekt mladých rybářů, kterým učaroval lov s ploutvemi na nohou. Za zmínku stojí pojetí posledního kola soutěže. Start proběhl klasicky na jednom místě, ihned po něm se ale mohli účastnicí po vlastní ose a za pomoci jakéhokoliv dopravního prostředku pohybovat po celé délce přehrady s povinností návratu na místo startu v předem stanovený čas. Tímto rozhodnutím se ze souboje probíhajícího na třech kilometrech čtverečních stala vskutku napínavá, akční podívaná.

Konec rybářských závodů
Foto: Jan Stluka

Bez plavidla můžete zkusit následující. I zde najdete vše, co mně v LRU přívlač chybělo a chybí stále. Inovace, sponzoring a chytání minimálně mírových ryb:

Hejlov Pike Cup – unikátní klání velmi silně připomínající Trout areu – velikostí sektorů i počtem účastníků, ale s tím rozdílem, že místo pstruhů a sivenů lovíte štiky. Ty se v Hejlově vyskytují v poměrně hojném počtu a slušných velikostech. Největší exponáty se sice zatím v závodě neulovily, ale v rámci ceny startovného se o ně můžete pokusit druhý den. Stoupnout si v tomto případě můžete kamkoliv, kde bude místo.

Přehrada Jestřabice a manželé Šlesigerovi – dovolím si tvrdit, že dnes už se dá mluvit o značce zahrnující na jedné straně kvalitu profesionála, na druhé přátelský, až rodinný přístup. Byl jsem zde několikrát a mohu jen a jen doporučit.

Čemu se raději vyhnout? Všem soutěžím, při kterých vás pořadatel nutí celý závod nebo jedno kolo „odchytat“ pouze s nástrahami sponzora. Ani neprůhledné losovaní nebo dokonce zabírání lovných míst předem, či podle nějakého nejasného klíče, vám na pohodě rozhodně nepřidá. A pocitu, že jste někomu dělali blbce, se budete zbavovat těžko a dlouho.

Rybáři na lodi candát
Foto: Jan Stluka

Co se bude hodit

Strategie – alespoň rámcovou se vyplatí mít připravenou vždy. Při vlastním závodě čas opravdu letí jako zběsilý a emoce se jen těžko drží na uzdě. Mnohdy o pořadí na stupních vítězů rozhoduje pouze důvěra ve své schopnosti a myšlenky.

Informace – čím více a čím přesnější, tím lépe. Speciálně u závodů s volným sektorem mají opravdu cenu zlata. I jinde vám nesmírně pomůže, pokud se s vámi někdo z místních podělí o svoje zkušenosti. Každá voda má svoje zákonitosti i odlišnosti. Vyplatí se číst i výsledkové statistiky z předchozích ročníků, články nebo kontaktovat účastníky. Ne všichni se s vámi budou chtít podělit o zkušenosti, ale jak praví lidová moudrost – líná huba, holé neštěstí.

Rybáři na lodi
Foto: Jan Stluka

Motivace – zážitky, zkušenosti, změna revíru, vystoupení ze stereotypů – tohle vše bych označil za smysluplnou pozitivní motivaci. Vítězství, poháry a s nimi spojená lokální či lépe řečeno rámcová popularita vás naopak velmi rychle přivedou v lepším případě do špatné nálady. Rybaření na rozdíl od jiných sportů nelze lidově řečeno nadřít. I když budete mít nejlepší vybavení, nejpřesnější informace, nejmodernější nástrahy, nejrychlejší loď i největší obrazovku sonaru, vysněné vítězství vám to přinést nemusí. O celkovém pořadí často rozhoduje pověstná trocha štěstí a možná i jakýsi šestý smysl.

Článek vyšel v listopadovém Rybářství 2023. Časopis si můžete objednat v tištěné nebo digitální verzi pod tímto odkazem. Na stejném místě si můžete také zařídit předplatné pro sebe nebo své blízké.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled