Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Rybolov na Krymu (3). Dokonalé mimikry, smrtelné trny, aneb Lov platýsů
Krym nepatří mezi nejnavštěvovanější destinace. Naopak, u spousty lidí tento název vyvolá strach a nejistotu. Možná i proto, není o tuto lokalitu mezi Čechy velký zájem. Tento stav však vychází spíše z neznalosti. Krymský poloostrov má rybářům rozhodně co nabídnout. Pojďme se podívat na platýse a mořské jazyky.
VIDEO: Manta připlula k potápěči, aby ji zbavil rybářských háčků
Inteligence vodních živočichů snad nikdy nepřestane fascinovat. Na západním pobřeží Austrálie, poblíž Bill´s Bay, se odehrála neskutečná scéna, v níž hrála hlavní roli manta obrovská.
OBRAZEM: Do muzea s mokrým šosem
Vypadá to, že fotobuňka mi nejen otevřela dveře, ale byla propojena i s paní za pokladnou. Platím vstupné za hbitě připravený lístek. Muzeum mě ochotně přijalo, jak už to bývá v časech, kdy se dveře do supermarketů netrhnou, zatímco brány muzejní rafinovaně líčí na každého jednotlivého návštěvníka.
Rekordní kapr se dočkal oficiální uznání. Je nejtěžší ze svazovky
Teprve sedmnáctiletý Stanislav Blažek ukázal, že v rybařině na věku rozhodně nezáleží! Svým dvaatřicetikilovým kaprem pokořil všechny dosavadní tuzemské rekordy. Největší problém byl dostat kapra do lodě, přiznává šťastný lovec. Kapr byl uloven už v roce 2018, letos byl však uznán Muzeem rekordů a kuriozit za nejtěžšího chyceného kapra na svazové vodě.
Rybolov na Krymu (2). Ryby pro sultány
Krym nepatří mezi Čechy nejnavštěvovanější destinace. Naopak, u spousty lidí tento název vyvolá strach a nejistotu. Možná i proto, není o tuto destinaci mezi Čechy velký zájem. Tento stav však vychází spíše z neznalosti než ze skutečnosti. Krymský poloostrov má rybářům rozhodně co nabídnout. V dnešním článku se podíváme na ryby, které vyhledávali samotní sultáni.
Lososí podkovy v červeném víně
Pro většinu rybářů je losos králem všech ryb. Kdo měl jednou lososa na udici, nikdy na to nezapomene. Kdo to štěstí neměl nebo se na lososy nedostane, může zalovit v supermarketu, kde bývá čerstvých lososů dostatek.
Bojíte se medúz v moři? Můžete ji potkat i v ČR
Medúza, tvor, kterého má mnoho lidí spojeno s bolestivým žahnutím, které může být u některých druhů smrtelné! Je známo přibližně 220 druhů těchto žahavců. Jedním z nich se může pochlubit i Česká republika, ale nemusíte se bát, naše medúza smrtelná není.
Rybolov na Krymu (1). Velké olovo na malou rybu
Krym nepatří mezi Čechy nejnavštěvovanější destinace. Naopak, u spousty lidí tento název vyvolá strach a nejistotu. Možná i proto, není o tuto destinaci mezi Čechy velký zájem. Tento stav však vychází spíše z neznalosti než ze skutečnosti. Krymský poloostrov má rybářům rozhodně co nabídnout. Dnes se podíváme na lov hlaváčů.
Kam na ryby? Vltava 10-14, údolní nádrž Slapy
Údolní nádrž Slapy je největší vodní stavbou ve středočeském kraji. Padesát kilometrů dlouhý úsek Vltavy s průměrnou šířkou toku 200 metrů nám nabízí 1000 ha lovné plochy. Maximální hloubka 55 metrů je v blízkosti 70 metrů vysoké hráze. Po obou březích je mnoho hlubokých zátok (zpravidla v místech přítoků Vltavy, které se prozradí strmým postranním údolím).
Když guma válcuje plech, aneb Lov dva dny po zahájení
Známe to všichni. Přijdeme k vodě, otevřeme krabičky a co teď? Kterou barvu, jakou velikost, plech, gumu, nebo wobbler? Někteří z nás svůj výběr podloží aktuálními podmínkami, které na toku panují, jiní prostě sáhnou, navážou a jdou chytat.
Sumec dušený ve vinné zelenině
Vyznáváte zdravý životní styl a rádi si dopřejete dobré jídlo? Pokud ulovíte sumce, vyzkoušejte recept se zeleninou a vínem. A ta trocha másla vám určitě neublíží, každý přece ví, že tuk je ke správnému vstřebání vitamínů potřebný.
VIDEO: Zfetované ryby nebo nejlepší návnada na světě?
Primitivní rybářská technika, při které nejsou použity háčky, může fungovat i dnes. Je třeba mít dobře namíchané těsto a hodně rychlí postřeh. Pak už si jen připravíte dírku a čekáte. Touto metodou se dají ulovit nejen kapři, ale také tilápie, kterou můžete vidět na konci videa.
Ryby na vnější jevy reagují okamžitě. Někdy raději opustí vodní prostředí
Když během roku pozorujete chování ryb na jedné lokalitě, můžete dojít k zajímavým závěrům. Pokud ryby nerušíte, rychle zjistíte, jak citlivě vnímají a reagují na jakékoliv otřesy (kupříkladu chůze po břehu, náhlý silný zvuk, zahřmění, výstřel). Také si můžete povšimnout, že některé podměty, které by ryby dříve plašily, již na mnoha lokalitách neplatí. Je to například mluvení, občas i řev. Takto zvyklé ryby najdeme na lokalitách, kde se s člověkem setkávají pravidelně.
Jak využít rybí fekálie? Můžete na nich i zbohatnout
S termínem akvaponie se dříve nebo později setká každý. Tento teprve nedávno vytvořený výraz vznikl propojením slov „akvakultura“ a „hydroponie“. Jde totiž o integrovaný biologický systém, kombinující chov ryb s pěstováním vyšších rostlin. Nejčastěji zeleniny, květin či bylinek. O akvaponii se mluví především ve spojitosti s recirkulační rybochovnou technologií, kde přispívá k ekonomickému zefektivnění provozu těchto uzavřených systémů.
Nudí vás klasické chytání kaprů? Zkuste lov z hladiny
Kapři u hladiny se zdržují z několika důvodů. Rádi se vyhřívají za slunných dní a líně postávají v prohřáté horní vrstvě vody. Nejsou příliš aktivní a nabízené sousto v podobě kusu rohlíku, tvrdého chleba, nebo plovoucích pelet míjejí, jako by snad byli oslepení slunečním svitem. Když jsou ryby u hladiny, protože se jim nedostává kyslíku, je situace ještě horší. Kapři lapají po vzduchu, aby přežili. Žádná laskomina je nezajímá. Většinou pomůže vítr a zčeřená hladina.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů