Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Učíme se ve Vodňanech: Lov pstruhů za účelem reprodukce

Marek iRybářství 6. března 2023 0 komentářů
rybáři

Odlov generačních pstruhů, foto: Drahoslav Smékal

Poznávání

Pstruh obecný forma potoční (Salmo trutta morpha fario) je naší původní lososovitou rybou pstruhových vod. Rybáři vědí, že jeho doba hájení je od počátku září do poloviny dubna. Ten důvod je na místě. Jde o zajištění nerušeného prostředí při tření, v průběhu zimy a ještě chladného předjaří, kdy probíhá inkubace jiker a vývoj vykuleného plůdku.

text: Drahoslav Smékal

Účelový revír Zlatý potok, na kterém naše škola hospodaří, má vyčleněnou část spadající do chráněné rybí oblasti. To znamená, že je zde celoročně zakázán lov ryb. V tomto úseku toku v období tření pstruha se však loví neobvyklým způsobem. Probíhají zde učební praxe studentů na téma: odlov ryb za účelem reprodukce.

REKLAMA

Toto téma patří mezi studenty k jednomu z nejoblíbenějších. Záměrně se účastní vždy starší ročníky, které mají z předchozích let strávených na škole určité návyky spojené se šetrnou manipulací s odlovenými rybami.

Při tomto odlovu se využívá elektrický proud. Ten je vyráběn agregáty různého výkonu a konstrukce. Tak například jsou zádové bateriové, nebo i zádové motorové, které jsou oproti bateriovým poněkud těžší, ale výkonnější. Pak jsou to stacionární agregáty. Jsou podobné běžným záložním zdrojům (centrálám), navíc doplněny o ovládací skříňku měnící střídavý proud na stejnosměrný pulzní elektrický proud.

REKLAMA

Méně častým je ještě hlubinný agregát. Využívá se na hlubších vodách především stojatých. My používáme vzhledem k charakteru toku Zlatého potoka kromě hlubinného všechny zmiňované typy. Podle zákona o rybářství se jedná o zakázaný způsob lovu a výjimku k povolení lovu vydává příslušný rybářský orgán uživateli rybářského revíru.

výtěr ryb
Umělý výtěr na školní líhni, foto: Drahoslav Smékal

Účely použití tohoto způsobu odlovu mohou být různé, například regulace obsádky, vědecké účely, záchrana ryb, biomonitoring nebo již zmiňovaný odlov generačních ryb z důvodu reprodukce. Sám uživatel revíru či pověřená osoba využívající k lovu toto zařízení musí mít osvědčení o elektrotechnické kvalifikaci. To získává student naší školy při jejím úspěšném absolvování nebo osoba, která absolvuje periodické školení zajišťované také naší školou.

Letos se nám podařilo odlovit pomocí elektrolovu méně ryb než obvykle, ale umělý výtěr vzhledem k malému počtu ryb byl velice úspěšný. Počasí bylo během první poloviny října převážně chladné a deštivé, a to byl jeden z faktorů, který ovlivnil vyšší plodnost a připravenost ryb.

Všechny odlovené ryby byly vráceny zpět do Zlatého potoka. Péče o poměrně zachovalou populaci pstruhů obecných v tomto školním revíru je vzhledem k současnému tristnímu stavu pstruhových vod vynikajícím motivačním prostředkem pro výuku našich studentů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled